Чи можна закривати ніс і рот рукою під час чхання, розповіли медики

Чхати прилюдно вважається непристойною і небезпечною для оточуючих дією. З цієї причини виховані громадяни всіма силами намагаються стримувати подібні позиви, затискаючи ніс і рот руками. Однак робити це лікарі категорично забороняють, і ось чому, інформує Ukr.Media.

Чхання є захисним спонтанним рефлексом, що виникає при подразненні слизової оболонки носа. З його допомогою організм звільняється від потрапляння небажаних агентів, як-от пил, алергени, їдкі речовини на кшталт перцю чи тютюну, не даючи їм проникнути далі — в нижні дихальні шляхи.

Тому чхати необхідно. Ба більше, спроби насильно стримувати чхання можуть закінчитися аневризмою головного мозку, розривом горла або колапсом легені. Нехай у рідкісних випадках, нехай суто теоретично, але такий ризик існує.

Під час чхання дихальні шляхи піддаються тиску в 30 разів більшому, ніж під час важких фізичних навантажень. Фахівці стверджують, що чхання виривається з носоглотки зі швидкістю до 150 км/год.

Призупинити позиви можна, затиснувши носові пазухи пальцями, а також посмикуючи мочки вух або піднявши язик до піднебіння. Ці превентивні заходи активують трійчастий нерв, що відповідає за рефлекс чхання. Однак закривати рот або ніс уже в процесі чхання не можна, оскільки тиск у дихальних шляхах може збільшитися в 10, а то й у 20 разів більше, ніж під час вільного чхання.

Не знаходячи виходу, такий колосальний тиск здатен завдати шкоди очам, вухам або кровоносним судинам. Фахівці згадують про рідкісні, але реальні випадки аневризми головного мозку, розриву горла і колапсу легені через насильно стримуване чхання.

Лікарі радять лікувати алергію, усувати подразники, щоб не давати приводу вмикатися рефлексу чхання. А якщо вже чхати, то "без рук" — у серветку.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *