Більшість людей не розуміють, що у них нестача вітаміну D, оскільки симптоми, як правило, практично непомітні.
Усім потрібен вітамін D, і ми зараз не про пісню Монатіка. Ця речовина відіграє важливу роль у роботі нашого організму, тим не менш, багато хто з нас в осінньо-зимовий період страждають від нестачі вітаміну D, інформує UkrMedia.
На відміну від інших вітамінів, вітамін D функціонує як гормон, і кожна клітина в нашому тілі має рецептор для його синтезу. Наші тіла самі виробляють цю речовину з холестерину, який утворився після того, як шкіра піддалася впливу сонячного світла. Він також зустрічається в деяких продуктах харчування, таких як жирна риба та синтетично збагачені молочні продукти, хоча дуже складно отримати достатню кількість вітаміну D виключно з раціону.
Рекомендоване щоденне споживання вітаміну D зазвичай становить близько 10-20 мкг (400-800 0,025 мкг), але багато експертів кажуть, що діти та літні люди повинні отримувати ще більше.
Вітамін D – це не конкретна речовина, насправді це група біологічно активних речовин. Вона включає в себе холекальциферол, який синтезується організмом під впливом ультрафіолетових променів на шкіру, а також ергокальциферол, провітамін D3 і вітамін D2, що надходить з їжею.
Вітамін D необхідний для краси шкіри, оскільки він забезпечує правильне функціонування і повноцінний життєвий цикл кожної клітинки. Гормон також відомий як «вітамін сонця», адже може синтезуватися усіма живими істотами від сонячного світла, так, навіть у похмуру погоду.
Холекальцеферол засвоюється тілом дуже добре, осільки він є жиророзчинним вітаміном. Крім того, він може накопичуватися в організмі і витрачатися протягом року (тому відпустка біля моря така корисна).
Вітамін D2 можна знайти в деяких продуктах: риб'ячому жирі, жирних сортах риби, молочних продуктах, яєчному жовтку, дріжджах і грибах (особливо в лисичках).
Але варто враховувати, що правильної і збалансованої дієти все одно недостатньо, щоб отримати норму вітаміну D.
Дефіцит вітаміну D – дуже поширена проблема. Особливо в сучасному світі і найчастіше в осінньо-зимовий період. За оцінками, близько 1 мільярда людей у всьому світі мають низький рівень вмісту вітаміну D в крові.
Люди, які входять у групу ризику для дефіциту вітаміну D:
- ті, у кого смаглява і темна шкіра;
- літні;
- люди з надмірною вагою;
- вегани і сироїди, які не вживають рибу або молочні продукти;
- люди, що живуть далеко від екватора, де круглий рік мало сонця;
- люди, які завжди використовують сонцезахисний крем перед виходом на вулицю (тут дерматологи починають нервово соватися на стільці).
- люди, які ведуть закритий спосіб життя і рідко виходять на вулицю;
- діти.
Більшість людей не розуміють, що у них нестача вітаміну D, оскільки симптоми, як правило, практично непомітні.
Ось 5 симптомів, які говорять про нестачу вітаміну D:
Як бачите, симптоми цілком поширені, і їх досить легко сплутати з чим завгодно. Тому особливо важливо стежити за своїм організмом.
Доведено, що вітамін D, який синтезується нашими тілами, виробляється з максимальною швидкістю в пік активності сонячних променів – з 11:00 до 14:00. Звичайно, перебувати в ці години під відкритим сонцем довго не рекомендується, особливо дітям. Але саме в цей період достатньо й 5 хвилин, щоб отримати денну дозу вітаміну D. Деякі дослідження показують, що на відкритому сонці в похмуру погоду або після вказаного періоду часу (від 11 до 14 дня) досить перебувати близько 30 хвилин, щоб отримати денну дозу кальциферолу.
Пам'ятайте, що сонцезахисний крем блокує уф-промені, що зупиняє синтез цієї біологічної речовини. Крім того, повна хмарність зменшує вплив сонячного випромінювання на 50-60%, тому час перебування на сонці без SPF можна збільшити.
Важливо: точно обчислити, скільки часу потрібно перебувати на сонці, щоб отримати денну дозу вітаміну D, неможливо. Як і назвати кількість синтезованої речовини за 5 хвилин – все індивідуально і залежить від багатьох факторів. Наприклад, від довжини уф-хвиль, кольору шкіри (світлошкірим потрібно менше часу, ніж смаглявим, щоб виробити одну і ту ж кількість вітаміну), а також загального здоров'я організму.
Джерело: ukr.media