Втім, робити далекосяжні висновки про ефективність препаратів поки рано.
Дослідники UT Health в Сан-Антоніо, що співпрацюють з клінікою Майо і Медичною школою університету Уейк-Форест, першими опублікували результати лікування смертельно небезпечного захворювання у людей за допомогою ліків, званих сенолітиками. Результати були опубліковані журналом EBioMedicine, інформує Ukr.Media.
Сенолітики – це і є ті самі ліки проти старіння (англ. senolytics від senile – старезний і lytic – руйнівний) – вони здатні прицільно ініціювати загибель пристарілих клітин. Справа в тому, що процес очищення організму від старих клітин з віком уповільнюється, пошкоджені клітини зберігаються і стають токсичними для оточуючих тканин. Це сприяє розвитку множинних вікових захворювань, включаючи ідіопатичний легеневий фіброз (ІЛФ), який призводить до утворення рубців в легенях.
ІЛФ – це руйнівне і прогресуюче захворювання легенів з середнім виживанням менше п'яти років після постановки діагнозу. Зазвичай хвороба вражає дорослих старших 60 років. Фактично єдиний варіант лікування – трансплантація легень, але він не завжди доступний.
У першому експериментальному дослідженні брали участь 14 літніх людей з діагнозом ІЛФ від легкого до помірного ступеня тяжкості. Кожен учасник отримав два сенолітичні препарати, дазатініб і кверцетин. Препарати приймалися перорально протягом трьох послідовних днів тижня, і це повторювалося протягом трьох послідовних тижнів (всього дев'ять доз).
Дослідницька група вимірювала біохімічні маркери до і після введення сенолітиків, а також щотижня проводила ретельні опитування про якість життя і побічні ефекти, щоб отримати попередні докази безпеки та переносимості. Команда також оцінила маркери фізичної функції, включаючи відстань шестихвилинної ходьби, швидкість ходьби, число повторень встати-сісти на стілець, індекс крихкості кісток, заснований на клінічних аналізах, і біологічні аналізи білків, які секретуються токсичними клітинами і пов'язаних зі старінням.
Найбільш послідовні покращення після сенолітичної терапії спостерігалися в рухливості учасників. Шестихвилинний тест з ходьбою, повторення сісти-встати і інші показники були значно покращені після завершення лікування. Більшість пацієнтів показали збільшення рухливості більш ніж на 5 %. Інші маркери фізичної функції, в тому числі функція легенів, не змінилися.
Досі жодна лікарська терапія, включаючи доступні антифіброзні препарати, ніколи не давала подібних результатів у пацієнтів з ІЛФ, особливо це стосується збільшення відстані, пройденої за 6 хвилин. У цьому експериментальному дослідженні дана дистанція ходьби збільшилася в середньому на 21,5 метра.
Найбільш частими побічними ефектами, про які повідомляли пацієнти після терапії були респіраторні симптоми, такі як кашель і задишка, шлунково-кишковий дискомфорт або печія.
На даний момент дазатініб і кверцетин схвалені FDA. Вони ефективні в усуненні старіючих клітин різних типів. Ця ж комбінація ліків на тваринах моделях поліпшила перебіг хвороби Альцгеймера.
Втім, робити далекосяжні висновки про ефективність препаратів поки рано. По-перше, пілотне дослідження було невеликим (14 пацієнтів), по-друге, в дослідження не була включена контрольна група пацієнтів з ІЛФ, які брали б плацебо, а не сенолітик. Однак успішність міні-експерименту дає можливість залучення більшого числа учасників для отримання більш переконливих результатів.
Джерело: ukr.media