Це треба знати: які гормони щастя управляють здоров’ям

На рівні фізіології нашими почуттями керують гормони.

Кожен з нас по-різному відчуває любов, передає Ukr.Media. Про те, які саме гормони виробляються при почутті любові, і наскільки сильно.

Кожен з нас по-різному відчуває любов. А ось на рівні фізіології нашими почуттями керують гормони.

Про те, які саме гормони виробляються при почутті любові, і як вони впливають на весь людський організм, "Оглядач. МедОбоз".

Від спалаху першої пристрасті до охолодження почуттів, як вважають деякі вчені, проходить 17 місяців. Однак, якщо любов і пристрасть неможливо задовольнити, почуття може і продовжитися, а мозок виробляє нові "гормони любові". Як наслідок, почуття посилюються, а емоції загострюються.

Якщо почуття не взаємно, людина відчуває фізичні страждання, схожі з ломками наркомана.

Любов – процес вироблення гормонів 5

Як би ми не любили людину, однак фізіологічно любов – це обмінні процеси, пов'язані з п'ятьма основними відповідають за це почуття гормонами.

Дофамін

Дофамін є гормоном, що відповідає за цілеспрямованість і концентрацію. Організм виробляє його в самому початку закоханості, змушуючи людину домогтися взаємності, повного володіння.

Дофамін викликає в організмі бажання запам'ятати джерело задоволення. Також він полегшує процес пізнання.

Кількість дофаміну, який виділиться, залежить від того, наскільки людина задоволена тим, що відбувається. Якщо ситуація принесла задоволення, то виділиться багато дофаміну, і людина в майбутньому буде зацікавлена у повторенні подібної ситуації. І навпаки – відсутність виділення дофаміну знижує мотивацію.

Серотонін

Серотонін – гормон задоволення, або гормон щастя. На початку любовних відносин його вироблення з незрозумілих причин знижено. Як наслідок, на зорі любові людина часто відчуває страждання.

Серотонін відповідає в тому числі за процес пізнання. Його надходження в спинний мозок активізує рухову функцію, підвищує м'язовий тонус. При цьому людина переживає відчуття всемогутності.

Головна роль серотоніну – підвищення настрою, а його нестача викликає депресію. Достатня вироблення серотоніну підсилює сприйнятливість людини до стресів, покращує емоційну стійкість, він легко справляється зі стресовими ситуаціями.

Вчені навіть мають версію, що серотонін допомагає боротися з раковими клітинами, зокрема, з лімфомою.

Дивна властивість серотоніну – його двостороння дія: чим більше виробляється серотоніну, тим краще настрій людини. Але і навпаки – підвищений настрій збільшує вироблення серотоніну.

Адреналін

Адреналін – гормон стресу, який володіє властивістю підвищувати нормальні можливості людини. У закоханих його виробництво різко зростає, в такому стані людина дійсно здатна "рухати гори", підвищує наші звичайні можливості.

У разі переляку, необхідності бігти або в момент битви наднирники різко викидають в кров адреналін. Останній активізує кровообіг, м'язи, обмін речовин в організмі.

Адреналін збільшує кількість скорочень серця, частоту і глибину дихання, втома настає набагато пізніше звичайного стану.

Не випадково в медицині адреналін вводять у організм з метою:

– розслабити м'язи;

– зменшити кровотечу;

– звузити кровоносні судини.

Ендорфіни

Ендорфін – гормон, який дарує спокій і задоволення. Виробляється в організмі в моменти фізичного контакту з коханим чи коханою, дає почуття захищеності, спокою, достатку.

Чим вище рівень ендорфінів, тим людина відчуває себе щасливіше.

Ендорфіни дають не тільки почуття щастя. Щаслива людина більш упевнена в собі, відповідно, стає більш успішною, цілеспрямованою, енергійною.

Так що похмурий чоловік, можливо, не винен у тому, що у нього такий характер – просто у нього фізіологічно знижено вироблення ендорфінів, тому йому не доступні всі радості життя.

Однак цій проблемі можна легко допомогти, викликавши вироблення ендорфінів штучно. Наприклад, одна година занять спортом забезпечать вас цим гормоном на цілих дві години.

Велика кількість цього гормону виробляється при заняттях сексом, а при вагітності рівень ендорфінів просто зашкалює. Причому чим ближче момент розродження, тим він вищий.

У виробництві ендорфінів може допомогти і їжа. Зокрема, їх вироблення стимулює вживання:

– бананів;

– болгарського перцю;

– картоплі;

– рису;

– морозива;

– мигдалю;

– риби;

– морських водоростей;

– шоколаду.

Шоколад особливо радять для підвищення настрою, так як він ще й радує смакові рецептори.

До речі, його властивість викликати задоволення відомо досить давно. В італійців навіть прийнято жартувати про те, що, якщо людина їсть багато шоколаду, – значить, йому не вистачає любові.

Окситоцин і вазопресин

Окситоцин і вазопресин – гормони ніжності і прихильності. Виробляються на більш зрілому етапі відносин, коли первісна пристрасть переросла в почуття глибокої взаємної любові і люди починають відчувати впевненість один в одному.

При їх виробленні знижується виробництво перерахованих вище гормонів. Як результат – пристрасть згасає, зростає почуття ніжної прихильності.

Окситоцин, зокрема, регулює соціальну поведінку у тварин, в тому числі у людини. Під його впливом людина стає більш довірливою, розслабленою, уважною до інших.

Правда, це правило поширюється тільки на членів вузької групи близьких людей, а не на всіх оточуючих. Це підсилює захисні властивості в групі і пояснює здатність захищатися від "чужинців", щоб уникнути можливої агресії ззовні.

Вазопресин – ще один гормон, який виділяється у закоханої пари. Вазопресин є антидиуретиком, тобто знижує кількість виділюваної сечі і є одним з факторів, який визначає стан водно-сольового балансу. Також він впливає на звуження судин і підвищення кров'яного тиску.

Вазопресин також впливає на стан ерекції у чоловіків ссавців. Чим вище рівень вазопресину, тим більше самець прагне свою самку. Всі сторонні самки викликали в нього агресію, ворожість і відраза.

Воістину, якби існували таблетки з вазопрессином, розлучень було б набагато менше, а щасливих пар – більше.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *