Чи потрібен дитині репетитор?

На запитання lady.tochka.net, чи потрібно наймати дитині репетитора, у яких предметах не обійтися без репетитора, а де дитина зможе підтягти себе сама, як відрізнити хорошого репетитора від шарлатана, відповідає психолог Світлана Денисова («Центр здорової сім’ї», м. Миколаїв).

Світлано, для ефективності навчання репетитор – це мода, це необхідно для ефективності навчання чи це викинуті на вітер гроші?

– Однозначної відповіді на це запитання немає. Якщо дитина відстає з англійської, а в майбутньому без іноземної мови не ніяк, звісна річ, необхідність. Якщо репетитор із музики, а у дитини немає ні бажання ходити до музичної школи, ні вокальних даних – це радше тортури для дитини. Зате для батьків – мода. Якщо дитина не зробила завдання з математики, бо гралася на комп’ютері, й одержала двійку за неготовність до уроку, а батьки б’ють на сполох і наймають кращих репетиторів – це марна витрата грошей і часу. Послуги репетитора необхідні тільки в тому випадку, якщо дитина справді не дає собі ради з предметом. І причина цього – не лінь, як учня, так і його батьків (має на увазі – допомогти з уроками).

– За якими ознаками можна визначити, що дитині справді потрібен репетитор?

– Для кожного вони індивідуальні. Наприклад, якщо учень планує в майбутньому стати студентом лінгвістичного університету, уроків англійської (або іншої іноземної мови) у звичайній школі – мало, без репетитора точно не обійтися. Якщо йдеться про учня молодших класів, то навантажувати дитину репетиторами і з англійської, і з математики, і з читання тощо, а в моїй практиці були і такі випадки, суворо заборонено. Що більше репетиторів, то менше бажання у дитини робити щось самостійно, тобто навчатися – здобувати знання. Тут батьки повинні діяти грамотно: найняти репетитора з одного предмета (наприклад, із англійської мови або з музики, залежно від того, що найбільше потрібно дитині), а з інших предметів, де є «прогалини» у знаннях, допомогти дитині самостійно (наприклад, навчити вирішувати приклади з математики, задачки з фізики, писати твір тощо). Впевнена, що для батька шкільна програма 1-9 класу – це не «вища математика».

– Погані оцінки в школі – сигнал, що потрібен репетитор?

– Не завжди. Розповім один випадок із практики. Учителька однієї зі шкіл, нарікаючи на невелику зарплату, оголосила учням, що хороші оцінки одержуватимуть лише ті, хто ходитиме до неї на додаткові заняття. Вартість одного уроку у «скромного репетитора» була така завищена, що не всі батьки могли дозволити собі платити таку ціну. Неважко догадатися, що серед відмінників у цієї шкільної бізнес-леді були тільки ті, хто ходив до неї на платні уроки. Знання інших вона автоматично оцінювала не вище 6 балів (за 12-бальною системою). Але це не заважало  «двієчникам» і «трієчникам» вступити до лінгвістичних вузів.

Хочу сказати, що батькам слід запам’ятати: оцінки – не головне, важливі – знання. І якщо є прогалини у знаннях, тоді з цього предмету варто найняти репетитора.  

– На який час варто наймати репетитора?

– Усе залежить від ситуації та предмета. Наприклад, якщо це іноземна мова – краще послугами репетитора користуватися щороку. Тобто дитина ходить на додаткову англійську і в 6 класі, і в 7-му, і в 8-му і т.д. Тоді буде ефективність, результат, отримані знання шліфуватимуться, не забудуться.  Але якщо дитина відстала на декілька тем із біології, наприклад, тому, що була на лікуванні чи на відпочинку, є сенс найняти репетитора, так би мовити, точечно – тобто поки дитина не «підтягнеться», не «наздожене» своїх однокласників. Щойно дитина «вирівняється» у знаннях, почне встигати самостійно, від послуг репетитора можна відмовитися.

– Як відрізнити хорошого репетитора від «здирника»?

– Навчання дитини – справа дуже відповідальна. Тому батькам треба серйозно підійти до вибору репетитора, зважаючи не лише на професійні заслуги, а й на особисті якості майбутнього викладача. «Неадекватний» репетитор, який, до речі може бути профі у своєму предметі, може не лише відбити бажання навчатися, а й розвинути в людині безліч комплексів.

Наприклад, одна мама розповідала, що репетитор з англійської сказав, що її донька не ніколи не вивчить мову, бо у неї немає здібностей. І ніколи не буде. Так дівчинка до 9-го класу ходила серед «ізгої» і «тупиць». Поки в школі не з’явилася нова вчителька, яка зовсім безкоштовно взялася навчити дівчинку англійської. «Тупиця» виявилася не лише здібною ученицею, а й настільки полюбила свій «каторжний предмет», що вступила на факультет іноземних мов, а зараз живе та працює в США.

Серед ознак хорошого репетитора можу назвати такі: любов до дітей, любов до свого предмета, досвід роботи, також це можуть бути рекомендації, відгуки про його роботу тощо. І найголовніше – контакт із дитиною, яку він навчатиме. Адже, якщо згадати, у школі й в університеті ми самі залюбки готували ті завдання, які давали улюблені викладачі (сміється).

– Причини недовіри до репетитора?

– Вважаю, що не варто довіряти репетиторам, які обіцяють провести інтенсивний курс навчання за дуже короткі строки. Також репетитори, які обіцяють «гори золоті» і що дитина з «відстаючих» одразу стане генієм, самі розумієте, не викликають довіри. Також необхідно враховувати, що надто дорогі розцінки не є гарантом того, що у дитини справді з’являться знання. Адже ціну «набити» може кожен, а 50 у.о. на годину варті не всі  репетитори.

Скільки коштують послуги репетитора в столиці, дізнавалась lady.tochka.net.


 Для малюків:

 – заняття з англійської (іншої іноземної мови) – від 30 грн. за 45 хв.
 – садок з іноземною мовою – $100–200 на місяць.

 Для школярів:

 – заняття з англійської – від 35 грн. за 45 хв.
 – заняття з української – від 30 грн. за 60 хв.
 – заняття з алгебри – від 30 грн. за 60 хв.

 Для старшокласників і студентів:

 – заняття з англійської (іншої іноземної мови) – від 80 грн. і вище за 60 хв.
 – курси при посольстві – від €200 за семестр.

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *