Темний шоколад приносить чимало користі організму.
Виготовлений з насіння какао-дерева, темний шоколад є одним з кращих джерел антиоксидантів на планеті. Дослідження показують, що темний шоколад може поліпшити ваше здоров'я і знизити ризик розвитку серцевих захворювань. Розглянемо 7 переваг темного шоколаду або какао для здоров'я, підтверджені наукою:
Дуже поживний
Якщо ви купуєте якісний темний шоколад з високим вмістом какао, то він насправді досить поживний. Він містить пристойну кількість розчинної клітковини і багатий на мінерали. 100-грамова плитка темного шоколаду з какао 70-85 % містить таку частку речовин від рекомендованої добової потреби людини:
- 11 грамів клітковини;
- 67 % заліза;
- 58 % магнію;
- 89 % міді;
- 98 % марганцю.
У ньому також багато калію, фосфору, цинку і селену. Звичайно, 100 грамів — це досить велика кількість, і вам не слід вживати його щодня. Усі ці поживні речовини також містять 600 калорій і помірну кількість цукру. З цієї причини темний шоколад найкраще вживати у помірній кількості, інформує Ukr.Media.
Профіль жирних кислот какао і темного шоколаду також чудовий. Жири здебільшого насичені і мононенасичені, з невеликою кількістю поліненасичених жирів. Шоколад також містить стимулятори, такі як кофеїн і теобромін, але навряд чи змусить вас не спати вночі, оскільки кількість кофеїну дуже мала у порівнянні з кавою.
Потужне джерело антиоксидантів
ORAC, властивий какао, означає "здатність абсорбувати радикали кисню". Це показник антиоксидантної активності продуктів. Взагалі, дослідники встановлюють набір вільних радикалів (поганих) у зразку їжі та дивляться, наскільки добре антиоксиданти у їжі можуть "знешкодити" радикали. Біологічна значущість значень ORAC піддається сумніву, тому що вони вимірюються у пробірці і можуть не мати такого ж ефекту в організмі. Варто згадати, що сирі необроблені какао-боби належать до числа продуктів з найвищими показниками, які були протестовані. Темний шоколад багатий на органічні сполуки, які є біологічно активними і діють як антиоксиданти. До них, серед іншого, належать поліфеноли, флаваноли і катехіни. Одне дослідження показало, що какао і темний шоколад мають більшу антиоксидантну активність завдяки поліфенолам і флаванолам, ніж будь-які інші протестовані фрукти, у тому числі чорниця і ягоди асаї.
Поліпшує кровообіг і знижує кров'яний тиск
Флаваноли у темному шоколаді можуть стимулювати ендотелій, слизову оболонку артерій, виробляти оксид азоту (NO). Одна з функцій NO — надсилати у артерії сигнали розслаблення, що знижує опір кровотоку і, отже, знижує кров'яний тиск. Багато контрольованих досліджень показують, що какао і темний шоколад можуть поліпшити кровообіг та знизити кров'яний тиск, хоча ефекти зазвичай незначні. Однак одне дослідження на людях з високим кров'яним тиском не показало ніякого ефекту, тож ставтеся до усього цього зі скептицизмом.
Підвищує рівень ЛПВЩ і захищає ЛПНЩ від окислення
Споживання темного шоколаду може зменшити кількість факторів ризику розвитку серцевих захворювань. У контрольованому дослідженні було виявлено, що какао-порошок значно знижує рівень окисленого холестерину ЛПНЩ у чоловіків. Він також підвищив рівень ЛПВЩ і знизив загальний рівень ЛПНЩ у людей з високим рівнем холестерину. Окислений ЛПНЩ означає, що ЛПНЩ ("поганий" холестерин) вступив у реакцію з вільними радикалами. Це робить частинку ЛПНЩ реактивною і здатною пошкодити інші тканини. Цілком очевидно, що какао знижує рівень окисленого ЛПНЩ. Воно містить безліч потужних антиоксидантів, які потрапляють у кровотік і захищають ліпопротеїни від окисного пошкодження. Темний шоколад також може знизити інсулінорезистентність, яка є ще одним поширеним фактором ризику розвитку багатьох захворювань, таких як хвороби серця і діабет.
Знижує ризик розвитку серцевих захворювань
Хімічний склад темного шоколаду, мабуть, має високий захист від окислення ЛПНЩ. У довгостроковій перспективі це повинно призвести до того, що у артеріях залишиться набагато менше холестерину, що призведе до зниження ризику розвитку серцевих захворювань. Фактично, кілька довгострокових спостережних досліджень показують досить різке поліпшення. У дослідженні 470 літніх чоловіків було виявлено, що какао знижує ризик смерті від серцевих захворювань на колосальні 50 % за 15-річний період. Інше дослідження показало, що вживання шоколаду два або більше разів на тиждень знижує ризик утворення кальцинованих бляшок у артеріях на 32 %. Менш часте вживання шоколаду не мало ніякого ефекту. Ще одне дослідження показало, що вживання чорного шоколаду більше 5 разів на тиждень знижує ризик розвитку серцевих захворювань на 57 %. Звичайно, ці три дослідження є спостережними, тому неможливо довести, що саме шоколад знизив ризик. Однак, оскільки біологічний процес відомий, цілком ймовірно, що регулярне вживання темного шоколаду може знизити ризик розвитку серцевих захворювань.
Захищає вашу шкіру від сонця
Біоактивні сполуки темного шоколаду також можуть бути корисними для вашої шкіри. Флавоноїди можуть захистити від сонячних променів, поліпшити приплив крові до шкіри і збільшити щільність та зволоження шкіри. Мінімальна еритемна доза (MED) — це мінімальна кількість УФ-В-променів, необхідна для того, щоб викликати почервоніння шкіри через 24 години після впливу. У одному дослідженні за участю 30 людей MED більш ніж подвоївся після споживання темного шоколаду з високим вмістом флавоноїдів протягом 12 тижнів. Якщо ви плануєте відпустку на пляжі, поміркуйте про те, щоб їсти темний шоколад у попередні тижні і місяці.
Поліпшує роботу мозку
Гарні новини ще не закінчилися. Темний шоколад також може поліпшити роботу вашого мозку. Одне дослідження здорових добровольців показало, що вживання какао з високим вмістом флавоноїдів протягом п'яти днів покращує приплив крові до мозку. Какао також може значно поліпшити когнітивні функції у літніх людей з психічними розладами. Це може поліпшити швидкість мовлення і поліпшити кілька факторів ризику розвитку захворювань. Крім того, какао містить стимулюючі речовини, такі як кофеїн і теобромін, що може бути ключовою причиною того, що воно може поліпшити функцію мозку у короткостроковій перспективі.
Джерело: ukr.media