Вкусила змія: що можна і не можна робити

У теплу пору року в рази збільшується небезпека зустрітися зі змією. Коли холодно, ці рептилії ховаються по норах, а от у спекотний літній день люблять погрітися на сонечку. І ось тут і може статися неприємна зустріч. На щастя, найчастіше після неї можна відбутися легким переляком. Адже більшість змій в Україні не отруйні і не становлять жодної небезпеки. Наприклад, ті самі мідянки чи вужі. На жаль, є у нас і отруйні представниці зміїної родини.  

Про те, як їх відрізнити, і що робити, якщо змія таки вкусила, розповів на своїй сторінці у фейсбуці Леонід Горобець, доктор біологічних наук, старший науковий співробітник Національного науково-природничого музею НАН України, автор науково-популярного блогу у Фейсбуці “Стромата”.

Як відрізнити отруйну змію

В Україні існує лише три види отруйних змій. Це:

  • гадюка степова
  • гадюка звичайна
  • гадюка лісостепова, або гадюка Нікольського

Головна відмінність цих змій від неотруйних полягає в тому, що в них неозброєним оком видно перехід між хвостом і тулубом. Крім того, на відміну від тієї ж мідянки або вужа, у них досить товсте тіло. Ще одна прикмета — це ромбовидний візерунок на шкірі.

Упізнати отруйну змію можна по візерунку з ромбами © Вікіпедія

Гадюка степова та звичайна, як правило, коричнево-сірого кольору. А ось забарвлення гадюки Микольського чорне. Іноді такого кольору буває і звичайна гадюка. 

Необхідно всіма силами уникати зустрічі з цією трійцею. На щастя, смерті після укусу українських гадюк рідкісні, але все ж таки багато неприємних моментів зі здоров’ям після нього може виникнути.  Наприклад, може з’явиться сильна алергічна реакція, запаморочення, знизитися тиск, а серце, навпаки, вискакуватиме з грудей. 

Якщо ти зібралася до лісу по ягоди чи гриби, потрібно взувати закрите взуття на товстій підошві, штани зі щільної тканини. Адже гадюки найчастіше кусають саме за ногу. Пам’ятай, що вони люблять ховатися в ущелинах, ямках, під корчами: уникай таких місць. 

Гадюка Нікольського відрізняється чорним забарвленням © Вікіпедія

Перша допомога при укусі змії: три головні помилки

На жаль, існує безліч невірних стереотипів про те, що робити, якщо вкусила змія. Деякі з них просто безглузді та марні. А деякі навіть можуть завдати шкоди.

  • Не варто припікати місце укусу. Це необхідно робити, якщо вкусив павук каракурт, якого також можна зустріти в Україні, особливо у південних областях. А ось зміїна отрута розноситься блискавично по організму. Тож припікай, не припікай, але зупинити її поширення не вдасться. Тільки отримаєш до своїх мук ще й неприємні відчуття від опіку. 
  • Друга поширена помилка — накладати джгут після укусу гадюки. Так, у деяких країнах це потрібно робити. Там є змії, отруйна речовина яких впливає на нервову систему. Наклавши джгута на укушену кінцівку, у такий спосіб ти зменшиш  приплив отрути до мозку. Але отрута українських гадюк насамперед б’є по судинах: вони стають ламкими. Якщо ще до того ж перетиснути місце укусу, ти посилиш проблему: порушиш кровопостачання, що може призвести до некрозу тканини. 
  • Третя помилка — відсмоктувати кров. Потрапивши до рота, отрута швидше дістанеться мозку. 

Коли вирушаєш на природу, завжди бери з собою аптечку першої допомоги © freepik.com

Що потрібно робити при укусі гадюки

  • Відразу викликай швидку або дзвони комусь, хто може тебе доставити до медичної допомоги. Тому в лісі, в поході з тобою, завжди повинен бути мобільний телефон і повербанк на випадок, якщо телефон розрядиться. 
  • На місці укусу не повинно бути одягу,  особливо такого, що здавлює. Нагадуємо, що після укусу гадюки судини стають дуже ламкими.
  •  Охолоди місце укусу. На подібні випадки в мобільній аптечці, коли вирушаєш на природу, має бути холодовий пакет.  Підійде холодна пляшка води. Як варіант можна покласти на місце укусу поліетиленовий пакет та побризкати на нього дезодорантом. Так ти теж отримаєш ефект, що охолоджує.
  • Прийми протиалергійний препарат. Він теж завжди має бути в мобільній аптечці. Адже на природі можна зустрітися не лише з гадюкою, а й бджолою чи осою.
  • Необхідно лягти в тіні, піднявши ноги вище за голову. Так кров буде легше потрапляти до мозку.
  • Пий якнайбільше води, щоб вимити отруту з організму.
  • Рухайся якнайменше: так отрута буде повільніше розноситися по тілу.
  • Нагадаємо, що раніше ми писали про те, як за допомогою масажу покращити фігуру.

     

    Джерело: lady.tochka.net

    No votes yet.
    Please wait...

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *