Що робити у разі радіаційної катастрофи: МОЗ оприлюднило алгоритм дій

У Міністерстві охорони здоров’я нагадали про основні правила поведінки в разі радіаційної аварії. В умовах повномасштабної війни в Україні, кожному громадянину важливо пам’ятати цей алгоритм дій.

Ядерно-стратегічні об’єкти будуються таким чином, щоб витримувати значні фізичні пошкодження. Окрім того, на рівні кожного регіону постійно здійснюється моніторинг радіаційного фону на предмет дотримання всіх показників у нормі. Виконують цю роботу обласні Центри контролю та профілактики МОЗ. Станом на 6 серпня жодних відхилень від природного фону не зафіксовано. Але поза тим не завадить знати, що робити у разі, якщо у вашій місцевості трапилась радіаційна аварія, — зазначили в МОЗ.

Правила поведінки при радіаційній аварії

Найголовніше під час радіаційної аварії — залишатися в приміщенні або терміново в нього зайти, якщо ти знаходишся на вулиці. Це найбезпечніша дія, яке обов’язково варто виконати.

 • Перебувай в укритті
 • Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі. Варто також тримати поблизу домашніх тварин, не дозволяй їм гуляти на вулиці. Якщо можливо, залишайся в кімнаті без вікон і зовнішніх дверей, закривай вікна і двері, ущільни отвори підручними засобами (скотч, змочена водою тканина та ін.), вимкни системи вентиляції (кондиціонери або обігрівачі).

 • Слідкуй за офіційними джерелами інформації
 • Користуйся повідомленнями від рятувальників (ДСНС), поліції, місцевої влади. Увімкни ТБ, радіо, стеж за офіційними каналами місцевої влади в Telegram або Facebook. Якщо місцева влада і надзвичайники дають вказівки — виконуй їх обов’язково.

 • Знезаразь себе
 • Зніми верхній шар одягу. Так ти позбудешся від 90% радіоактивного матеріалу. Роби це обережно, щоб не розтрусити радіоактивний пил. Поклади одяг в пластиковий пакет або герметичний контейнер, тримай її якомога далі від людей і домашніх тварин.

 • Помийся, якщо є така можливість
 • Прийми душ з милом, голову помий шампунем. Не використовуй кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть запечатувати радіоактивний матеріал на волоссі. Не три та не дряпай шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимий з милом під проточною водою руки, обличчя і відкриті частини тіла. Якщо доступу до води немає, скористайся вологими серветками, вологою тканиною. Зверни особливу увагу на руки та обличчя, протри повіки, вії, вуха.

 • Одягни чистий одяг
 • По можливості роби це в рукавичках і масці або респіраторі. Допоможи своїм рідним і близьким зробити всі перераховані вище пункти.

  Як захиститися від радіації в домашніх умовах © Oleksandra Bardash, unsplash.com

  Що робити з водою і харчовими продуктами в разі радіаційної аварії

  МОЗ зазначає, що поки рятувальники або влада не повідомили про безпеку водопровідної води, варто пити тільки воду в пляшках. Пакування захищає рідину від радіоактивних речовин.

  Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє від радіоактивних речовин. Тому май запас води в пляшках або інших герметичних контейнерах. Напої в холодильнику теж безпечні для вживання. Вода в інших ємностях у твоєму домі, таких як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин. Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для гігієни, а також миття пакувань з їжею і водою, куплених в магазині після аварії.

  Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ти все одно можеш використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.

  За аналогією з водою, харчові продукти є безпечними, якщо зберігалися в герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо). Також безпечною є їжа з холодильника і морозильної камери.

  Перед відкриттям протри харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Те ж саме зроби з кухонним приладдям перед використанням. Використану тканину або рушник поклади в поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиш в недоступному місці, якомога далі від людей і тварин.

  Чи варто приймати йод під час радіаційної аварії?

  Міністерство зазначає, що йодид калію варто приймати тільки якщо була вказівка органів влади або ДСНС.

  Йодид калію — це сіль, схожа на кухонну. В аптеках він найчастіше продається в формі таблеток. Якщо його приймати вчасно і в певному дозуванні, йодид калію блокує поглинання радіоактивного йоду щитоподібною залозою. Це знижує ризик розвитку раку щитоподібної залози та інших її захворювань.

  Він не захищає людей від радіації, а захищає тільки щитоподібну залозу від впливу радіоактивного йоду. Йодид калію слід приймати тільки, якщо була така вказівка від органів влади або ДСНС. Приймати йодид калій для профілактики без потреби — неприпустимо. Це може зашкодити здоров’ю. Також важливо, що йодна профілактика здійснюється одноразово. Тобто вживання йоду зараз не має ніякого сенсу.

  Раніше ми писали про новий штам коронавірусу «Кентавр».

  Джерело: lady.tochka.net

  No votes yet.
  Please wait...

  Ответить

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *