Постковідний синдром: що таке, чим небезпечний © Depositphotos
Все більше досліджень показують, що коронавірус часто призводить до неврологічних ускладнень. Так, люди, які перехворіли цією інфекцією, вже після одужання можуть зіткнутися з депресією, апатією, порушенням пам’яті, труднощами з навчанням. І це далеко не весь список. ВООЗ вже внесла постковідний синдром в міжнародний класифікатор хвороб.
В середньому, людям доводиться жити з неврологічними ускладненнями після COVID-19 від декількох тижнів до декількох місяців. І, звичайно ж, всі ці проблеми не можна ігнорувати і пускати на самоплив. Чим небезпечний постковідний синдром і як його лікувати tochka.net дізналася у кандидата медичних наук, старшого наукового співробітника інституту фізіології імені О. О. Богомольця Катерини Яценко.
Катерина Яценко © прес-служба
Дещо з практики
Все частіше з’являються пацієнти, які після коронавірусу стикаються з депресією, апатією і повним небажанням жити. Їм нічого не хочеться, життя втрачає барви, а все, що радувало до появи в їх житті коронавірусної інфекції, більше не радує. І це не перебільшення.
Крім того, у деяких спостерігається порушення когнітивних здібностей: пам’яті, уваги, здатності до навчання. Є й ті, кому “важко думати”, а будь-яка розумова робота призводить до швидкого виснаження організму і сильної втоми. Для багатьох, хто перехворів “короною”, проблеми зі сном також стають новою реальністю.
Цікаво: як кажуть вчені, постковідним синдромом частіше хворіють ті, хто переніс коронавірус у легкій формі.
Чому після коронавируса можуть виникнути неврологічні ускладнення
- По-перше, потрібно зазначити, що пандемія коронавіруса для всіх нас пов’язана зі стресом, страхом і нерозумінням, а що ж буде далі. Багатьом за цей рік довелося кардинально змінити своє життя, а також звикати до нових умов роботи і комунікації. І, звичайно ж, ось цей стресовий стан, не може не відбитися на стані нашої нервової системи.
- По-друге, важкі інфекційні захворювання можуть давати ускладнення на центральну нервову систему, оскільки можуть пошкоджувати нервові волокна.
- По-третє, не варто забувати, що коронавірус в першу чергу “б’є” по легким. І навіть при відсутності необхідності госпіталізації, може спостерігатися незначне порушення харчування головного мозку киснем. Звичайно, це не дає складних наслідків “тут” і “зараз”, проте запросто може вилитися в неврологічні ускладнення вже після хвороби.
Що робити якщо ви відчуваєте неврологічні ускладнення після коронавируса
Якщо вам нічого не хочеться і нічого навколо не радує; вам складно концентруватися; ви не можете працювати в звичному ритмі; або ж ви нічого не хочете — все це дійсно симптоми. Не думайте, що ви все придумали. І не думайте, що ваш стан пройде сам по собі. Ні, він потребує лікування і реабілітаційного періоду.
Перше, що вам потрібно зробити — це звернутися за допомогою. Не бійтеся розповісти доктору-неврологу про те, що вас турбує. Сьогодні багато лікарів вже активно працюють з наслідками коронавіруса, тому ви точно будете почуті. Пам’ятайте, що будь-який тривожний стан потребує лікування.
Вам також потрібно прийняти той факт, що лікування таких станів — це процес. На жаль, чарівну таблетку поки ще ніхто не придумав. І, щоб одужати, вам доведеться подолати якийсь шлях. Дайте собі можливість відновитися і не поспішайте. Організм обов’язково повернеться в норму, головне, дати йому час і не ігнорувати симптоми, які говорять нам, що нашому тілу потрібна допомога.
Бережіть себе і будьте здорові!
Раніше в Інституті епідеміології прокоментували безпечність вакцин від COVID-19.
Джерело: lady.tochka.net