Вікарна травма: як пережити чуже горе

Фото та відео звільненого Ізюма змусили багатьох із нас знову заціпеніти від жаху та скорботи. Як таке може відбуватися в центрі Європи, в 21 столітті? Багато хто пишуть про те, що після побаченого знову не можуть спати, їсти і скочуються в емоційну прірву. Так може проявляти себе вікарна травма. Її ще називають непрямою чи вторинною, бо трагедія стосується нас не безпосередньо, ми не є учасниками страшних подій. Але, доторкнувшись до чужого горя, людина теж може травмуватися. І досить сильно.

Симптоми вікарної травми

Через війну зараз важко знайти абсолютно щасливу, безтурботну людину. Вона зачепила кожного. Когось сильніше, когось слабше, але війна пройшлася по кожному. Однак хтось, погорювавши та поплакавши, продовжує жити, знаходячи в собі сили радіти сонцю, дитячій посмішці, чашці гарячого чаю. А хтось застряє у тяжкому емоційному стані.

Людина з вікарною травмою відчуває апатію, тривогу і ще цілий «букет» неприємних симптомів © freepik.com

Як зрозуміти, що виною йому вікарна травма? Насамперед, можна чітко простежити причинно-наслідковий зв’язок. Такому стану передувала якась трагедія, свідком якої стала людина. У цьому головна відмінність вікарної травми, наприклад, від синдрому емоційного вигоряння, коли людина накопичує стрес, постійно «вдаряючись» об якісь несприятливі фактори.

У вікарної травми є кілька основних симптомів.

  • Емоційні. Людина постійно відчуває тривогу, занепокоєння. Вона може стати дративлішою, плакати з будь-якого приводу. У деяких з’являється невластивий їм цинізм, чорне почуття гумору.
  • Поведінкові. Раніше товариська людина може почати уникати спілкування, прагнути ізоляції. Хтось при цьому втрачає інтерес до роботи, будь-якої розумової діяльності, лежить і дивиться у стіну. А хтось, навпаки, з головою пірнає у роботу, щоб забутися. І може працювати просто до повного знесилення.
  • Когнітивні. У людини стає розсіяна увага, їй важко зосередитись на чомусь, з’являється мозковий туман.
  • Фізіологічні. Часто вікарна травма супроводжується сильним головним болем. На шкірі можуть з’явитися висипання. Можуть бути проблеми з випорожненням (запори або, навпаки, діарея) як реакція на стрес.

Як захиститися від вікарної травми

Як бачимо, вікарна травма —  тяжкий стан, який може висмоктати з людини усі життєві соки. Тож важливо знижувати ризик виникнення вікарної травми? Про те, як це зробити, розповіла на своїй сторінці у фейсбук психолог Ольга Перекопайко.

Щоб захиститись від вікарної травми, експерт закликає влаштувати собі інформаційний детокс.

«Переглядаючи у стрічці фото жахіть, ми отримуємо травматизацію, яка називається вікарною травмою, і насправді є небезпечним явищем. І нам потрібно вчитися з цим жити. Ми не можемо вплинути на те, що вже трапилося, але нам так потрібно подбати про свій психологічний стан. І перше, що можна зробити, – це хоча б один-два дні не дивитися новин, не гортати стрічку фб, не переглядати телеграм», коментує Ольга Перекопайко.

Психолог радить дихати глибоко (щоб продихати побачене), плакати (важливо виплакати свої емоції), молитися, вимальовувати свій стан, давати собі посильне фізичне навантаження (можна пробігтися до втоми).

Прогулянки на природі — гарні ліки від вікарної травми © freepik.com

«І обов’язково відпочинь від страшних картинок. Не варто закріплювати ці образи у своїй голові. Легше не буде, а от гірше стане», вважає психолог.

Якщо ти все ж таки відчуваєш, що захиститися від вікарної травми не вдалося, і тебе «накрило», не варто слухати поради на кшталт «не розкисай, візьми себе в руки» тощо. За таких станів іноді просто не вдається взяти себе в руки без допомоги фахівця – клінічного психолога чи психотерапевта.

Раніше ми писали про те, як відбілити зуби в домашніх умовах.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *