Як навчити дитину читати © Depositphotos
Гадаєш, що твоєму малюкові вже час осягати ази грамотності, але не знаєш, як навчити дитину читати? Відповідь на це питання ти знайдеш на tochka.net.
Недостатньо просто завчити літери, важливо, щоб маленька людина могла розуміти, що приховують у собі ці символи, правильно сприймала слова, з цікавістю засвоювала текст. Тільки тоді читання принесе справжнє задоволення, яке супроводжуватиме її впродовж усього життя, а не перетвориться на кару з раннього дитинства.
Як навчити дитину читати – в якому віці приступати?
З якого віку починати вчити малюка читанню? Все залежить як від самої дитини, так і від бажання батьків. Для багатьох тат і мам грамотне чадо – привід для гордості і демонстрування свого юного генія оточуючим.
Принцип “чим раніше, тим краще” – тут не спрацьовує, бо таким підходом можна нашкодити дитині зі ще не зміцнілою психікою і мозком, який іще не готовий працювати в повну силу. Людський мозок, як і інші органи, дозріває поступово. А інтенсивні заняття і напруга можуть спровокувати психологічні проблеми, наприклад, гіперактивність і надмірну збудливість.
Існують дітки, які і в 2 роки вже знають букви і з цікавістю заглядають у книгу, яку їм читає мама. Але буває, що і, прийшовши в 1 клас, малюк не знайомий з азами читання. І те, і інше – цілком нормальне явище. Адже кожна дитина індивідуальна, а значить, і підхід до неї має бути, виходячи з її готовності і бажання.
Якщо твоя дитина ходить у дитсадок, якісь початкові знання вона там, безумовно, отримає. А ось домашньому малюкові не завадять заняття з батьками або бабусями-дідусями.
Перед тим як навчити дитину читати, задайся питанням – чи готовий твій малюк до читання. Ти сама можеш визначити ступінь готовності і зацікавленості твоєї дитини за такими ознаками:
- У малюка сформована мова, він здатний говорити закінченими фразами і реченнями, скласти зв’язну розповідь.
- У дитини добре розвинений фонематичний слух, що дозволяє розпізнавати звуки на початку, середині і наприкінці слова.
- Твоя крихітка відповідно до віку вже правильно вимовляє звуки і не має логопедичних проблем, не спостерігається порушення ритму і мелодики мови.
Як навчити дитину читати – відповідні книги
Купи дитині “Буквар”. Навіщо винаходити велосипед, якщо його вже придумали і з успіхом застосовує не одне покоління батьків. Це одна з найдоступніших і досконалих книг, яка допоможе тобі з дитиною розібратися, що таке букви, склади і слова, як їх правильно читати і як із них будувати речення. А яскраві картинки не дадуть малюкові нудьгувати в процесі навчання.
Як навчити дитину читати – слухаємо звуки
Вчи своє чадо вслухатися у звуки навколишнього світу. Частіше питай, як гавкає собака, як дзижчить бджола, як дзюрчить вода тощо. Потім навчи відрізняти голосні звуки від приголосних, нехай малюк пояснить, чи можна той чи інший звук проспівати голосом, а об які язик у роті спотикається, які слова починаються на один і той же звук і т.д.
Як навчити дитину читати – приступаємо до букв
Яскраві і барвисті картинки з буквами не завадять вже з дитинства в полі зору малюка. Так вони будуть йому знайомі на момент початку занять. Звуки, які ви вимовляли і співали, виявляється, мають своє письмове накреслення – літери. Малюйте разом літери на папері, на землі, ліпіть їх із пластиліну, складайте мозаїку з паличок або черепашок. Не варто заучувати правильні назви букв “ем”, “ен” – для початку досить запам’ятати їх за звучанням – “м” і “н”.
Як навчити дитину читати – читаємо по складах
Деякі фахівці рекомендують пропускати цей етап і переходити безпосередньо до читання слів і речень, не зупиняючись на кожному складі. Але якщо ти вважаєш, що так маляті буде легше подолати ази читання, не пропускай цю сходинку. З букв складаються спочатку прості склади: ЛА, МА, ГА, СО, ТУ. Також одними з перших мають бути склади з вашими іменами. Потім більш складний варіант, в якому голосна стоїть перед приголосною буквою: УМ, АХ, ЕЙ, ОС. І нарешті, переходимо до з’єднання складів в прості слова: МАМА, ТАТО, РАМА, МИЛО.
Як навчити дитину читати – терпіння і труд
Не лінуйся закріплювати пройдений матеріал. І кожне нове заняття починай із повторення. Попри те, що діти легко все запам’ятовують, вони люблять повторювати вже знайомі їм вправи і ставляться до них як до добрих друзів.
Вчи дитину читати правильно з самого спочатку. Не перекручуй слова, розмовляючи з нею. Читаючи речення, зупиняйтеся на розділових знаках, робіть паузи.
Не поспішай і не прагни відразу ж досягти від крихітки виразного, а тим більше швидкого читання. Головне – це щоб дитина зрозуміла і навчилася складати букви в склади і самостійно їх правильно вимовляти.
Нехай навчання проходить у форматі гри, інакше твоєму малюкові наука швидко набридне і перестане подобатися.
Джерело: lady.tochka.net