Розберімося з цими ознаками.
Чи правда, що залежність може виникнути від такого, на перший погляд звичного і нешкідливого продукту, як цукор? Звичайно, всі пам'ятають приказки про те, що цукор — це «біла смерть» і отрута, інформує Ukr.Media.
Цукор — отрута?
Розберімося з цим неоднозначним твердженням. Згідно з визначенням у тлумачному словнику термін «отрута» визначає речовина, яка викликає смерть або шкоду, якщо її проковтнути. Смерть від цукру не настає, однак шкідливі наслідки від непомірного вживання солодкого можна довго перераховувати.
Давайте ж спробуємо назвати всі доведені вченими наслідки, до яких може привести надлишок цукру.
Захворювання
Споживання рафінованого цукру збільшує ризику виникнення хронічних захворювань, у тому числі:
- серцево-судинних;
- цукрового діабету;
- неалкогольної жирової хвороби печінки;
- ожиріння.
Крім того, рафінований цукор є компонентом, який сприяє розвитку деяких видів раку. Зловживання цукром може викликати погіршення ясності роботи мозку і сприяти зниження когнітивних здібностей. А звикання до нього супроводжується ризиком появи розладів настрою, включаючи депресію. Дійсно, звучить як отрута для нас.
Залежність
Цукор викликає залежність, не в переносному, а в прямому сенсі, нарівні з іншими хімічними речовинами. Організм людини не потребує той кількості глюкози, яку багато хто з нас щодня поглинає. Американські дослідники наводять цікаві цифри: щодня американці споживають в середньому по 20 ложок цукру на людину. При цьому максимально допустима доза становить 9 ложок в день для чоловіків і 6 — для жінок.
Як же можна визначити, чи відбулося вже звикання до цукру, і якими методами лікувати подібну залежність? Для початку варто визначити основну відмінність між натуральними цукрами та рафінованим цукровим піском.
Природний цукор
Кажучи про шкоду цукру, варто зробити один важливий виняток: все сказане не відноситься до природних постачальників глюкози. Свіжі овочі, фрукти, злаки, молочні продукти містять в собі натуральні цукристі сполуки. Рафінований цукор, який виробляється промисловістю, практично позбавлений вітамінів і мінералів, зате містить колосальну концентрацію вуглеводів. Він моментально всмоктується в кров і насичує організм великим запасом енергії.
На відміну від нього, фруктоза, яку ми отримуємо з різними фруктами, ягодами та овочами, засвоюється набагато повільніше і має склад, набагато більш збалансований для організму. Кількість енергії, яку ми витрачаємо на перетравлення природних цукрів, можна порівняти з енергією, що отримується з них. Тому «стратегічні цукрові склади» в клітинах майже не утворюються. Це істотно знижує ризик розвитку таких хронічних захворювань, як діабет, рак або хвороби серця і судин.
Вчені сходяться на думці, що помірне вживання фруктози корисно для здоров'я.
Як зрозуміти, що мозок пристрастився до цукру?
Не тільки поїдання солодкого, але і роздуми про нього супроводжуються виділенням гормону дофаміну — нейротрансмітера, який відповідає за відчуття задоволення. В цьому його дія на організм подібна будь-яким наркотичним речовинам: навіть незначний викид дофаміну в мозок викликає короткочасне відчуття ейфорії. По мірі того, як організм звикає до дози споживання, на отримання ефекту потрібно все більшу кількість речовини, яку продукує дофамін.
У короткостроковій перспективі ці зміни не здаються суттєвими, однак у довгостроковій — звикання загрожує ще одним симптомом, подібним з залежністю — депресія і розлади настрою.
Згідно з клінічними спостереженнями, люди, які споживають натуральні продукти, а не перероблені, менш схильні до стресу і депресії.
Ознаки залежності від цукру
На жаль, сьогодні більше ніж 80% продуктів і напоїв, що стоять на полицях магазинів, містять надмірну кількість цукру. Звикнути до підвищеної дози споживання дуже легко, пристрасть до газованої води, їжі з «МакДональдза», готової їжі з супермаркетів. Є кілька ознак які допоможуть дізнатися точніше про це:
Тяга
Вона починається відразу після припинення прийняття солодкого. Ці пристрасті виникають із-за коливань рівня гормонів в мозку, включаючи нейротрансмітери. Лептин і серотонін впливають на зростання тяги, так само, як і дофамін.
Втома
Ще одна ознака цукрової залежності. Звичка до підвищеного споживання рафінованого цукру, як основного джерела швидкої енергії, призводить до того, що при нестачі організм починає відчувати сонність, млявість, складність мислення.
Тривожність
При дослідженнях щурів, які під час дослідів були позбавлені цукру, були виявлені симптоми, схожі з відміною опіоїдів: стукання зубами, тремор передпліччя і голови. Це говорить про подібне з наркотичною дією сахарози на організм.
Головні болі
Це, мабуть, найпоширеніший і неприємний побічний ефект від вживання чистих вуглеводів у вигляді цукру. Мігрені виникають від різкого стрибка рівня цукру в крові — гіперглікемія, і подальшого різкого падіння після припинення надходження допінгу. Навіть звичайний пропуск прийняття їжі може спровокувати напад мігрені.
Почуття провини
Воно часто супроводжує нас, коли ми їмо некорисну їжу. Однак якщо це почуття не зупиняє при підвищеному вживанні цукру, це говорить про порушення харчової поведінки.
Дратівливість
Це, також може стати відповідною реакцією організму на різкі зміни гормонального фону в відсутність цукру, як стимулятор вироблення гормону. Цікаво, що на цю закономірність вказують і філологи: вони вважають спорідненими англійські дієслова «злий» і «голодний», які дійсно співзвучні та схожі по написанню.
Ще кілька ознак: гази, здуття живота, нудота, безсоння і біль в м'язах що ниє, можуть проявлятися при довготривалій відмові від солодкого.
Позбавлення від цукрової залежності
Не можна різко відмовлятися від вживання цукру — це може призвести до серйозних побічних ефектів.
Рекомендується поступово замінювати в раціоні рафінований цукор на більш корисні аналоги: темний шоколад, фрукти, ягоди, мед, так організм безболісно перебудується на зменшення рівня глюкози.
Джерело: ukr.media