До такого висновку прийшли Австралійські вчені-медики.
В рамках дослідження впливу смартфонів на підлітків вчені Девід Шахар і Марк Сейерс з Австралійського університету прийшли до несподіваного висновку. Найчастіше залежність від мобільних пристроїв пов'язують зі змінами психологічного та емоційного стану дітей, але в даному випадку мова йде про метаморфози на фізіологічному рівні, інформує Ukr.Media.
Дослідники вивчили 1,2 тисячі рентгенівських знімків і виявили, що у 41% людей у віці від 18 до 30 років спостерігається ця кісткова аномалія. Деякі досягали в довжину 10 мм, а інші — 3 см.
Вирости утворюються на зовнішньому потиличному горбі, до якого прикріплюються деякі шийні зв'язки та м'язи. Відростки, звані ентезофітами, з'являються з-за тривалої м'язової напруги.
На думку фахівців, ці кісткові утворення стали більш частими з поширенням гаджетів. Їх виникненню сприяє неправильна постава, коли людина витягує голову вперед. На довжину ентезофітів впливає генетична схильність і запальні процеси.
«Ми припускаємо, що поява відростка може бути пов'язана зі стійкими аберантними станами, до яких призвела поява і широке використання сучасних портативних пристроїв, таких як смартфони та планшети», — відзначили дослідники.
Ентезофіти не шкодять самі по собі, однак вони можуть бути симптомом більш серйозної проблеми. Компенсація організмом неправильної постави створює додаткове навантаження на певні суглоби та м'язи, збільшуючи ризик травм або порушень кістково-м'язової системи в майбутньому.
Втім, постава залежить від різних біологічних чинників, і навіть від крісла, в якому людина проводить багато часу. Крім того, лише невелика частина людей з таким рогом відчуває який-небудь дискомфорт від його наявності. По суті, це результат еволюції, пов'язаний із зміненим способом життя людини.
«Важливе питання полягає в тому, яке майбутнє очікує молоде доросле населення, якщо розвиток дегенеративного процесу очевидний на настільки ранній стадії життя?» — запитують автори статті.
У чоловіків горби зустрічаються частіше, ніж у жінок. На думку вчених, причина може бути в тому, що чоловіки частіше використовують свої девайси для ігор і перегляду спортивних змагань, що передбачає довгі періоди користування, тоді як жінки — для більш короткострокової соціальної активності.
"Хоча "планшетна революція" глибоко зміцнилася в нашому повсякденному житті, варто пам'ятати, що цим пристроям всього десять років, тому пов'язані з ними симптоматичні порушення тільки починають проявлятися", — пишуть автори.
Джерело: ukr.media