Порвався презерватив: що робити?

Найважливіше про екстрену контрацепцію © depositphotos.com

Мільйони жінок у всьому світі стикаються з такими ситуаціями. Рветься презерватив, трапляється незахищений статевий акт або навіть сексуальне насильство. У підсумку — страх, паніка і питання, що робити далі? І мова зараз не про ЗПСШ, хоча це теж важлива тема. Ми говоримо про можливість небажаної вагітності, в результаті якої доводиться вдаватися до аборту.

Кожну третю жінку презерватив вже підводив*

Кожна жінка чула про небезпечні наслідки аборту. Але не кожна знає, що є можливість його уникнути. І це метод екстреної контрацепції. Метод, який приходить на допомогу, коли вже все сталося, але вагітність ще не настала.

Так, таке буває. Ви з партнером не стрималися, ти забула про цикл, порвався презерватив, та хіба мало що! Про всі випадки, коли тобі може знадобитися метод ЕК, докладно написано на сайті ВООЗ. У будь-якому випадку це не біда і не обов’язково вагітність. Благо, наука придумала методи екстреної контрацепції. І які б страшилки не ходили в народі, вони мало що спільного мають з реальністю — це не аборт і не отруєння.

Насправді, це дуже найпоширеніший і цілком безпечний (якщо у тебе немає серйозних проблем зі здоров’ям) метод. До речі, досліджений і відомий ще з 70-х років минулого століття! Втім, один лікар-гінеколог краще десятка подружок, тому з найпопулярнішими питаннями tochka.net звернулася до експерта. Розібратися нам допомогла Ольга Володимирівна Горбунова, акушер-гінеколог вищої категорії зі стажем роботи понад 25 років, доктор медичних наук, професор, організатор охорони здоров’я вищої категорії.

  • Коли потрібно приймати і який механізм дії екстреної контрацепції (ЕК)?

Ольга Горбунова
акушер-гінеколог

погляд експерта

Екстрену (посткоїтальную) контрацепцію слід застосовувати після незахищеного статевого контакту або при ненадійності використовуваного методу контрацепції якомога раніше, але не пізніше, ніж через 72 години.

Справа в тому, що екстрена контрацепція, пригнічуючи викид гормонів, необхідних для вагітності, затримує або зовсім запобігає овуляцію. За дослідженнями американських і європейських вчених, навіть якщо овуляція відбулася, ЕК пригнічує вироблення прогестерону — гормону, необхідного для вагітності. Тому головне, що ти повинна запам’ятати — важливо встигнути. Бажано прийняти таблетку в перші 12 годин (чим раніше, тим краще), але не пізніше 72 годин від моменту, коли був статевий акт.

  • Які побічні ефекти можливі і чи є обмеження для прийому ЕК?

Побічні ефекти якщо й будуть, найчастіше вони мінімальні і пов’язані зі зміною твого циклу. Менструація може прийти раніше або пізніше, ніж зазвичай, а виділення можуть бути сильнішими і слабкішими. Ще можливий дискомфорт внизу живіт і в районі грудей. Якщо болі сильні, а виділення не припиняються, тобі прямо до лікаря.

Ольга Горбунова
акушер-гінеколог

погляд експерта

Найчастіші побічні ефекти: нудота, головний біль, біль в нижньому відділі живота, кровотеча (не пов’язана з менструацією), підвищена стомлюваність . Якщо говорити про обмеження для прийому екстреної контрацепції, їх практично немає. Жінка, яка годує грудьми, повинна не забути зробити перерву між годуваннями на 8 годин. Безпека застосування ЕК доведена досвідом застосування протягом вже більше 40 років.

  • Чи потрібно потім захищатися протягом місяця і як часто можна використовувати такий метод контрацепції?

Екстрену контрацепцію можна використовувати як регулярний протизаплідний засіб. На те вона і екстрена! З питанням постійної контрацепції краще звернутися до лікаря-гінеколога і вибрати метод, який підходить саме тобі.

Ольга Горбунова
акушер-гінеколог

погляд експерта

До настання наступної менструації слід застосовувати місцеві бар’єрні протизаплідні засоби (наприклад, презерватив). Лікарі не рекомендують застосовувати препарат ЕК протягом одного менструального циклу через збільшення частоти ациклічних маткових кровотеч. Препарати ЕК не замінюють застосування постійних методів контрацепції!

  • Чи вплине це на мої майбутні вагітності?

Ольга Горбунова
акушер-гінеколог

погляд експерта

Достовірних даних про негативний вплив ЕК на наступні вагітності немає. Як я вже говорила, в більшості випадків препарати ЕК не впливають на менструальний цикл, але можуть бути виділення поза циклом і затримка менструації на кілька днів. При затримці менструації більш ніж на 5-7 днів і зміні її характеру (мізерні або рясні виділення) потрібно виключити вагітність. Якщо з’являються болі внизу живота і непритомність, це може говорити про позаматкову (ектопічну) вагітность.

19% жінок в світі вже робили аборт*

  • Чи може не спрацювати екстрена контрацепція?

Екстрена контрацепція — це не медикаментозний аборт. Тому ми і говорили про час трохи вище. Його у тебе дуже мало, так що важливо робити все швидко, щоб таблетка спрацювала як треба.

Ольга Горбунова
акушер-гінеколог

погляд експерта

Як і будь-який інший метод контрацепції, ЕК має свій індекс Перля (коефіцієнт невдач). Чим нижче цей показник, тим надійніше метод контрацепції. Дослідження, які опублікувала Європейська служба з нагляду в сфері лікарських засобів (ЕМА) в 2014 році показують, що серед 5 859 жінок, які застосували ЕК, вагітність наступила у 59 з них. Це 1,01%. А це означає, що ви можете бути впевнені з ймовірністю до 99% в ефективності ЕК при правильному її застосуванні. Тобто якомога швидше після незахищеного статевого акту, не пізніше 72 годин.

Ну що ж, тепер ти знаєш трохи більше про контрацепцію, а нам дуже цікаво дізнатися, чи була стаття для тебе корисною і чи знала ти про ЕК раніше!

Чи знала ти про метод екстреної контрацепції?

Так, знала

Ні не знала

Чула про нього, але не знала подробиць

проголосувати

*Згідно з дослідженнями компанії Millward Brown з ініціативи “Гедеон Ріхтер”. Опитування провели серед 6600 жінок 15-49 років і 520 фармацевтів в 14 країнах.

Нещодавно ми також ми публікували поради лікаря про те, як зберегти імунітет восени.

 

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *