Питання-відповідь: в чому різниця у роботі мізку лівші і правші

Різниця у роботі мізку шульги та правші © Depositphotos

У четвер, 13 серпня, відзначається Міжнародний день шульги. Згідно з даними вчених, близько 10% населення планети — шульги. Незважаючи на чималу кількість людей, ведучою у яких є ліва рука, весь побут фактично розрахований на праворуких. Однак, ще століття тому життя лівшів було ще більш жахливим — їх примусово перенавчали писати правою рукою, заявляючи, що серед ліворуких багато злочинців. Однак через століття, думка про шульг змінилася у зворотний бік, тепер осіб з ведучою лівою рукою вважають більш талановитими і творчими. Редакція tochka.net вирішила з’ясувати чи є різниця в роботі мозку лівшів і правшів і в чому вона полягає?

Різниця в роботі мозку лівші і правші: чи є вона

Чи є різниця в роботі мозку лівші і правші — тема, у якій лікарі і вчені не дійшли згоди. Сьогодні відомо, що у правшів домінантною є ліва півкуля мозку, а у шульг — права. 

У стані спокійного неспання при русі провідною рукою у правшів активізується локальна ділянка лівої півкулі, а у лівшів — обидві півкулі одночасно. Причому вчені висувають теорію про те, що у перших головний мозок працює синхронно: кожна півкуля як би гальмує діяльність іншої, тоді як у других, навпаки, активізує, налагоджуючи нові нейронні зв’язки. Вони дозволяють людині мислити не просто логічно і одноманітно, а придумувати оригінальні, творчі рішення, здавалося б, звичайних проблем, цитує нейрофізіолога Володимира Кульчицького видання «Мінськ-Новини».

Згідно з дослідженнями Інституту вищої нервової діяльності та нейрофізіології РАН, наведені вищи дані підтвердилися: при русі провідною рукою мозок правшів активізується локально в лівій (провідній) півкулі, тоді як у лівшів — в обох. Під час іншого експерименту піддослідні спочатку сиділи із закритими очима, а коли відкривали їх, то перед ними загорявся світловий сигнал, на якому треба було фіксувати погляд. У правшів вплив цього сигналу порушував синхронність у роботі півкуль, а у лівшів картина змінювалася незначно.

Таким чином вчені прийшли до висновку, що у лівшів немає настільки чіткого розподілу ролей між відділами кори півкуль головного мозку. Вчені вважають, що кора і підкіркові структури у правшів великою мірою взаємно пригнічують один одного, тоді як у лівшів, навпаки, взаємно активізуються.

Водночас вчені Університету Юти (США) в 2013 році опублікували дані своїх досліджень, за результатами яких заявили про те, чи не знайшли жодних доказів значних відмінностей в домінуванні тієї чи іншої півсфери мозку у людини. У дослідженні брали участь 1000 осіб у віці від 7 до 29 років.

Різниця у роботі мізку шульги та правші © Depositphotos

Вчені досконально вивчили МРТ-знімки, а саме активність в 7 000 областях мозку і досліджували нейронні зв’язки всередині і між цими областями, прийшовши до висновку, що немає жодних доказів використання однієї півкулі мозку більше, ніж іншої.

Згідно з їхніми дослідженнями, півкулі мозку взаємопов’язані і підтримують одна одну в своїх процесах. Півкулі мозку об’єднує величезні пучок нервових волокон, які створюють інформаційну магістраль. Незважаючи на те, що півкулі функціонують по-різному, вони спільно виконують роботу. Наприклад, лівому приписують мову, але права півкуля допомагає зрозуміти його контекст. Ліва півкуля обробляє математичні рівняння, але праве допомагає при порівнянні і приблизних оцінках в розрахунках. Загальні риси особистості, індивідуальні переваги, склад розуму і вже тим більше рівень інтелекту ніяк не залежать від того, лівша ви або правша.

І головним доводом вчені називають той факт, що якщо у тримісячної дитини видалити одну півкулю, то він нічим не буде відрізнятися від однолітків, коли виросте (операції з видалення півкулі мозку роблять у випадках важкої епілепсії та інших розладів). Таким чином, за заявою американських учених, у лівшів і правшів переважають не одне з півкуль, а певні навички.

Раніше ми розповідали, чому на шкірі з’являються білі плями після засмаги і що з цим робити.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *