Згідно з ними, в три місяці малюк повинен дотягуватися до іграшки, повішеної над ним, потрапити пальчиком у рот, втримати в руці брязкальце. У чотири місяці малюк усвідомлено тягне ручку за уподобаним предметом, а через місяць може перекладати річ з однієї руки в іншу. І т.д.
Із кожним днем рухи карапуза стають більш точними й умілими, але… Щоб твій малюк розвивався відповідно до описаних норм, ти повинна йому трохи допомогти. Адже біологія тільки визначає потенційні можливості дитини, але розвитися вони можуть лише за умови відповідних тренувань.
Рука та рух
Перший етап розвитку рухової активності – багаторазове хаотичне виконання найрізноманітніших рухів. Усе починається зі спроби витягнути руку в певному напрямку та дістати, наприклад, цікаву іграшку.
Повісь над ліжечком карапуза велику іграшку червоного або жовтого кольору (ці кольори малюки починають розрізняти насамперед). Відстань до обличчя крихітки – 40-50 см. Згодом іграшку можна змінити гірляндою з великими яскравими елементами, а на спинку ліжечка малюка прикріпити забавну комашку на липучці, періодично змінюючи її розміщення.
Замилування батьків викликає малюк, який досліджує власні ручки (наприклад, грає своїми пальчиками). Це заняття не лише приносить задоволення дитині, а й готує її до складних навичок хапання.
Рука й око
Під час хаотичних рухів малюк випадково торкається до брязкальця, і та видає звук. Малюк пробує повторити спробу. Але для цього карапузу необхідно здійснити серію дій, спрямовуючи руку до цілі. Це початок роботи рук під контролем зору, тобто розвиток координації «око-рука». Починати тренування можна із занять із іграшками, які видають приємні звуки при натисканні на певні місця.
Також підійдуть іграшки, які «співають», якщо натиснути певну кнопку, потягнути за мотузочку, покрутити якийсь елемент. Для розвитку координації «око-рука» підходить складання пірамідки або вежі з кубиків, а також робота з м’якими, еластичними матеріалами. Наприклад, натиснення на м’які іграшки та стискання їх у кулачку, ліплення з тіста або пластиліну (для найменших скульпторів вибирай пластилін на основі хлібної м’якушки). Крім того, точність рухів прекрасно тренує процес вдягання-роздягання. Спершу дозволь маляті переодягати ляльку, а потім можна перейти й до себе.
Розвиваючи координацію «око-рука», не забувай про таке важливе заняття, як малювання. Перші полотна юного художника – це, як правило, наслідок хаотичних рухів рукою, що втримує крейду. А спостереження за результатом своїх дій – незабутнє відкриття для маляти та стимул до подальшого створення «шедеврів». Перш ніж карапуз почне усвідомлено виводити щось на папері, він повинен поекспериментувати з вільними рухами олівця по паперу.
Рука й розум
Коли малюк опанував основні мануальні рухи, він переходить до етапу, на якому планує свої дії та починає користуватися мисленням. Тепер маляті нецікаво просто кидати кубики у відро або складати з них вежу. Більше задоволення принесе йому гра з сортером – іграшкою із гніздами, прорізами, різної форми отворами, для яких треба підбирати відповідні елементи.
Дитині цікаво сортувати предмети за формою, кольором, розміром, створювати конструкції в кількох площинах. Кубики в цей період розвитку теж будуть незамінними. Купи одразу кілька наборів – щоб кубики відрізнялися за розміром, кольором, фактурою. Із них малюкові буде цікавіше створювати свої перші архітектурні витвори.
У розвитку моторики дуже важливу роль відіграє самостійний прийом їжі. Дозволь дитині самостійність за столом. А щоб це було безпечно, купи для карапуза спеціальний дитячий посуд (тарілка на присоску, пластикові або силіконові ложки, чашка-невиливайка з двома ручками).
Спершу більшість вмісту тарілки потраплятиме на стіл, стілець, підлогу, одяг дитини, але згодом її руху стануть більш точними та спритними.
І не забувай про те, що будь-який успіх малюка не повинен минати без твоєї похвали. Не скупися на добрі слова, усмішку, ласку.
Джерело: lady.tochka.net