Сезонне: лікар розповів, як відрізнити алергію від ГРВІ

Сезонна алергія: як розпізнати © Gantas Vaičiulėnas, Unsplash

Ви чхаєш, кашляєш і в тебе нежить? Вирішила, що це застуда і вже збираєшся в аптеку? Не поспішай, давай розберемося! Допоможе нам у цьому доктор-алерголог Медичної мережі «Добробут» Москвіна Наталія. 

Літо люблять не всі. Визнаватися в любові до сонячного пори року відмовляться, напевно, 40% населення земної кулі. За статистикою, у 40% людей діагностована сезонна алергія. Пік страждань доводиться на курортний сезон: квітень – серпень.

Наталя Москвіна, доктор-алерголог Медичної мережі «Добробут» © прес-служба

Що таке алергія і наскільки ймовірний її розвиток?

Алергія – це реакція імунної системи на подразник. Головним подразником сезонних алергічних захворювань є пилок. Однак поспішаємо зазначити, що низький імунітет, неправильне харчування і стреси теж можуть спровокувати алергічне захворювання. Також виділяють спадкову схильність. Якщо алергія є у одного з батьків, то ймовірність виникнення її у дітей становить від 30 до 40%. Якщо ж обидва батьки хворіють на алергічні захворювання, ймовірність того, що дитина буде алергіком, набагато вища – 60-80%.

У XX столітті отримала розвиток теорія під назвою «гігієнічна теорія хвороби». Її суть у наступному: що більше використовується антисептиків, антибіотиків, усіляких очищувачів і дезінфекторів, то вища ймовірність для імунної системи працювати по іншому типу, відповідно, формувати алергічне запалення. Звичайно ж, значну роль відіграє ще й наша екологічна ситуація. За статистикою, кількість містян, що захворіли на алергію, превалює порівняно з кількістю хворих, що живуть в сільській місцевості.

Припустити алергію можна самостійно, але діагностувати її повинен тільки лікар-алерголог. © shutterstock.com

Причини алергії

Причини виникнення алергічних захворювань приблизно одні й ті самі. Виділяють цілорічні джерела алергенів: кліщі домашнього пилу, домашні тварини або цвіль. Що ж стосується сезонної алергії, то це пилок – білок рослинного походження. У деяких людей він викликає алергічну реакцію: ніс – риніт, очі – кон’юнктивіт, бронхіальне дерево – бронхіт, бронхіальна астма.

Існує три сезони цвітіння:

  • Перший період цвітіння – з березня по травень. Спочатку в Україні пилять дерева і чагарники. Найпоширеніші на нашій території – береза, вільха, ліщина і дуб.
  • Другий період цвітіння – з червня по липень. На зміну букоцвітним приходять лугові і злакові трави. Головні представники – тимофіївка і колоскові.
  • Третій період – із серпня по жовтень. Наприкінці літа починається цвітіння бур’янів. Головний представник – амброзія. Сюди ж входять полин, лобода, циклахена і соняшник.

Колоскові — один з найпопулярніших алергенів влітку © Rodion Kutsaev, Unsplash

Так все ж алергія або ГРВІ: як зрозуміти?

У перший сезон цвітіння деякі пацієнти вважають, що у них ГРВІ. Зважаючи на те, що алергія – це запалення, то симптоми дійсно легко сплутати з вірусним захворюванням. Однак алергічне захворювання найчастіше протікає без підвищення температури, але супроводжується головним болем, болем в очах, закладенням носа, нежитем і чханням.

Стан пацієнта погіршується після того, як він прогуляється на свіжому повітрі, особливо в парковій зоні, в теплу вітряну погоду. Крім того, якщо після прийому антигістамінного препарату вам стало легше – це теж ознака алергії. І звичайно ж, головною відмінністю є тривалість симптоматики. Оскільки цвітіння одного з алергенів триває протягом місяця, відповідно, алергічне захворювання теж триває не менше, на відміну від ГРВІ, який минає за тиждень.

Припустити алергію можна самостійно, але діагностувати її повинен тільки лікар-алерголог. Педіатр, терапевт, сімейний лікар або отоларинголог можуть призначити правильне симптоматичне лікування і поставлять діагноз «алергічний риніт» або «алергічний кон’юнктивіт» під питанням.

Cезон алергія може діагностуватися раптово в будь-якому віці © depositphotos.com

Важливо звернутися до лікаря-алерголога. Саме алерголог може виділити причинно-значущий алерген, яким згодом і лікують пацієнта. Це називається алергенспецифічна імунотерапія (АСІТ). Показаннями для АСІТ є сезонний і цілорічний алергічний риніт і бронхіальна астма. Головною метою цього методу є вироблення толерантності організму до подразника.

Лікування методом АСІТ триває від 2 до 5 років і проходить у  2 етапи: досягнення максимальної терапевтичної дози і підтримувальна терапія.

Методами АСІТ є:

  • ін’єкційні (коли алерген вводять підшкірно в ділянку плеча)
  • інші (сублінгвальний, коли алерген розсмоктується в під’язиковій ділянці, або пероральний, коли алерген ковтається)

Ремісія (період часу, на який пацієнт звільняється від алергії) триває до 20 років, а 5% пацієнтів взагалі назавжди позбавляються алергічного захворювання. Лікувальна ефективність цього методу вища, якщо почати  лікування на ранній стадії алергічного захворювання.  

Цей метод не застосовується у разі алергії на продукти.

Цікаве спостереження від лікаря: сезонна алергія може діагностуватися раптово в будь-якому віці. Часто вперше вона проявляється до 20 років, але на практиці були дебюти і в 30, і в 40 років.

Бережіть себе і будьте здорові! 

Нещодавно ми писали про те, які косметологічні процедури можна і не можна робити влітку.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *