У здорової дорослої людини в шлунку і кишечнику міститься близько 1 літра газів, що утворюються переважно в результаті життєдіяльності мікроорганізмів мікрофлори кишечника…
Метеоризм (від грецького – здуття) – надлишкове скупчення газів у кишечнику. Проявляється здуттям живота, можливо рясне («вибуховий») виділення великої кількості газів, інформує Ukr.Media.
Симптоми метеоризму і методи позбавлення
У здорової дорослої людини в шлунку і кишечнику міститься близько 1 літра газів, що утворюються переважно в результаті життєдіяльності мікроорганізмів мікрофлори кишечника.
У дорослої людини в процесі дефекації і крім неї з кишечника в нормі за добу виводиться 0,1-0,5 літра газу.
При метеоризмі обсяг виведеного газу може досягати трьох і більше літрів.
Неприємний стан при метеоризмі супроводжується відрижкою, гикавкою, почуттям важкості, почуттям розпирання в животі, нападами переймоподібних болів, що зникають після відходження газів. Іноді діарея перемежовується з запором.
Причини здуття живота
• Порушення (найчастіше запальні) в роботі шлунково-кишкового тракту і органів черевної порожнини (коліт, ентерит, перитоніт, гепатит; цироз печінки, панкреатит тощо).
• Дисбактеріоз, кишкова непрохідність.
• Гострі кишкові інфекції та гельмінтоз (кишкові паразити).
• Нервові розлади.
Багато захворювання травної системи призводять до уповільнення моторики кишечника, посилення бродильних і гнильних процесів і підвищення газоутворення.
Емоційні навантаження завжди супроводжуються перезбудженням нервової системи, що викликає спазм гладких м'язів кишечника і скупчення газів.
Продукти, що викликають підвищене газоутворення
• Їжа, яка містить велику кількість целюлози (капуста, бобові і грубоволокнисті культури), розщеплюються кишковими бактеріями з підвищеним утворенням газів.
• Деякі продукти (баранина, чорний хліб, свіжовичавлений буряковий сік) посилюють бродильні реакції, що може призвести до здуття живота. Подібним ефектом володіє і їжа, в якій самостійно протікають процеси бродіння (пиво, квас).
• Вживання молока і молочних продуктів при непереносимості лактози.
• Шкідливі звички (кваплива їда, перекушування на ходу, жвава бесіда за столом; куріння, жуйка) призводять до заковтуванню повітря – аерофагії, що також може стати причиною скупчення газів у кишечнику та інших неприємних явищ.
Як позбутися від метеоризму
- Обмежте вживання продуктів, що підсилюють газоутворення.
- Вилікуйте основні захворювання шлунково-кишкового тракту.
- Приймайте вітрогінні збори трав, кропову воду, адсорбенти (активоване вугілля).
- Робіть вправи для стиснення черевної порожнини. Наприклад, лежачи на спині, підтягніть стегна до тулуба, обхопивши ноги обома руками. Затримайтеся в цій позі на 2-3 хв. Бажано повторювати вправу 3-4 рази протягом дня.
Перевірені засоби
Насіння коріандру. 1 ч. л. подрібненого насіння залити 1 склянкою окропу, кип'ятити 2 хв, настояти 15 хв, процідити. Пити настій коріандру по чверті склянки 3 рази на день до їди. Живіт «заспокоюється» моментально.
Насіння кропу. 2 ч. л. насіння кропу залити 2 склянками окропу, настояти 10-15 хв і пити по 0,5 склянки 3 рази на день за півгодини до їжі. Це ефективний засіб.
Любисток. При здуттях, болях у кишечнику, запорах 1 ст. л. сухих подрібнених коренів любистку залити 1,5 склянки води, нагрівати на повільному вогні до кипіння, кип'ятити 10 хв, настояти 1 годину, процідити і приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день за 30 хв до їди. Курс лікування – 12-15 днів. Любисток чудово діє на весь травний тракт, вже на другий день зникає тяжкість в області здуття, з'являється здоровий апетит.
Насіння моркви. 1 ст. л. насіння залити 1 склянкою окропу, настояти ніч у термосі. Пити 3 рази на день по 1/2 склянки гарячого настою.
Приймати по 1 г сухого порошку з насіння моркви 3 рази на день.
Кропова і анісова олія. На шматочок цукру капнути 4-7 крапель укропної або анісової олії (аптечні препарати) і з'їсти. Робити так 3-4 рази на день.
Імбир. Приймати порошок на кінчику ножа 2-4 рази на день через 15 хв після їжі, запиваючи 0,5 склянки води. Добре допомагає при великому скупченні газів в кишечнику.
Петрушка. 2 ст. л. сухих подрібнених коренів петрушки (можна також застосовувати свіжі корені) залити 0,5 склянки окропу, настояти укутавши 8-10 годин, процідити. Пити по 1 ст. л. 3-4 рази на день за 20 хв до їди.
Полин. 1 ч. л. трави полину гіркого залити 2 склянками окропу, настояти укутавши 20 хв, процідити, додати мед за смаком. Пити по 1/4 склянки 3 рази на день за 30 хв до їди. Застосування полину гіркого протипоказано при вагітності.
ЦІЛЮЩІ ЗБОРИ
Змішати в рівних частинах сухі подрібнені квітки ромашки аптечної і траву материнки. 2 ч. л. суміші залити 1 склянкою окропу, настояти укутавши 30 хв, процідити. Пити по 1/4 склянки 3 рази на день до їжі. Змішати в рівних частинах за вагою траву звіробою і золототисячника. 1 ч. л. сухої подрібненої суміші залити 1 склянкою окропу, тримати в закритому посуді на слабкому вогні 5-7хв, настояти укутавши 30 хв, процідити. Пити по 1 склянці перед їжою. Ромашка аптечна (квітки) – 5 частин, материнка звичайна (трава) – 4 частини, валеріана лікарська (корінь) – 1 частина. Приймати у вигляді настою по 1/2 склянки вранці і ввечері через 1 годину після їжі. М'ята перцева (листя) – 1 частина, ромашка аптечна (квітки) – 1 частина, фенхель звичайний (плоди) – 1 частина. 1 ч. л. збору заварити 1 склянкою окропу. Приймати по 1 склянці настою вранці і ввечері.
Джерело: ukr.media