Чи варто використовувати антибактеріальний гель для рук

Антибактеріальне мило всюди: в громадських туалетах, лікарнях, спортзалах і дитячих садах. Його наливають у зручні для використання диспенсери та пропагують як "безпечне і корисне". Тюбики зі знезаражувальним гелем продаються на касах у супермаркетах, аптеках. Їх можна зберігати у сумці і діставати перед тим, як перекусити в кафе або фудкорті. Популярні антисептики полегшують нам життя і роблять людей, схиблених на гігієні, більш спокійними. Але тільки на перший погляд, інформує Ukr.Media.

Реальна ситуація

Дослідження, проведені Центром з контролю і профілактики захворювань, показали, що антибактеріальні гелі для рук не такі ефективні проти деяких видів мікробів, як ми гадали. Найкраще вони, як не дивно, знищуються звичайною водою з милом.

Хоча в даних Центру зазначено, що у більшості випадків дезінфекція за допомогою гелю також працює, існує межа ефективності цих засобів. Недарма хірурги перед операцією спочатку ретельно намилюють руки, і тільки потім їх обробляють антисептиком.

Небезпечні інфекції

Гелі для рук не можуть захистити нас від сальмонели (e.Coli). Ця бактерія взагалі відрізняється разючою стійкістю до антибіотиків. Те ж стосується і золотистого стафілокока і норовірусу. Заразившись цими інфекціями, людина може серйозно захворіти або навіть померти, якщо у неї слабкий організм. Заражаються цими бактеріями зазвичай під час контакту з фекаліями або з продуктами, які не були належним чином оброблені.

Норовірус є поширеною недугою, на яку найчастіше страждають моряки, пасажири круїзних суден і члени екіпажу. Саме він є головною причиною симптомів гастриту або кишкового грипу. На жаль, антибактеріальні гелі не можуть його вбити.

Чому вода все ж краща

Може здатися, що цього недостатньо для того, щоб відмовитися від антибактеріальних гелів. Але навіть ці три віруси можуть викликати масу проблем. Саме тому Центр з контролю захворювань рекомендує мити руки з водою і милом.

Існує і ще одна шкідлива інфекція — staphylococcus aureus MRSA. Вона здатна викликати шкірні хвороби і навіть пневмонію. Стафілокок, стійкий до антибіотиків і присутній у багатьох медичних установах. Від нього не допоможе позбутися антисептик, а ось мило з водою — цілком. Дезінфікуючі засоби на спиртовому розчині можуть бути ефективні в усуненні бактерій, але вони повинні містити не менше 60 % спирту. Тільки в цьому випадку використання цього засобу буде виправдане.

Рекомендації з профілактики захворювань

Центр з контролю захворювань дає кілька порад, які допоможуть вам попередити небажані наслідки:

Найбільш ефективним проти бактерій є звичайне миття рук

Протягом 20 секунд з вашої шкіри зникнуть всі хвороботворні мікроби.

Вибирайте засоби з великою кількістю спирту

Так, він сушить шкіру і негативно позначається на її стані. Але тільки гелі із 60 % вмістом спирту можуть знищити мікробів.

Правильно використовуйте засоби

Гель або рідина повинні повністю покрити всю поверхню рук. Вам потрібно рівномірно розподілити засіб, а потім дати йому висохнути. Невелика кількість препарату не буде ефективною.

Гелі без спирту не дають жодного ефекту

Вони не знищують всі типи мікробів, особливо норовірус, який є однією з причин гастроентериту.

Захист від хвороб

Якщо у когось починається блювота або діарея, то негайно вимийте руки з водою і милом, щоб знищити мікроби, якими ви могли заразитися. Антибактеріальні гелі не будуть ефективними.

Дезінфікуючі засоби, що містять не менше 60 % спирту, можуть стати альтернативою воді. Протипоказанням для їх застосування може стати дитячий вік, алергія або непереносимість компонентів засобу. Антибактеріальні гелі можуть бути небезпечними, особливо для малюків.

Крім того, Центр з контролю захворювань попереджає, що за неправильного використання антисептиків бактерії можуть виробляти стійкість до них. Існують також ситуації, у яких повністю знезаразити руки не допоможе навіть чистий спирт. Так відбувається, наприклад, коли на долонях багато бруду. Таке часто трапляється під час гри з дітьми, походу, туризму або занять у саду. В цьому випадку марно наносити на руки антибактеріальний гель — він у жодному разі не змиє землю та мікроби. Натомість краще постаратися знайти воду і шматок мила. Антибактеріальні засоби також не дуже добре видаляють шкідливі хімічні речовини, такі як пестициди та важкі метали.

Склад санітайзерів не завжди ідеальний

На жаль, в антибактеріальні засоби часом додають не найкорисніші компоненти. Наприклад, триклозан використовують замість спирту. Він може сприяти появі суперстійких бактерій.

Консерванти і барвники можуть викликати алергічні реакції і висипання на шкірі. Не варто вважати ці речовини нешкідливими: вони вбираються шкірою і потрапляють до організму.

Ще кілька досліджень

Інше дослідження показало, що тривале використання антисептиків може викликати більш негативні наслідки, ніж шкірні висипання. Мікроби, не знищені спиртом повністю, мутують і перетворюються на стійкий штам. Так звані супербактерії за останній рік забрали життя 23 000 людей.

Інші дані кажуть про те, що імунітет людини від постійного використання гелів знижується, що призводить до багатьох захворювань. Однак це не підтверджено науковими дослідженнями, тому поки вчені висловлюють лише припущення.

Який висновок можна зробити з цих даних? Від кількох використань шкоди не буде. Антибактеріальний гель цілком можна носити із собою на випадок непередбачених ситуацій. Однак вважати антисептики панацеєю не варто.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *