Надія на дуже довге життя виявилася статистичної помилкою

Схоже, за даними про зниження смертності літніх людей стоять не біологічні фактори, а статистичні помилки.

Результати нового австралійського дослідження ставлять під сумнів гіпотезу, що тривалість життя людини можна суттєво збільшити. Результати наукової роботи Сола Ньюмена (Saul Newman) з Австралійського національного університету (Australia National University) в Канберрі були опубліковані в PLOS Biology, інформує UkrMedia.

Останні роки з'явився ряд публікацій про те, що серед дуже старих людей рівень смертності скорочується – особливо серед тих, кому за сто років. В результаті з'явилися різні припущення щодо необмеженості меж людського життя. Однак, за словами автора нового дослідження, за даними про зниження смертності літніх людей стоять не біологічні фактори, а статистичні помилки.

У міру старіння людини, як і представників інших біологічних видів, ймовірність смерті зростає з кожним роком. Іншими словами, коли ви стаєте старше, ймовірність померти протягом року повільно, але неухильно зростає. Інтуїтивно всі ми знаємо, що якщо молода людина помирає – це трагедія, тому що ми цього не очікуємо. Коли ж помирають люди у віці 80-90 років, це прикро, але не дивно.

Але деякі дослідження на різних біологічних видів, у тому числі на людях, показали, що в дуже старому віці сповільнюється зростання смертності, згладжуючи криву смертності. Були розроблені певні біологічні пояснення такого уповільнення зростання смертності в старечому віці, але вони виявилися суперечливими. І тоді була запропонована версія про існування статистичної помилки.

У своєму звіті Ньюмен показує, що різні помилки, як окремо, так і в сукупності, призводять до видимості зниження смертності в дуже старому віці і можуть в значній мірі пояснити спостережувані тенденції. Помилки можуть міститися як в даних демографічної вибірки, так і в записах про народження і смерть, даних про вік тощо.

У минулому нерідко були випадки, коли молоді люди з тих чи інших причин свідомо завищували або занижували свій вік. У міру того, як населення старіє, літні люди, помилково записані як більш молоді, вмирають раніше, а помилково зареєстровані літніми, відповідно, пізніше, збільшуючи групу дуже старих людей і згладжуючи криву смертності.

Ньюмен виявив, що навіть однієї помилки на десять тисяч випадків було б достатньо для отримання спостережуваного зниження графіка смертності, так як сама кількість довгожителів відносно невелика. Крім того, він зміг показати, що поліпшення якості збору даних супроводжувало зниження тенденції до уповільнення смертності в дуже старому віці.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *