Лісова суниця, одна з наших найулюбленіших ягід, є найдавнішою ягодою на землі. Її плодами людина харчувалася з доісторичних часів, підтвердженням тому служать знайдені в Центральній Європі насіння суниці, вік яких відноситься до кам'яного віку.
Цілющі властивості, притаманні лісової суниці, були добре відомі в Древній Греції. Старовинні російські травники містять багато описів, вказують, що лісова суниця корисні властивості має дуже великі і може застосовуватися в оздоровчих цілях.
Лісова суниця повсюди зустрічається в лісовій і лісостеповій зоні на нашому материку, їй вдалося прижитися і в Північній Африці, в Америці. Розрізняють лісову та садову суницю.
Лісова суниця має більш насичений і яскраво виражений аромат, містить більше корисних речовин і мікроелементів, які легше засвоюються організмом і володіють більшою активністю. Садова суниця не так багата, але значення її вживання в їжу і користь для організму важко переоцінити.
Які корисні речовини містяться у суниці
Плоди суниці містять велику кількість натурального цукру, мінеральних солей і органічних кислот, а також пектин, антоціан, дубильні речовини.
Листя суниці містять дубильні речовини, органічні кислоти, флавоніди, глікозиди, катехіни. Список мінералів, що містяться в листі і ягодах суниці, вражає своєю просторістю: кальцій, залізо, марганець, магній, мідь, цинк, йод, молібден, хром, кобальт, стронцій, бром, селен, нікель, ванадій, свинець, алюміній, бор.
Квітки суниці багаті на флавонид рутин, сприяє зміцненню стінок капілярів і кращому засвоєнню організмом вітамінів.
Корисні властивості лісової суниці
- Лісова суниця здатна активно виводити з організму сечову кислоту, що утворюється в організмі при подагрі. Для ефективного лікування можуть призначатися курси розвантажувальних днів на суниці;
- Ягоди лісової суниці добре себе показали при лікуванні атеросклерозу і порушенні сольового обміну, анемії, неврастенічних захворюваннях і безсонні;
- Велика кількість клітковини в ягодах суниці покращує моторику кишечника, підвищує його секрецію. При цьому слід зазначити, що клітковина, що міститься в ягодах суниці, на відміну від більшості фруктів і ягід, дуже м'яка і не обтяжуючи травну систему;
- Легкоусвояєма фруктоза і глюкоза, що міститься у суниці, дозволяє з успіхом використовувати ягоди в дієтичному харчуванні;
- Велика кількість заліза в суниці робить її дуже корисною в дитячому харчуванні. За вмістом заліза суниця лісова значно перевершує ягоди винограду, загальновизнаного лідера в цьому ряду;
- Велика кількість кальцію також робить суницю дуже корисною в харчуванні зростаючого організму для нормального розвитку скелета дитини;
- Яскравий і незабутній аромат лісової суниці використовується в аромотерапії, гасячи негативні емоції і витягуючи з глибин генної пам'яті спокійну радість сонячного дня.
-
Збір і заготівля сировини
В якості лікарської сировини заготовляють лист і дрібні ягоди суниці.
Листя суниці краще заготовляти під час цвітіння, зрізуючи разом з невеликим черешком. Потім листя слід ферментировать. Для цього зрізані листя поміщають в тіні на кілька годин до досягнення ними стану млявості.
Потім розминають в руках до появи липкого соку, складають у картонну коробку і, накривши вологою тканиною, залишають на 8-10 годин. Після цього можна сушити при природній температурі в добре провітрюваному місці або в духовці при 45 °C.Ягоди суниці заготовляють повністю зрілі. Їх також пров'ялюють протягом декількох годин, розклавши тонким шаром на решітці, потім досушують у духовці.
Використання суниці в народній медицині
Чай з листя суниці
1 чайну ложку подрібненого листя залити 05 літра окропу, настоювати 5 хвилин. Чай виходить дуже красивого глибокого рожевого кольору з яскравим, насиченим ароматом, багатий вітаміном C. Рекомендується пити при захворюваннях печінки або нирок, шлунково-кишкового тракту, простудних захворюваннях, бронхіті, для зміцнення імунітету.
Відвар з листя суниці
Готується з розрахунку 1 ст. л. подрібненого листя на 1 склянку окропу. Доводиться до кипіння, накривається кришкою і настояти протягом двох годин. Приймати по 3-4 рази в день по 1 ст. л. до їди за 1 год. Допомагає як загальнозміцнюючий і профілактичний засіб, для лікування деяких внутрішніх захворювань.
Відвари використовують для лікування гіпертонії, гострого і хронічного бронхіту, при виразкових захворюваннях, захворюваннях жовчовивідних шляхів, гастриті, коліті, геморої для нормалізації роботи шлунково-кишкового тракту.
Свіжі ягоди
Свіжі ягоди добре показані для зміцнення судин і серцевого м'яза: для цього досить з'їдати по півсклянки ягід протягом двох тижнів. Такий же курс призначається при піску в нирках і сечовому міхурі.
Сік свіжих ягід допомагає вивести з організму глисти: для цього протягом 3-4 місяців пити по 1 склянці соку на день.
Лікувальні компреси
Компрес з листя суниці, прикладений до гнійних і мокрим ран, сприяє їх швидкому загоєнню.Застосування суниці в косметології
Свіжий сік суниці добре живить шкіру, допомагаючи їй зберегти молоду пружність і вирівнює зморшки, має отбеливающими властивостями при пігментації. Допомагає очистити пори при вугрової висипки і підлікувати дрібні екземи.
Для лікування запущених екзем застосовується кашки з ягід суниці, яку прикладають на рану протягом 3-4 днів. Сприяє швидкому підсихання рани і загоєнню разом із застосуванням звичайних загоюють медикаментів.
Маска для сухої шкіри обличчя
Кашку з 50 грам ягід лісової суниці змішати з такою ж кількістю меду, нанести на обличчя, прикрити обличчя вологою серветкою і спокійно полежати 30 хвилин. Після цього змити теплою водою і сполоснути холодною. Маска добре зволожує шкіру, тонізує її, розгладжує дрібні зморшки і запобігає лущення шкіри при зайвій сухості.
Протирання особи
Натуральний сік суниці змішати з водою у рівному співвідношенні, заморозити в формочці для льоду. Після ранкового вмивання кубиками льоду протирати обличчя і область декольте, залишаючи на 10-15 хвилин, потім змиваючи водою. Тонізує шкіру, підтягуючи її і видаляючи дрібні зморшки, освіжає колір обличчя.
Лосьйон для жирної шкіри
1 склянку дрібних ягід лісової суниці залити 1.5 склянкою горілки, залишити на місяць у темному прохолодному місці. Протирати обличчя вранці і ввечері. Сприяє зменшенню часу особи, зникнення блиску і чорних крапок.
Свіжі ягоди суниці можна використовувати при захворюваннях ясен. Для цього достатньо розчавити пару ягід на зубну щітку і використовувати протягом тижня як при звичайній чищенні зубів. Додатковий ефект – відбілювання зубів.Протипоказання до застосування
Має суниця протипоказання при деяких захворюваннях. Це захворювання печінки і нирок, при яких рекомендується порадитися з лікарем. При гастритах не рекомендується до вживання свіжу суницю, хоча чаї, відвари і настої цілком допустимі і навіть показано. Може спостерігатися індивідуальна непереносимість суниці при схильності організму до алергічних реакцій.
Джерело: ukr.media