Як марафонський біг впливає на роботу серця?

Вчені запропонували нові методи профілактики інфаркту у марафонців.

Марафон — серйозне фізичне випробовування не тільки для літніх, а й молодих людей. Спортивні лікарі кардіологи не впевнені в корисності подібних занять. Недавні дослідження виявили механізми, що лежать в основі шкоди марафону. Також вчені запропонували нові методи профілактики інфаркту у марафонців, інформує Ukr.Media.

Чим небезпечний марафон для серцевого м'яза?

Небезпечний наслідок екстремальних видів спорту — збільшення концентрації серцевих маркерів, які спостерігаються при інфаркті міокарда і серцевій недостатності. До них відносяться тропонин I або T, які виділяються з мертвих клітин серцевого м'яза в кров.

Іншими маркерами є креатинкінази (особливо ізофермент MB) і міоглобін.

Обидві речовини також зустрічаються в скелетному м'язі, тому збільшення не є вірною ознакою пошкодження серцевого м'яза.

Які маркери в крові найчастіше підвищуються у спортсменів?

Команда мадридських вчених досліджувала серцеві маркери у 63 бігунів-аматорів до і після пробігу на довгі дистанції. Дослідники вибрали спортсменів, які схожі за віком, масою тіла і досвідом. Спортсменів розділили на 3 групи виходячи з дистанції бігу: десятикілометровий забіг, напівмарафон або марафон.

Маркером хронічної серцевої недостатності є гормон NTproBNP. Він виділяється з передсердя в кровотік при збільшенні обсягу фізичного навантаження. Проби крові брали до і після змагань.

Як повідомляє дель Косо, після пробігу спостерігалося збільшення специфічних показників серцевого нападу. Тропонін був підвищений особливо виразно. Виміряні значення на порядки нижче, ніж після серцевого нападу.

Однак результати показують, що навантаження викликає короткочасне пошкодження серцевого м'яза.

NTproBNP — маркер серцевої недостатності, збільшення концентрації якого вказує на перевантаження серцевого м'яза. Збільшення цього гормону залежало від дози. Десятикілометрова пробіжка впливала на серце менше, ніж марафон.

Після пробігу спостерігалася нормалізація всіх серцевих маркерів.

Постійні пошкодження можна було виявити за допомогою магнітно-резонансної томографії серця. Метод є відносно новим, і кількість досліджень все ще невелика. Тим не менш, у деяких екстремальних атлетів спостерігався підвищений фіброз.

Зважаючи популярністю марафонів це питання рано чи пізно стане предметом епідеміологічних досліджень.

Наскільки поширені зупинки серця?

На торішньому Бостонському марафоні 3 людини впали за фінішною рисою. Кардіологи у всіх 3 діагностували гострий коронарний тромбоз в поліклініці — тобто інфаркт міокарда.

У першого 45-річного чоловіка коронарна ангіографія показала 70% стеноз артерій. Ця ділянка лівої коронарної артерії була повністю закрита у другого 55-річного чоловіка.

Третій 49-річний чоловік навіть мав важке захворювання 3 судин зі зміщенням лівої периферичної коронарної артерії. Цей пацієнт мав реанімуватися при серцевому шоці, але через 8 днів зміг покинути клініку з трьома стентами. 2 інших пацієнта отримали тільки один стент.

Три випадки, про які повідомила Навін Капур з дослідницького центру, є винятком.

База даних, яку вивчили фахівці, включала змагання з марафону і напівмарафону в США за 2000 — 2010 роки. Серед 10,9 мільйона учасників виявлено 59 раптових зупинок серця.

40 з них, за словами Аарона Беггіша з Массачусетської лікарні, були обумовлені марафоном і напівмарафоном. Це призводить до рівня захворюваності 0,54 на 100 000 учасників, що не є помітно високим показником.

Чи можна запобігти пошкодженню серця, яке викликане навантаженням?

Фрагмент HDAC4 може захистити серце від пошкоджень, викликаних тимчасовим фізіологічним стресом.

Секрет, як кажуть вчені, полягає в постійних перервах між бігом.

Якщо менше відпочивати, то активність протеїнкінази А значно зменшується. У результаті безперервного навантаження фрагмент HDAC4 зникає. Метаболізм клітин серцевого м'яза використовує більше цукру, ніж жиру для виробництва енергії.

Але не змінене виробництво енергії робить серце хворим, а цукру, пов'язані з білками. Деякі з цих білків, модифікованих цукром, в кінцевому підсумку порушують обмін кальцію в серці.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *