Як і де болить апендицит © depositphotos.com
У медичній літературі апендицитом називають запалення червоподібного відростка сліпої кишки (апендикса) різного ступеня вираженості. По суті, це захворювання органів травлення, хоча апендикс в ньому і не бере участі. Апендицит вважається небезпечним захворюванням, від якого ніхто не застрахований. Найчастіше апендицит можна вилікувати єдиним способом – за допомогою хірургічного втручання.
Дізнайся, де болить апендицит, що робити при апендициті у дорослих, як болить апендицит у дитини. tochka.net допоможе розібратися в причинах і симптомах апендициту, як не сплутати симптоми апендициту з іншими захворюваннями органів травлення, чим небезпечні наслідки апендициту.
Де знаходиться апендикс, причини розвитку апендициту
Не всі знають, де знаходиться апендикс і як він виглядає – більшість помилиться. Фізіологічно, апендикс знаходиться в нижній частині кишечника справа. У незапаленому стані нагадує трубочку від 5 до 15 см і 1 см в діаметрі. У апендикса немає наскрізного проходу, він відгалужується від сліпої кишки.
Якщо раніше вважалося, що апендикс – не потрібний, то в XXI столітті визначили важливу роль органу в ендокринних процесах, а також вплив на імунітет. Помітили, що у людей після видалення апендициту знижувалася функціональність кишечника, зменшилася кількість корисних мікроорганізмів в ньому. Незважаючи на перераховані вище фактори, апендикс не є життєво важливим органом, і після його видалення організм людини функціонує нормально.
Причини розвитку апендициту досі детально не вивчені. Больові відчуття не з’являються просто так, орган запалюється з якоїсь причини. Виділили ряд причин, які можуть призводити до загострення. Серед причин запалення апендициту – бактерії (ентерококи, стафілококи, кишкова паличка і т.д.), гострі інфекційні захворювання, спазми судин, погана перистальтика кишечника і схильність до закрепів, наявність паразитів, вживання неякісних продуктів з малим вмістом рослинних волокон, часте переїдання, зміщення розташування апендикса через травму і при вагітності, нестача вітамінів, зниження імунітету. Закупорювання апендикса відбувається при попаданні калових мас або стороннього тіла, через здавлювання червоподібного відростка спайками в черевній порожнині.
Симптоми апендициту, хто в групі ризику
Найчастіше апендицит фіксується у молодих людей незалежно від статі, віком від 10 до 40 років. За статистикою, до 20-річного віку апендицит рідше проявляється у жінок, а після – навпаки. Щорічно з апендицитом стикаються мільйони людей. Симптоми запалення апендикса нагадують інші поширені патології органів травлення. Самостійно визначити у себе апендицит досить складно, швидко це не може зробити навіть досвідчений лікар. Наприклад, симптоми апендициту схожі на отруєння, печінкову або ниркову кольку, напад гострого холециститу, аднексит.
Обивателям варто знати, що апендицит розвивається поступово, апендикс набрякає і заповнюється гноєм. Протягом 72-96 годин через відсутність виходу він лопається, і гній розтікається по черевній порожнині. Саме тому, при появі гострого болю, варто негайно звернутися до лікаря, викликати невідкладну допомогу. Особливо уважно треба поставитися до скарг дітей і літніх людей, оскільки їм складніше описати локацію болю і свої відчуття, та й симптоми у них можуть бути знижені.
Як і де болить апендицит © depositphotos.com
Серед симптомів апендициту:
- тягнучий біль в животі, що підсилюється через 4-6 годин, мігрує (починає боліти справа по низу живота, потім біль може переміститися в різні відділи черевної порожнини, припупкову зону);
- посилення хворобливих відчуттів при натисканні на живіт, постійне напруження черевних м’язів;
- підвищення температури – від 37,2 – до 40,0;
- втрата апетиту;
- слабкість, загальмованість;
- блідість шкірних покривів;
- нудота і блювота (можуть з’явитися відразу або через кілька годин після початку больових відчуттів);
- запор або діарея;
- холодний піт;
- здуття живота, непроходження газів.
Больовий синдром у пацієнта з апендицитом зменшується при положенні лежачи на боці, при цьому ноги підібгані. Якщо ноги витягнути, біль повернеться. Також посилиться біль в області живота при покашлюванні.
Перша допомога при апендициті, що не можна робити до приїзду лікаря
Не можна приймати знеболюючі препарати, сорбенти, ставити клізму, оскільки медикам буде складніше поставити правильний діагноз і ступінь ураження організму. Краще не тиснути на живіт руками в спробах знайти осередок больових відчуттів. Від невмілої пальпації сильно запалений апендикс може прорватися. Також заборонено їсти і пити, при гострій жадобі – тільки кілька ковтків. Гріти живіт – небезпечно!!! Нагрівання підсилює процеси запалення, а значить шанси розриву органу зростають у декілька разів.
Що дозволено робити пацієнту з підозрою на апендицит до приїзду швидкої допомоги?
Забезпечити хворому спокій, він повинен знаходитися в горизонтальному положенні. Навіть якщо боліти раптом перестало, варто дочекатися медиків, а згодом пройти обстеження.
Діагностика при підозрі на апендицит: УЗД черевної порожнини, КТ, МРТ, клінічний аналіз крові (кількість лейкоцитів) і сечі, лапароскопія, рентген черевної порожнини.
Чи можна лікувати апендицит і як, ускладнення апендициту
Лікування гострого апендициту одне – видалення. Якщо апендицит запалений, але гострої стадії немає, можна видалити його навіть при лапароскопічному дослідженні. В іншому випадку показана традиційна операція з відкритим розрізом. Після операції не можна вставати перші 12 годин, а також приймати їжу. Відновлювальний період займає приблизно 1 тиждень. Іноді самопочуття хворої погіршується, підвищується температура, тоді період відновлення може бути продовжений до 14 днів.
Коли в операції немає необхідності, лікар може запропонувати медикаментозне лікування, в тому числі антибактеріальну терапію. Часто апендицит переходить в хронічну стадію.
Ускладнення при апендициті – перитоніт. Якщо запалений апендикс не видалити вчасно, він може розірватися. В результаті бактерії і накопичений гній потрапляють в черевну порожнину, і викликають запалення її слизової оболонки. Перитоніт смертельно небезпечний, може стати причиною зараження крові.
Раніше ми писали, як лікувати глисти у дорослих в домашніх умовах.
Джерело: lady.tochka.net