Вживання певних продуктів допоможе підняти рівень гемоглобіну у крові.
За статистикою ВООЗ, проблема зниженого гемоглобіну є приблизно у 2 млрд людей на планеті. Тобто майже третина усього населення Землі страждає через нестачу заліза в організмі, інформує Ukr.Media.
Ознаки низького гемоглобіну
Гемоглобін — це білок, насичений залізом. Він необхідний для того, щоб насичувати тканини киснем, позбавляючи їх при цьому від вуглекислого газу. Отже, гемоглобін нам потрібен приблизно так само, як і повітря. Без нього наше тіло просто не в змозі нормально дихати, і органи зіштовхуються з кисневим голодуванням. Ознаки, що рівень гемоглобіну у крові знижений, можуть бути схожі на симптоми багатьох інших нездужань:
- блідість, іноді до синяви;
- сонливість;
- загальна слабкість, стомлюваність;
- сухість шкіри, лущення, тріщини у кутках губ;
- знижений тиск і апетит, сухість у роті;
- ламкість нігтів і випадання волосся — у важких випадках.
Діти, у яких знижений рівень гемоглобіну, часто хворіють, але власне хворобливість не є ознакою анемії.
Якщо блідість шкіри і ясен зберігається довго, поєднується з м'язовою слабкістю, прискореним серцебиттям, часто болить голова і з'являються незрозумілі синці, потрібно терміново бігти до лікаря.
А ось на початковому етапі скорегувати проблему часто можна просто за допомогою правильного харчування.
Що потрібно їсти
По-перше, продукти, багаті на залізо. Вони, до речі, цілком доступні, ніякої екзотики у цьому списку немає:
- печінка і субпродукти;
- молюски;
- яловичина;
- броколі та білокачанна капуста;
- шпинат;
- яблуко;
- зелена квасоля;
- гіркий шоколад;
- капуста;
- квасоля, нут і сочевиця;
- тофу;
- запечена картопля;
- гречка;
- томатний сік.
По-друге, продукти, що містять фолієву кислоту. Без неї неможлива нормальна регенерація еритроцитів, червоних кров'яних тілець, що містять гемоглобін. Фолієва кислота міститься у:
- яловичині;
- шпинаті;
- спаржевій і звичайній квасолі;
- авокадо;
- салаті;
- рисі;
- арахісі.
Щоб краще засвоювалося
Але наївно думати, що якщо ви просто будете з'їдати по жмені гречки щодня, то все з вашим гемоглобіном буде гаразд. Річ у тім, що залізо дієтологи ділять на два види: гемове і негемове. Перший різновид мікроелемента зустрічається тільки у продуктах тваринного походження. Чемпіони за його змістом — червоне м'ясо і яловича печінка. Правда, вони ще й дуже жирні, тому зловживати ними не варто. Якщо, звичайно, лікар не прописав вам кетодієту.
Другий різновид — негемове залізо — міститься у рослинній їжі. Його головний недолік — залізо з таких джерел засвоюється нашим організмом набагато гірше. Саме тому у веганів дефіцит заліза зустрічається частіше, ніж у людей, які їдять усе.
Крім того, є продукти, які покращують засвоюваність заліза, ті, що містять велику кількість вітаміну С. Це зелень, цитрусові, полуниця, шипшина. Корисні у цьому сенсі і продукти з вітаміном А: морква, гарбуз, манго та інші.
Що заважає
Є і своєрідні антидоти, які заважають нормальному засвоєнню заліза. До них належать продукти, багаті на кальцій: молочні продукти, мигдаль, інжир. Не товаришують з залізом і продукти, що містять велику кількість фітинової кислоти: волоські і бразильські горіхи, кунжут.
Джерело: ukr.media