Когось «у великий світ» женуть фінансові обставини, хтось прагне більшої самореалізації, ніж «просто мама». І майже перед кожною жінкою рано чи пізно постає питання: куди діти малюка? Є 3 способи «стати вільною»:
– Дитячий садок (ясла)
– Рідна бабуся
– Нянька.
У рамках цієї статті ми не зупинятимемося, кажучи казенною мовою, на дитячих дошкільних закладах. Розглянемо «плюси» та «мінуси» рідних бабусь і няньок.
Введемо критерії оцінки:
– Комфорт дитини;
– Комфорт батьків;
– Фінансове питання.
Розглянемо всі критерії в порядку черговості. Що дають малятам середньостатистичні бабусі та няньки?
Любов. Це – безсумнівний плюс усіх бабусь: діти, які ростуть в атмосфері любові, розвиваються більш гармонійно та навіть рідше хворіють. Дуже рідкісна нянька здатна від усієї душі поцілувати дитину щонайменше 422 рази на день і відчути при цьому не втому, а блаженство. Але… Іноді (або майже завжди?) любов бабусь «зашкалює»: вони готові дозволити улюбленому онукові все, абсолютно все. Режим дня у більшості бабусь – штука «плаваюча», фрази на зразок «Я хочу гуляти в отому парку, поки мама не прийде» можуть звести з розуму кого завгодно, але не саму бабусю…
Любов няньок. Цей чинник багато в чому залежить від здатності батьків вибрати підходящу кандидатуру няньки. Дуже багатьом жінкам любов до дітей притаманна органічно, й випадки, коли між нянькою та дитиною виникає справжнісінька симпатія, зовсім нерідкі. Вибираючи няньку, приділяй увагу не лише її професійним якостям, а й суто людським: шукай насамперед хорошу людину, а потім – фахівця.
Ексклюзивний варіант: деякі бабусі здатні повсякдень виплескувати на дітей нагромаджене протягом всього життя роздратування та невдоволення. І це не прикрашає дитинство малюка. Зроби висновки сама.
Розвиток із бабусею. У більшості випадків – не далі стандартних ігор в «сороку-ворону» та «козу рогату». Задля справедливості додамо до цього кубики та книжку. Причому кубики просто висипають на підлогу, а книжки читають за принципом «що під руку потрапило». Фарби, олівці та все інше, звісна річ, із коробок витягається, але 99,9% бабусь у той час, поки малюк малює, воліють зайнятися своїми справами (дехто відпочиває, найбільш хазяйновиті – хапаються за каструльки й тазики із дрібним пранням). Тобто про розвиток особистості малюка за допомогою арт-терапії навіть не йдеться. Якщо це важливо для тебе – шукай професійну няньку.
Ексклюзивні варіанти: ваша бабуся – «зірка» педагогіки, якій не набридла робота. Або «талант від Бога». Є таке?
Няньчине виховання. Більшість няньок на співбесіді з батьками намагаються блиснути знаннями основ емоційного й інтелектуального розвитку, методик Нікітіних, школи Монтессорі і навіть основних принципів поведінки із дітьми-індиго. Усе це дуже привабливо, без сумніву. І в більшості випадків працює досить ефективно, особливо у великих містах України.
Але не соромся ставити додаткові запитання, щоб зрозуміти, чи справді нянька володіє цими методиками, чи всі її знання не виходять за рамки передмови до книжки. Пам’ятай і про те, що ніхто, крім мами, не зможе оцінити, чи збігаються цілі пропонованої програми з особливостями дитини. Не погидуй і фіскальними методиками: уточни, в який час нянька планує займатися з дитиною за заявленою в резюме методикою та забіжи в цей час додому.
Про комфорт батьків
Тут двох думок бути не може: із нянькою краще. По-перше, не всі батьки здатні «відпустити» своїх дітей, навіть якщо їхнім «сонечкам» уже під сорок. Бажання втрутитися своєю порадою (рекомендацією, вимогою, ультиматумом!) у життя своїх дорослих дітей просто приголомшливе! Запрошуючи свою маму або свекруху у свій дім нянькою, ти надаєш їм можливість давати оцінку практично всьому: рушникам у ванній, каструлькам у холодильнику, твоєму способу життя, вродженим і набутим рисам характеру малюка. Крім того, ти автоматично отримуєш статус «зобов’язаної» за допомогу. Це почуття здатне розхитати навіть найміцнішу психіку та поставити під загрозу навіть найкращі стосунки.
Ексклюзивний варіант: ваші мами – янголи. Або генії психології.
Фінансове питання. Бабусям платять нервами, нянькам – грошима. Якщо можеш дозволити собі другий варіант, орієнтуйся на такі цифри:
Звичайна нянька. Середня ціна – від 20 до 30 грн. на годину (залежно від того, скільки імен знаменитих педагогів записала нянька у своєму резюме). Обов’язки: догляд за малюком плюс легке прибирання в його кімнаті. Утім, фінансова криза внесла свої корективи, і більшість няньок погоджуються внести в цю вартість і деяку роботу по дому (наприклад, прасування).
При 7-8-годинній зайнятості (22 робочі дні на місяць) зарплата няньки становить приблизно 4 000 грн. на місяць.
Якщо в пошуку няньки тобі допомагало агентство, ти повинна будеш заплатити й їм. Середньостатистичний тариф: місячна зарплата няньки. Договір складається в середньому на рік, перші два тижні – випробувальний термін. Якщо нянька не підходить, агентство відкликає її, робота з підбору наступних двох агентству не оплачується. Виявишся «балуваною» – заплатиш за четверту прислану тобі агентством няньку в повному обсязі.
Зі знанням іноземної мови. Знайти няньку зі знанням іноземної мови не так уже й просто: більшість викладачів воліють давати уроки в кількох сім’ях, не обтяжуючи себе доглядом за дітьми. Вартість одного дитячого уроку – близько 100 грн. Два уроки на день із лишком покривають денну зарплату звичайної няньки, тому вартість гувернантки (зростає зарплата, зростає й статус), яка спілкується з малюком англійською мовою, зростає як на дріжджах.
Іноземка. Реально й таке, були б гроші. Нянька-філіппінка коштує близько 600 у.о. на місяць, француженки – 2 500, англійки – близько 3 000. Плюс оформлення в’їзних документів, авіаквитки, комісія агентству, оформлення реєстрації на місці проживання. У випадку з нянькою-філіппінкою це виливається приблизно в 4 000 у.о. Цифри, звісна річ, дуже умовні та можуть коливатися в розумних межах в обидва боки. Робочий день елітної няньки триває близько 8 годин на день, вечори – вільні, вихідні – обов’язкові. Наявність власної кімнати – теж. Понаднормові обговорюються додатково.
Джерело: lady.tochka.net