Кілька порад стоматолога щодо харчування після встановлення брекетів

Для найшвидшого вирівнювання зубів брекетами варто правильно харчуватися.

Ортодонтичне лікування — досить складний і тривалий процес. У класичній варіації з установкою брекет-систем він передбачає ряд обмежень, які накладаються на пацієнта. Це той випадок, коли краса вимагає жертв, інформує Ukr.Media.

Тим, хто не готовий себе обмежувати, є сенс у якості альтернативи класичним брекетам розглянути можливість використання прозорих полімерних кап. Вони практично непомітні на зубах, не вимагають спеціального догляду, не накладають обмежень на звичайний розпорядок людини, у тому числі щодо її харчових звичок. При цьому бажаного результату за допомогою таких елайнерів можна домогтися значно швидше. Якщо ж ваш вибір припав на брекети, варто бути готовим до того, що свій раціон доведеться скорегувати. Стоматологи розробили деякі поради з цього приводу, якими ми вирішили поділитися.

Харчування у перші дні після інсталяції брекет-системи

Відразу після установки брекетів деякі пацієнти можуть відчувати незвичні і навіть больові відчуття. Вони обумовлені тиском, що чиниться пластинами на зуби. На цьому тлі тверді продукти, пережовування яких вимагає зусиль, слід виключити. Вони здатні посилити дискомфорт, тому доцільно замінити їх на м'яку їжу. Ідеально підійдуть:

  • напіврідкі каші;
  • протерті супи;
  • м'який сир і кисломолочні продукти;
  • м'ясні та овочеві пюре;
  • желе, пудинги.

Таке меню зробить звикання до конструкції у роті менш тривалим і більш комфортним.

Щоденний раціон після завершення процесу адаптації

Основні вимоги стосуються механічної обробки їжі і температурного режиму. Це означає, що звичні продукти, які до установки брекетів людина вживала у цілісному вигляді, після інсталяції конструкції необхідно буде подрібнювати. Не менш важливо, щоб вони подавалися до столу не надто холодними і не дуже гарячими. Особливо шкідливим у такій ситуації буде коливання температур.

Лікарі рекомендують складати меню з наступних страв:

  • котлети і тефтелі з будь-якого фаршу, що кілька разів прокручений;
  • протерті супи з додаванням круп і м'яса;
  • добре розварені каші;
  • варена і запечена риба;
  • м'ясні, овочеві, фруктові пюре;
  • тушковані і запечені овочі, рагу;
  • кисломолочна продукція;
  • м'які фрукти і овочі у свіжому вигляді;
  • фруктові та овочеві смузі;
  • свіжий хліб, випічка (мають бути добре пропеченими).

Важливо, щоб продукти були досить подрібненими і подавалися у теплому вигляді.

Що не рекомендується їсти після інсталяції брекетів

Є ряд продуктів, вживання яких з пластинами на зубах може призвести до пошкодження конструкції або погіршення її естетичних властивостей. Ось основні групи, які варто виключити з раціону:

Тверда їжа

Це горіхи, насіння, козинаки, жорсткі овочі і фрукти, снеки, напівфабрикати. Надкушування і пережовування цих продуктів часто призводить до зсування або пошкодження дуги апарату, що без своєчасного лікарського втручання зведе нанівець весь терапевтичний ефект. Відклеювання замків — ще один поширений наслідок вживання такої їжі.

Продукти та напої з барвниками

Йдеться про каву, міцний чорний чай, ягідні соки і морси, червоне вино, буряк. Особливо актуальне утримання від них для тих, хто носить естетичні ортодонтичні системи. Вживання продуктів з барвниками позбавить їх непомітності. Але і звичайні брекети після такого впливу втратять блиск та зовнішню привабливість.

Липка їжа

Це сири м'яких сортів, деякі сухофрукти, солодощі (особливо халва, нуга, ірис, карамель). Потрапляючи у важкодоступні місця, такі продукти залишаються там надовго. Це може спровокувати появу карієсу або стати причиною розвитку запальних процесів на тлі активізації бактерій у роті.

Якщо утримання від перерахованих продуктів вище за сили пацієнта, після їжі необхідно почистити зуби і елементи конструкції, прополоскати рот. Особливо ретельно потрібно це зробити у важкодоступних місцях.

Список заборонених продуктів досить великий. Для багатьох такі обмеження здаються нездійсненними, але майже усі з часом звикають. І важливо не забувати регулярно відвідувати стоматолога для виконання професійної гігієни. Такі заходи будуть відмінною профілактикою захворювань ротової порожнини і попередять появу на емалі пігментних плям.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *