Ось чим обумовлена висока витривалість марафонців

Мікрофлора професійних спортсменів виявилася багата бактеріями, які швидко засвоюють молочну кислоту і виділяють «допінг».

Дослідження кишкової мікрофлори бігунів по завершенні марафонської дистанції вказало на зростання числа бактерій, здатних переробляти зайву молочну кислоту. Завдяки цьому вони здатні збільшувати витривалість спортсменів, а в майбутньому можуть стати основою пробіотиків для посилення фізичних здібностей і звичайних людей. Про це велика команда вчених, що включає відомого гарвардського генетика Джорджа Черча, пише в статті, опублікованій в журналі Nature Medicine, інформує Ukr.Media.

Автори відібрали для дослідження 15 професійних атлетів — учасників Бостонського марафону. Проби у них брали кожен день, починаючи за тиждень до змагань і закінчуючи тижнем після. Їх мікрофлора виявилася несподівано багатою бактеріями Veillonella atypica, причому число клітин значно зростало після марафону. Вчені зауважують, що на тлі інших звичайних мешканців людського кишечника Veillonella володіють однією вкрай корисною особливістю: для вироблення енергії ці мікроби активно використовують молочну кислоту.

Молочна кислота (лактат) утворюється при недостатньо повному, але швидкому розкладанні глюкози в активно працюючих м'язах. Накопичуючись в організмі, вона служить одним з факторів розвитку втоми — і бактерії Veillonella можуть істотно уповільнювати цей процес. Щоб перевірити таку гіпотезу, автори поставили експерименти з лабораторними мишами, частині яких попередньо ввели препарат з цими мікробами. В біговому колесі ці тварини могли вправлятися в середньому на 13 відсотків довше у порівнянні зі звичайними мишами з контрольної групи.

Однак такий позитивний вплив справляє не стільки зниження кількості молочної кислоти, скільки надходження в організм пропіонату — продукту метаболізму бактеріями Veillonella. Це з'єднання посилює енергообмін активно працюючих клітин (можна відзначити, що відомий препарат мельдоній — похідна пропіонату). При пероральному прийомі він не засвоюється, розкладаючись в печінці. Але додаткові експерименти показали, що при ректальному введенні пропіонату миші демонструють таке ж збільшення витривалості. Мабуть, саме в товстому кишечнику пропіонат може всмоктуватися, не розпадаючись і стимулюючи роботу організму спортсменів.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *