Безпліддя та депресія

З вагітністю пов’язано так багато планів та очікувань, що її відсутність може буквально призвести до краху надій та депресії. Депресія, своєю чергою, здатна спричинити безплідність. Чи можна розірвати порочне коло? Репродуктивна клініка в Києві пропонує розглянути зв’язок безпліддя та депресії та способи розв’язання проблеми.

Як безпліддя спричиняє депресію

За даними різних досліджень, від 25 до 60% людей з безпліддям відчувають симптоми депресії. Є кілька причин, через які це відбувається.

Стрес, пов’язаний із громадським тиском та самоідентифікацією

На жаль, все ще діють громадські стереотипи, які змушують вважати шлюб без дітей неповноцінним. Пара зазнає постійного тиску оточення, що не може не спричинити негативні емоції, а іноді й стрес. Деякі люди виховані так, що безпліддя змушує їх вважати себе неповноцінними або невдахами, що може призвести до депресії.

Стрес, пов’язаний із лікуванням безпліддя

Лікування безплідності, особливо за допомогою ДРТ (допоміжних репродуктивних технологій) може бути досить травмувальним досвідом. Воно потребує значних зусиль, але не гарантує успіху, невдалі спроби неминуче пов’язані зі стресом та розчаруванням, а іноді й депресією.

Побічна дія ліків

Якщо симптоми депресії у жінки з’явилися після початку лікування за допомогою ДРТ, можливо, вони спричинені побічним ефектом гормональних препаратів. Дослідження 2020 року виявило, що в жінок, лікування яких містило гормональну стимуляцію яєчників, симптоми депресії відзначалися частіше, ніж у тих, хто не проходив через гормональну терапію. Дослідження 2018 року встановило, що до побічних ефектів лейпрореліну, кломіфену та гонадотропінів належать симптоми депресії. Вони погіршувалися, якщо спроба була неуспішною.

Хвороби

Деякі захворювання, що спричиняють безпліддя, також пов’язані з ризиком розвитку депресії. До них належать синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), ендометріоз, гіпертонія, захворювання щитоподібної залози та аутоімунні патології.

Як депресія спричиняє безпліддя

Стрес та психоемоційні проблеми є однією з причин безпліддя. Стрес, особливо тривалий, призводить до гормонального дисбалансу. Гормони стресу кортизол і адреналін змінюють рівні естрогену, прогестерону та пролактину, що зрештою призводить до порушення овуляції. Ще один механізм пов’язаний зі стресовим спазмом маткових труб.

У чоловіків стрес впливає на вироблення сперматозоїдів. Результат одного з досліджень, опублікованих Національним інститутом здоров’я США (NIH), встановив, що в парах, де у партнера був депресивний розлад, ймовірність вагітності була на 60% нижчою, ніж у тих, де чоловік на депресію не страждав.

Безпліддя може бути спричинене прийманням ліків, які застосовуються при лікуванні депресії — антидепресантів та антипсихотиків. Вони також здатні порушувати гормональний баланс і овуляцію, а деякі з них підвищують ризик викидня та передчасних пологів.

Способи впоратися з депресією

Якщо у людини розвинулася клінічна депресія або великий депресивний розлад, незалежно від причини потрібне втручання фахівця та курс лікування. Але коли становище менш серйозне, деякі інші стратегії можуть виявитися успішними.

Ось кілька способів:

  • Користуйтеся підтримкою близьких. Не відштовхуйте їх і не відмовляйтеся від допомоги. Дослідження 2020 та 2021 років переконливо показали, що у людей із безпліддям, які мали підтримку сім’ї або друзів, симптоми депресії зменшувалися.
  • Записуйте свої переживання у щоденник. Багатьом людям складно висловлюватись на глибоко особисті теми, їм простіше поділитися своїми почуттями із щоденником, паперовим чи електронним. Доведено, що метод, званий емоційним листом, знижує симптоми депресії у жінок із безпліддям.
  • Використовуйте медитації з контролем дихання. Багатьом людям вони допомагають справлятися із психоемоційною напругою.

А ще фізичні вправи стимулюють ту частину мозку, що відповідає за задоволення й у такий спосіб ефективно зменшують тривожність.

Автор: Малова Юлія Олександрівна — акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *