Люди, які часто вживають безалкогольні напої, молодші і спортивніші. І більше ризикують померти від захворювань травної та серцево-судинної систем, а також хвороби Паркінсона.
У популяційному дослідженні, проведеному на 451 743 людях з Данії, Франції, Німеччини, Греції, Італії, Нідерландів, Норвегії, Іспанії, Швеції і Великобританії, порівняли людей, які вживали безалкогольні напої по дві склянки або більше щодня з тими, хто випивав менше однієї за місяць. Результати роботи опубліковані в JAMA Internal Medicine, інформує Ukr.Media.
Вчені використовували дані за 16 років з триваючого донині Європейського проспективного дослідження раку та харчування (EPIC). На момент початку дослідження учасники не мали мати діагностованих захворювань серця, інсульту, діабету або раку. При оцінці напоїв враховувалися як ті, що містили цукор, так і ті, де використовуються штучні підсолоджувачі.
В середньому люди, які вживають багато газованої води та інших безалкогольних напоїв, виявилися молодшими, частіше виявлялися курцями, мали більше фізичної активності. І частіше вмирали від усіх причин — як ті, що пили напої з цукром, так і ті, що воліли підсолоджувачі.
Більш високий ризик смерті від хвороб кровообігу пов'язаний з частим (дві склянки і більш в день) питвом напоїв з цукрозамінниками, а травна система давала більше смертельних випадків при перевазі лимонадів з цукром (стакан і більше щодня). При цьому у загальній смертності від раку не знайшлося зв'язку з частотою пиття солодких або підсолоджених напоїв.
Несподівано виявилося, що вживання таких продуктів (один або більше склянки за день) пов'язане зі збільшенням ризику померти від хвороби Паркінсона. При цьому не знайдений зв'язок, наприклад, з хворобою Альцгеймера.
Хвороба Паркінсона — хронічне нейродегенеративне захворювання. Причини його до кінця не відомі, а повне одужання на сьогоднішній день неможливе. Вчені постійно шукають способи зрозуміти механизми хвороби, знання яких дозволило б створити ефективні препарати.
«У нас немає переважаючої гіпотези про відношення, які ми спостерігали», — зазначає автор дослідження доктор Нейл Мерфі. «Можливо, цей результат є помилковим. В даний час необхідні додаткові епідеміологічні та експериментальні дослідження для подальшого вивчення цієї асоціації».
Фабричні безалкогольні напої і заподіяна ними шкода здоров'ю — актуальна тема серед фахівців в області харчування. У попередніх статтях вживання газованої води було пов'язане з більш високими ризиками ожиріння, діабету і серцево-судинних захворювань. Масштабні дослідження про шкоду таких напоїв раніше проводилися в США, однак ця робота — перше велике дослідження на європейській вибірці. Також вперше встановлено зв'язок з хворобою Паркінсона, що, якщо дані вірні, в перспективі може допомогти зрозуміти деякі невідомі нині механізми захворювання. Крім того, дослідження показує, що крім ризиків, які несуть напої з надлишком цукру, ті що містять цукрозамінники створюють нові проблеми, механізм яких необхідно вивчати.
Джерело: ukr.media