Гімнастика пальчиків розвиває мовлення дитини!

Розвиток мовлення дитини тісно пов’язаний з тактильними відчуттями у пальчиках – тренуй їх! Чимале значення має також розвиток м’язів язика, губ, щелепи, а також – стан зубів і носоглотки. Приділяй увагу й цим факторам!

Вправа перша. Здрастуй, мізинчику!

Покажи дитині, як його великий пальчик на руці може здоровкатися з кожним пальчиком по черзі: спершу – з вказівним, потім – із середнім, безіменним і мізинчиком. Вигадай веселу розповідь: «Прокидається великий пальчик (пальчик випрямляється), потя-я-гується (відповідний рух) і думає: «А не чи піти мені в гості до вказівного братика?» Приходить, стукає в його двері (легкі поплескування, штовхання у «двері» вказівного пальчика): «Відкривай, братику!». І так далі.

Що більше дрібних рухів, погладжувань, постукувань тощо по подушечках пальців буде зроблено, то швидше сформується мовлення малюка. Робіть цю вправу щодня, тренуючи фантазію оповідача й мовлення дитини!

Вправа елементарна, але її ефективність у справі розвитку мовлення дитини підтверджується тим, що не одне сторіччя, з покоління в покоління, передається баєчка про сороку-ворону, яка кашку варила, а потім кожний пальчик окремо кормила. Наші бабусі не мали медичної або педагогічної освіти, але інтуїтивно придумували те, що треба. Якщо малюку набридне ця гра – придумай щось інше, аби тільки рухи були дрібними, і при цьому масажувалися подушечки пальців.

Вправа друга. Попелюшки вдома

Домашні клопоти не залишають часу для занять із дитиною? Поєднай корисне з приємним: змішай в одній купці трошки рису та гречки й запропонуй крихітці білі зернятка скласти в одну чашечку, а коричневі – в іншу. Працю малюка можна ілюструвати казкою про Попелюшку, нехай він відчує, яке жилося майбутній принцесі!

Крихітні зернятка – чудові масажисти нервових рецепторів, прямо пов’язаних з мовним апаратом. Не забувай хвалити розумничка за допомогу мамі. Попроси маленького кухаря посолити щось: тверді дрібні часточки солі матимуть таку ж дію. Нехай почистить варене яєчко або варену картоплю, по одному перекладе з пакета до каструльки макаронні вироби.

Вправа третя. Згадай дитинство

Покривляйтеся з малюком перед дзеркалом. Якщо робитимете це регулярно – ніколи не дізнаєшся, що таке передчасні зморшки. (Хочеш підвищити ефективність вправи – включи до цього комплексу спеціальні вправи, рекомендовані косметологами ). Регулярні кривляння дуже добре простимулюють і розвиток спеціальних «мовних», м’язів у дитини.
Надувайте щоки, висуньте свої язички якнайдалі, потягніться ними до носиків, підборіддя, згорніть у «голочку», «пожуйте» губки. Витягуючи губки вперед трубочкою, повчіться свистіти, підганяючи уявну конячку або кличучи до себе собачку. 

Додаткові поради

Виразність і чіткість мовлення дитини прямо пов’язана також зі станом зубів та носоглотки дитини. Тому, мріючи про повноцінний діалог з малям, регулярно відвідуйте стоматолога, стежте за прикусом і гарненько лікуйте навіть невеликий нежить.

Не захоплюйтеся пустушками, пюреподібною їжею. У раціоні дитини обов’язково мають бути страви, над якими потрібно попрацювати маленьким щелепам. Таким «делікатесами» це бублики, сухарики, яблука. Навіть зовсім беззубі малюки із задоволенням старанно стесують їх ясенками! З появою перших зубів завдання, навпаки, ускладнюється: з’являється небезпека того, що дитина може відкусити шматочок. Не залишай малюка, озброєного парою зубів, без догляду – це небезпечно!

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *