Профілактика йододефіциту: експертна думка © depositphotos.com
Йод – мікроелемент, який бере участь в синтезі гормонів щитовидної залози – тироксину і трийодтироніну. Останні дуже важливі для організму людини, адже відповідають за процеси росту і розвитку, обміну речовин у всіх тканинах і органах, стан нервової системи і психічне здоров’я. У здорової людини в організмі близько 15-20 мг йоду, велика частина якого сконцентрувалася в щитовидній залозі. У певний момент і за певних обставин рівень йоду може знижуватися в різних пропорціях. Цей стан називається йододефіцитом. tochka.net розповість, якою має бути профілактика йододефіциту. Ми підготували пам’ятку з профілактики йододефіциту у дітей і дорослих.
Важливість йоду, симптоми йододефіциту
При адекватному надходженні йоду в організм, щитовидна залоза використовує тільки 10% від цього обсягу. Якщо ж людина страждає йододефіцитом, щитовидна залоза змушена посилено працювати і використовує до 80% від обсягу. Коли в організм людини надходить менша кількість йоду, ніж це необхідно, щитовидна залоза збільшується в об’ємі. Тим самим вона змушена підтримувати нормальний рівень гормонів. Збільшення щитовидної залози помітно візуально – в області шиї з’являється зоб.
За статистикою, йодне забезпечення найкраще проходить на Американському континенті, найгірше – в Європі. Так, в країнах Східної Європи, і, в Україні зокрема, відсоток йододефіцитних захворювань досягає 60%. Кожна 10-а дитина-школяр страждає від йододефіцитних захворювання. Важливо знати, що йододефіцит вміло маскується і може ховатися за неспецифічними симптомами.
Симптоми йододефіциту:
- слабкість, підвищена стомлюваність;
- зниження працездатності;
- погіршення пам’яті;
- збільшення маси тіла;
- набряклість;
- мерзлякуватість;
- сухість шкіри;
- тьмяність і ламкість волосся.
Особливо важливо достатню кількість йоду в організмі для дітей. Так, норма для малюків до 6 років становить 90 мкг в день, а для дітей від 6 до 12 років – 120 мкг на добу. Починаючи з 12 років, доза зростає до 150 мкг в день. Якщо спостерігається дефіцит йоду, це позначається на зростанні, нервово-психічному розвитку дитини. Нерідко школярі не можуть засвоїти елементарне зі шкільної програми: погано концентруються, повільні, у них погана пам’ять. Йододефіцит негативно позначається на фізичному і статевому дозріванні підлітків.
А ось для вагітних і годуючих добова норма йоду – не менше 250 мкг, адже цей мікроелемент плід і новонароджений отримують саме від матері. Йододефіцит матері може призвести до викидня, вроджених порушень у дитини, розвитку розумової відсталості і неврологічного кретинізму, до психомоторним порушенням.
Йододефіцит у дорослих загрожує недостатністю статевої функції, страждає репродуктивне здоров’я. Людина з йододефіцитом схильна до частих емоційних розладів, наприклад: дратівливості, сонливості, слабкості, депресії. Йододефіцит обумовлює зниження інтелектуального потенціалу всього населення.
Як боротися з йододефіцитом
Згідно з рекомендаціями ВООЗ, щодня необхідно вживати від 120 до 150 мкг йоду. Головне джерело йоду – морепродукти. Зміст в них цього мікроелемента коливається в межах 800-1000 мкг/100 г.
Продукти – джерела йоду:
- Морська капуста. Містить 50-700 мкг йоду / 100 г. в залежності від виду капусти і термінів її складання.
- Морська риба. У складі не менше 70 мкг йоду / 100 г .;
- Печінка тріски. Містить близько 800 мкг йоду / 100 г;
- Риб’ячий жир. Містить 770 мкг йоду 100 / г;
- Різні гідробіонти: гребінці, краби, креветки, кальмари, мідії, устриці.
Профілактика йододефіциту: експертна думка © depositphotos.com
Багато продуктів харчування зараз збагачені йодом. У магазині без проблем можна знайти йодовану сіль, хліб, воду, безалкогольні напої, молочні продукти, кондитерські, м’ясні вироби. Сіль – найпоширеніший продукт з йодом. Пояснюється це досить просто: вона вживається практично всіма і приблизно в одних і тих же кількостях. При цьому, значення не мають матеріальне становище або смакові пристрасті.
На сьогоднішній день в йодованої солі вміст йоду – 40 ± 15 мкг в 1 м Відповідно, вживаючи в їжу 5-6 м щодня, людина забезпечує собі споживання добової дози йоду. Щоб сіль була корисною, її необхідно правильно зберігати, а саме – в закритій непрозорій сільниці. Йодовану сіль не додають при приготуванні страв, де проходить термічна обробка кип’ятінням. Краще посолити йодованою сіллю вже готову страву. Зберігати йодовану сіль можна не довше півроку.
Слід зазначити, що в деяких випадках побороти йододефіцит за допомогою продуктів неможливо. Тоді лікар призначає йодовмісні медичні препарати. Самим собі призначати йод небезпечно для здоров’я, адже надлишок дорівнює нестачі.
Нещодавно ми розповідали про 5 міфів про каву, в які всі вірять.
Джерело: lady.tochka.net