Стоп, паніка: правила, які дійсно допоможуть заспокоїтися

Як заспокоїтися, якщо накрила панічна атака © Depositphotos

Сьогодні, 18 червня, відзначають Міжнародний день паніки. У мережі можна знайти багато спірної інформації про цей день, а також про відсутність у цього дня офіційного статусу. Проте ми вирішили нагадати, як заспокоїтися під час паніки або панічної атаки. За порадами ми звернулися до психолога Олени Єрмоленко.

Психолог Олена Єрмоленко © facebook.com/elenayermolenko/

Панічна атака: що це таке, які симптоми

Панічні атаки — це несподіваний неконтрольований напад паніки, який супроводжується рядом (від чотирьох і більше) фізичних симптомів — прискорений пульс, підвищення тиску, пітливість, нудота, сухість у роті, відчуття оніміння, озноб і інші, каже психолог Олена Єрмоленко. Люди, які пережили панічну атаку, часто описують її так:

 • «Серце ось-ось вискочить з грудей»,
 • «Бракує повітря»,
 • «Земля йде з-під ніг»,
 • «Боюся померти»,
 • «Боюся збожеволіти».

Олена Єрмоленко
психолог

погляд експерта

Після кількох нападів панічних атак у людини може сформуватися тривога очікування нового нападу і боязнь перебування в натовпі, громадському транспорті, на відкритих просторах. А також страх залишатися на самоті — «а якщо напад трапиться знову і мені не зможуть допомогти, то я можу загинути». Якщо ти переживаєш напади панічної атаки, безумовно, варто звернутися до лікаря для проходження обстеження. Якщо фізіологічні захворювання не виявлять, то тобі можуть рекомендувати психотерапію та/або медикаментозну підтримку. До 80% панічних атак виникають у здорових людей внаслідок психоемоційних порушень, хронічних стресів, виснаження психіки, накопичених переживань і т.д. Якщо напади панічної атаки повторюються, звернися за допомогою до психолога. Панічні атаки добре піддаються корекції в психотерапії.

Що робити, якщо накрив приступ панічної атаки

Психолог Олена Єрмоленко ділиться методами самодопомоги при панічних атаках. Варто зазначити, що вони особливо ефективні на самому початку нападу.

 • Заземлення. Перенеси твою увагу в точки дотику із землею і відчуйте опору. Якщо стоїш — відчуй, як твої стопи стикаються з поверхнею, постукай ногами. Якщо сидиш — похитай з боку в бік і відчуй опору попою.
 • Дихай 4-7-8! Глибоко. Повільно. Вдихай на 4 рахунки. Затримай дихання на 7 рахунків. Видихай на 8 рахунків.
 • СТОП — скажіть собі чітко і ясно, не думаючи «що це означає і навіщо?». Подумки або вголос повторіть: «Все добре. Я в нормі», «Я боюся», «Я спокійна», «Катастрофи немає, це просто фантазія».
 • Зімни аркуш паперу, серветку або шматочок тканини і мні його руками. Можна носити на зап’ясті гумку, на початку нападу відтягни її і відпусти! Відчуй, як гумка вдарила тебе по зап’ястку. Повтори кілька разів.
 • Направ свою увагу до зовнішнього світу, обери будь-який об’єкт і опиши його в деталях: колір, текстуру, форму, дію. Наприклад, «горить зелене світло на світлофорі», «проїхала червона машина», «йде дівчина в білій сукні», «чоловік читає книгу», «три людини очікують метро», «на годиннику 14:30» і так далі, не менше 10 фактів.
 • Зверни увагу на звуки! Шум автомобілів за вікном, спів птахів, як діти шумлять на майданчику, грає музика у вуличному кафе.
 • Знайди в приміщенні всі предмети однакової форми, наприклад, квадратні або круглі. Порахуй їх!
 • Перемкни твою увагу на дію, яку ти робила перед нападом або будь-яку просту, повсякденне дію, яку ти виконуєш поза нападом.
 • Підключи уяву! Уяви себе в тихому місці, де тобі тепло, комфортно, затишно, безпечно. Наприклад, на березі моря або в обіймах коханої людини. Уяви цей момент у вигляді фотокартки, подумки переміститися в нього і відчуй, як вам добре і безпечно, відчуй, як твоє тіло розслабляється і фізичні симптоми проходять.
 • Раніше ми розповідали, коли корисно не поспішати.

  Джерело: lady.tochka.net

  No votes yet.
  Please wait...

  Ответить

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *