Щодня і щогодини, кожним словом і вчинком батьки впливають на майбутнє своїх дітей. Всі ми хочемо для них найкращого, і дуже намагаємося їм це "краще" забезпечити, часом роблячи вибір за них.
Іграшки та розваги, навчання та гуртки, турбота, спілкування, прогулянки … Все це топ-лист сучасного відповідального батька. Чи достатньо цього для того, щоб в майбутньому наша дитина зміг стати щасливим? Дайте відповідь на просте запитання: а що для вас значить краще? Що приносить найбільше задоволення і робить життя щасливим?
До семи років у дитини відбувається програмування на підсвідому область головного мозку. У цьому віці процес схожий на фотографування на плівку: всі спогади про те, як вели себе мама і тато в тій чи іншій життєвій ситуації, кадрами вкарбовуються в дитячому мозку. У дорослому віці згадати цю інформацію найчастіше неможливо, але в схожій ситуації ця модель спрацьовує, і людина починає вести себе так само, як вели себе його батьки. Це автоматична модель поведінки, і виправити її буває дуже складно.
Наприклад, модель сім'ї "батько головний". У цій родині батько – лідер, здобувач, глава. Якщо він несе на собі відповідальність за сім'ю і його домінування розумно, то швидше за все діти повторять батьківську модель: син стане відповідальним главою сім'ї, а дочка вибере в супутники життя сильного чоловіка. Якщо ж домінування батька в сім'ї "зашкалює", він деспотичний, грубий та егоїстичний, то найімовірніше реалізується варіант заперечення і дитина візьме з собою у спадок установку "моя сім'я буде іншою".
У моделі сім'ї "мати головна", навпаки, рішення приймає мати, забезпечує сім'ю і несе на собі основну відповідальність. Батько в такій сім'ї часто виконує роль веденого, і мати не приховує свого зневажливого і довлеющего ставлення до нього. Гендерні ролі переплутані, і ймовірність того, що дочка вибере сильного і відповідального супутника життя, невелика. Так само, як і те, що син у цій родині виросте самостійним і самодостатнім чоловіком, здатним брати на себе відповідальність.
Якщо ж в такій сім'ї мати розуміє небезпечні для майбутнього дітей наслідки свого "публічного" домінування, вона не стане принижувати роль батька в сім'ї, що допоможе сформувати правильні установки у зростаючих дітей.
Модель сім'ї "батьки-трудоголіки" дуже поширена в сучасному світі. Вона небезпечна тим, що відбувається зміщення життєвих цінностей і пріоритетів: діти засвоюють правило, що головне в житті – робота, другорядне – сім'я. Ця модель передбачає дистанційованість батьків від дітей, адже тата-трудоголіка часто бачать, як ростуть їхні діти, на фотографіях. Мамі потрібна величезна мудрість, щоб сформувати в дітях установку, що тато це робить заради сім'ї. Змінити ситуацію в корені може тільки досвід спілкування батька з дитиною. Зростаючий малюк одночасно засвоює дві моделі поведінки – материнську і батьківську. Ці моделі різні, але в головних речах вони обов'язково повинні збігатися.
5 правил у спадок на щастя
Правило перше: ніколи не з'ясовуйте відносини при дитині. Розбіжності будь-якого роду між мамою і татом повинні залишатися «за закритими дверима». У цьому – запорука фундаментальної основи сім'ї як єдиного монолітного і непорушного партнерського союзу. Крім цього, ви отримаєте прекрасний батьківський бонус: у дитини не буде можливості маніпулювати відносинами між батьками, коли один забороняє, а другий дозволяє – адже в його свідомості думки батьків збігаються.
Правило друге: показуйте дитині добре ставлення, прихильність і любов до свого чоловіка (дружини). Чи знаєте ви, що у більшості дітей середнього шкільного віку найбільший страх пов'язаний з тим, що батьки можуть розлучитися? У ваших силах виключити цю тривогу з життя дітей і сформувати у них позитивне ставлення до висловом приємних емоцій і почуттів до близьких. Це забарвлює любов'ю, добром, турботою, ласкою, теплом, що закладалася в підсвідомість дитини модель його майбутньої сім'ї.
Правило третє: ніколи не зривайте свої негативні емоції на рідних. Як би ви не були роздратовані або засмучені, що не вихлюпують це в родині. Замість цього приділіть увагу до своїх потреб і розвійтеся – сходіть в кіно, на прогулянку, в лазню або "ізбейте" боксерську грушу. Ви ж не хочете, щоб ваша дитина з своєю прекрасною майбутньої сім'ї кричав на свою другу половину і дітей або вибрав собі в супутники неврівноваженої людини?
Правило четверте: обов'язково заохочуйте спілкування ваших дітей з бабусями і дідусями. Якщо немає можливості спілкування з рідними бабусями і дідусями, обов'язково знайдіть в вашому доступному оточенні мудрої людини старшого віку, який з'єднає ланцюг поколінь.
Правило п'яте: продовжуйте сімейні традиції і створюйте свої. Саме сімейні традиції малюють оригінальний портрет сім'ї і приносять у дім щастя. Згадайте ті добрі традиції, які були в сім'ях ваших предків. Розкажіть про них дітям. Візьміть в вашу сім'ю ті з них, які для вас дорогі. Придумайте нові і разом їх дотримуйтесь. Наприклад, обов'язково випікайте вишневий пиріг на Різдво і збиратися всією сім'єю в цей день за чаєм. Незважаючи ні на що, де б ви не знаходилися, завжди в цей день збиратися за одним столом. Або щороку поповнювати сімейний альбом новими фотографіями і обов'язково його переглядати всім разом.
Джерело: ukr.media