Щасливе батьківство © Джонатан Борба/unsplash.com
Молоді пари, котрі планують первістка, часто перебувають у певній ілюзії щодо майбутнього батьківства. Дівчатам бачиться картина, як вони гуляють з коляскою по алеї в красивій сукні. А юнаки чекають, що з роботи їх зустрічає задоволена дружина і усміхнена дитина в ідеально чистій квартирі.
Насправді реальне материнство і батьківство буває не таким вже безхмарним. Безумовно, бути батьками – це справжнє щастя і покликання сім’ї. Але щоб стати по-справжньому щасливими, потрібно докласти чимало сил і безсонних ночей. Далеко не всі сім’ї витримують такий іспит. Як же бути і що робити батькам у непрості періоди сімейного життя? Відповіді на багато питань дає Тамара Зейналлі, дитячий і сімейний психолог, доула, засновниця і ведуча курсу “Щасливі батьки”.
Світова проблема: ви не самотні
З подібними труднощами стикаєтеся не лише ви, але і молоді батьки в усьому світі, причому незалежно від місця проживання, рівня достатку і соціального статусу. Такої думки дійшли фахівці, згідно з дослідженням “Індекс батьківства” (The Parenting Index), яке провела компанія Nestlé. Було опитано 8000 мам і тат з дітьми до року в 16 країнах світу.
Існує багато зовнішніх чинників, які перешкоджають насолоджуватися батьківством
- Тиск ззовні і чужі поради. Молода сім’я часто відчуває соціальне засудження і слухає непрохані рекомендації в форматі “як повинно бути”.
- Почуття провини. “Я погана мама, якщо у мене дитина постійно кричить / не спить / не пішла у рік / не вміє їсти самостійно тощо.”
- Розбіжність з очікуваннями. Ну хто чекає, що його дитина буде часто плакати?
- Почуття самотності. Іноді так не вистачає простого співчуття і слів підтримки, що у тебе все вийде.
- Фінансова нестабільність. Коли голова зайнята не питаннями виховання, а проблемою, де взяти грошей.
- Здоров’я сім’ї. Якщо є проблеми у когось із членів сім’ї, це не додає радості.
- Різниця в поглядах. Непростий метод перетягування ковдри, коли тато виховує бійця, а мама хвилюється через соплі.
- Невпевненість у собі. Яку лише підігрівають все ті ж “добрі зовнішні порадники”.
І цей список проблем, як ти розумієш, можна продовжувати без кінця.
Є безліч зовнішніх чинників, які заважають насолоджуватися батьківством
Де добре бути батьками
Проаналізувавши ці фактори, можна вивести індекс “легкості батьківства”. І виявилося, що в жодній країні світу воно не буває надто легким. Навіть у таких розвинених країнах як Швеція або Німеччина, які посіли лідируючі позиції в рейтингу, існують свої складності.
Найбільше тиск на собі відчувають батьки у Філіппінах, Саудівській Аравії і Бразилії. А ось в Америці, Іспанії та Китаї через пандемію коронавірусу суспільство стало менше пресувати батьків.
На мій погляд, дуже добре бути батьками в Нідерландах. Тому що їм допомагає держава. Наприклад, там до сімей, в яких з’явився малюк, приходять волонтери. Вони можуть з ним погуляти, прибрати в квартирі, приготувати. Це дає мамі можливість відпочити, набратися сил. Тамара Зейналлі
А що в Україні?
У нашій країні молодим батькам доводиться розраховувати тільки на себе. І проблем за останні 5 років накопичилося чимало.
Впливає війна на Сході. В АТО гинуть батьки, жінки народжують без чоловіків. В якому вони будуть стані? На державному рівні їм ніхто не надає побутову допомогу. Тамара Зейналлі
Свій негатив додав і коронавірус. Через пандемію й оголошений карантин багато сімей відчувають серйозні фінансові проблеми.
Крім того, наприклад, вагітних з діагностованим ковід-19 з Вишгорода везуть до Білої Церкви. Після такого квесту емоційний стан не найкращий. А в ковідних відділеннях при пологових будинках породіллям не дозволяють партнерські пологи, не викладають дітей на груди, бувають навіть випадки коли малюків забирали від мам. Такий досвід потім, звичайно, негативно позначається на післяпологовому емоційному стані жінки, — розповідає Тамара Зейналлі.
Через пандемії багато сімей відчувають фінансові проблеми © Jonathan Borba/Pexels
На допомогу молодим батькам
Тамара Зейналлі вважає, що найкращою профілактикою післяпологового стресу є підготовка до пологів і подальшого батьківства.
На її думку, є правила, які допоможуть пізнати радість батьківства:
Це люди, які можуть вам допомогти словом і ділом. Наприклад, побути з дитиною, поки ви приймаєте душ, або приготувати обід, поки мама відпочиває. Не можна залишатися один на один зі своїми проблемами і не потрібно соромитися просити про допомогу.
Не у всіх батьків є таке коло підтримки, зате їх можна найняти. Наприклад, нехай до вас двічі на тиждень приходить жінка, яка допоможе з прибиранням і приготує їжу на кілька днів. А гроші на цю послугу можна заощадити, відмовившись від покупки непотрібних речей. Адже багато коштів йде марно на зайвий одяг, з якого малюк моментально виростає. Ви витратилися на ліжечко, а дитина в результаті спить з мамою. Або дорогу коляску, потреба в якій відпаде вже через півроку.
Як часто інстаграмм-картинка диктує нам, “як правильно жити”. Якщо батьки не купили своєму чаду модну іграшку за тисячу гривень, ти вони просто – ніщо. А як почувається молода мати, що стежить за статусом інстамами, в якої четверо дітей, підтягнуте тіло і яка самостійно подорожує з ними? Однак важливо розуміти: це всього лише красива обгортка, а в реальному житті все буває по-іншому.
Коли сім’я лише планує дитину, то мріє зробити для неї все по максимуму. Та коли малюк народжується, мрії збуваються далеко не завжди. Але щасливі діти бувають у щасливих батьків. Звідси п’ята порада.
І чоловікові, і жінці важливо реалізувати себе, причому не тільки в батьківстві. Має бути справа, яка приносить радість і задоволення. Знаходьте час і можливості для таких занять.
Щасливі діти бувають у щасливих батьків © Jessica Rockowitz/Unsplash
Гаряча лінія для батьків після пологів
В Україні в червні 2021 року почне роботу безкоштовна гаряча лінія для новоспечених батьків, де можна отримати кваліфіковану консультацію в таких сферах:
- післяпологове відновлення жінки;
- психологія;
- ендокринологія;
- гінекологія;
- педіатрія;
- грудне годування;
- сон малюка;
- юридичні питання.
На сьогоднішній день існує безкоштовна цілодобова гаряча лінія для батьків передчасно народжених дітей “Рання пташка”. Телефон: 0800507029.
Джерело: lady.tochka.net