УЗД під час вагітності: коли потрібно робити і скільки разів можна

Не варто зловживати УЗД під час вагітності. © Shutterstock

Майбутній мамі в нашій країні пропонують зробити 3-4 ультразвукові дослідження під час вагітності. Усі жінки переймаються запитанням, чи не шкідлива така процедура, чи не вплине вона на розвиток малюка і здоров’я вагітної? Відповідь читай на tochka.net.

Вжливо зазначити, що ультразвукова діагностика існує вже понад 50 років, і немає жодного дослідження, що доводить шкідливість ультразвукових променів на плід або на вагітну. Але, попри це, не рекомендується проводити УЗД без належних причин. Особливо на ранніх строках вагітності, коли формуються органи плода (до 10-го тижня). УЗД слід проводити з певною метою за рекомендацією лікаря.

УЗД-діагностика визнається найбільш безпечним і інформативним методом обстеження здоров’я плода під час вагітності. У більшості країн світу, зокрема і в Україні, фахівці рекомендують здійснювати ультразвуковий ембріональний перегляд щонайменше тричі.

Коли треба робити перше УЗД

В усьому світі перше скринінгове УЗД роблять вагітним в 11-13 тижнів, коли плід має достатню довжину (куприково-тім’яний розмір дорівнює 45-74 мм), візуалізація плода доволі чітка. В Україні рекомендується проводити УЗД у 9-11 тижнів. Найкраще проводити перше УЗД на 11-12 тижні.

УЗД під час вагітності © Shutterstock

На ранніх строках УЗД слід проводити тільки за строгими показниками. Таким як:

  • невідповідність розмірів матки передбачуваному строку вагітності;
  • кров’янисті виділення при вагітності;
  • біль унизу живота при затримці місячних і підозрі на вагітність;
  • для унеможливлення нерозвивання при звичному невиношуванні
  • при штучному заплідненні (ЕКЗ) для уточнення розвитку ембріона.

Коли треба робити УЗД під час вагітності

Протягом усієї вагітності у світі узаконено 3 скринінгові дослідження: у 12 тижнів, у 22 тижні та у 32 тижні. При дослідженні в кожному періоді ставляться певні завдання:

  • у 12 тижнів – унеможливлюються хромосомні аномалії, уточнюється строк вагітності по плоду, відкидаються грубі пороки розвитку;
  • у 20-21 тиждень – розглядається анатомічна будова всіх органів і систем плода. Відкидаються пороки розвитку в 5 системах організму та найбільш важливих системах – це центральна нервова система і пороки серцево-судинної системи.

У цей строк добре вже візуалізуються анатомічні структури серця, тому, якщо вагітна провела УЗД раніше строку 20 тижнів, їй рекомендують провести контрольне УЗД після 20-го тижня.

Генетики також рекомендують проводити УЗД у 18 тижнів для унеможливлення грубих пороків розвитку. До того ж на строку 16-18 тижнів вагітна, яка перебуває на обліку в генетика, здає біохімічні аналізи на виявлення аномалій розвитку плода – це додатковий тест, що потребує часу.

До 22 тижнів слід провести всі дослідження, тому що, згідно з українським законодавством, переривання вагітності після цього строку заборонене. На 32-й тиждень під час УЗД визначається насамперед передлогова частина плода, відкидається затримка розвитку та пороки розвитку плода. На пізніх строках вагітності головну увагу слід приділити допплеровському дослідженню плода.

При допплері визначається та характеризується за кривими швидкостями кровотоку в судинах плода та матері функціональний стан плода, його здатність продовжувати розвиток.

Чи не шкідливо робити УЗД під час вагітності?

УЗД під час вагітності © Shutterstock

Відповістити на запитання “Чи шкідливе УЗД?” однозначно неможливо.

Зрозуміло, що досліди на людях не проводили, тому існують різні думки на цю тему. Учені не знають достеменно, що саме відбувається при впливі ультразвукових хвиль на організм дитини, як вони впливають на зростаючі клітини та чи не ушкоджують їх при обстеженні.

Деякі дослідження показали, що на клітинному рівні відбуваються мікроскопічні зміни. Досліди, проведені на тваринах, доводять: опромінення ультразвуком приводить до затримки зростання зародка та зменшення відтворення.

Також дехто стверджує, що ультразвук впливає на геном і здатен призвести до мутацій. Визначити точний вплив ультразвуку на організм можуть лише великомасштабні дослідження. Звісно, якщо шкідливість явища не доведена, це ще не означає його корисності. Але не варто забувати, що УЗД вагітної – це короткочасне дослідження.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *