Чи дійсно кава дає вам енергетичний заряд?

Багато з нас хочуть (або, краще сказати, потребують?) ранкової кави, яка дозволяє прийти в себе і виконувати поставлені перед собою завдання. Загалом люди у світі щодня випивають понад два мільярди чашок кави, інформує Ukr.Media.

Ви можете подумати, що кава дає вам енергію, щоб пережити ранок або день, але насправді кава дає вам не так багато, як ви вважаєте.

Основним стимулятором в каві є кофеїн. І основна дія кофеїну полягає в зміні того, як клітини нашого мозку взаємодіють із сполукою під назвою аденозин.

Зайнятість, втома

Аденозин є частиною системи, яка регулює наш цикл сну і неспання, і частково пояснює, чому високий рівень активності призводить до втоми. Коли ми займаємося своїми справами, рівень аденозину підвищується, оскільки він виділяється як побічний продукт під час використання енергії в наших клітинах.

Зрештою аденозин зв'язується зі своїм рецептором (частинами клітин, які отримують сигнали), що змушує клітини сповільнюватися, викликаючи у нас сонливість. Ось чому ви відчуваєте втому після важкого робочого дня. Поки ми спимо, споживання енергії падає, знижуючи рівень аденозину, оскільки він знову перетворюється на інші форми. Прокидаючись же вранці, ви відчуваєте себе відпочилим. Звичайно ж, якщо виспитеся.

Якщо ви все ще відчуваєте сонливість, коли прокидаєтесь, кофеїн може на деякий час допомогти. Він працює, зв'язуючись з рецептором аденозину, що він може зробити, оскільки має подібну форму. Але він не настільки схожий, щоб викликати сонний сигнал, уповільнення, як це робить аденозин. Замість цього він просто заповнює місця і призупиняє зв'язування там аденозину. Це те, що запобігає відчуття сонливості.

Заковика

Але є одна заковика. Цей невеликий вплив кофеїну не заряджає енергією, він швидше дає відчуття бадьорості, ніж створює будь-яку нову енергію.

Це пов'язано з тим, що кофеїн не буде зв'язуватися вічно, а аденозин, який блокується кофеїном нікуди не подівся. Тож врешті-решт кофеїн розщеплюється, звільняє рецептори, і весь цей аденозин, який чекав і накопичувався, закріплюється на своїх місцях, і відчуття сонливості повертається.

Таким чином, борг, який ви винні кофеїну, завжди рано чи пізно повинен бути повернутий, і єдиний реальний спосіб погасити його — це поспати.

Час — завжди важливий

Скільки вільного аденозину знаходиться у вашому організмі, який ще не зв'язався з рецепторами, і, як наслідок, наскільки ви сонливі, вплине на те, наскільки кофеїн, який ви п'єте, пробудить вас. Таким чином, після кави, яку Ви п'єте пізніше протягом дня, коли у вас більше сигналів сонливості, ваша система може відчувати себе більш потужною.

Якщо вже пізно, кофеїн може ускладнити засинання перед сном. "Період напіврозпаду" кофеїну (скільки часу потрібно, щоб розщепити його половину) становить близько п'яти годин. Однак ми всі метаболізуємо кофеїн по-різному, тому деякі з нас мають швидший ефект. Ті, хто регулярно п'є каву, можуть відчувати менше кофеїнового впливу через наростаючу з часом толерантність по відношенню до цього стимулятора.

Кофеїн також може підвищити рівень кортизолу, гормону стресу, який може допомогти вам почуватися більш пильними. Це може означати, що кофеїн є більш ефективним пізніше вранці, тому що у вас вже є природний приріст кортизолу, коли ви прокидаєтеся. З цієї причини вплив кави прямо після того, як ви прокинулися вранці, може здатися не таким сильним.

Якщо ваш улюблений напій з кофеїном ще й містить багато цукру, це може посилити відчуття піку і падіння. Хоча цукор створює енергію в організмі, вільні цукри у вашому напої можуть спричинити стрибок рівня цукру в крові, що може змусити вас відчувати втому, коли після цього настане спад.

І хоча немає доведеної шкоди від вживання кави натщесерце, кава під час або після їжі може діяти повільніше. Це пов'язано з тим, що їжа може уповільнити швидкість засвоєння кофеїну.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *