Пацієнти, які перенесли хірургічне втручання вночі, піддаються більшому ризику ускладнень і смерті.
Згідно з міжнародним дослідженням, проведеним в 29 країнах, при хірургічному втручанні в нічний час (порівняно з денним) збільшується ризик ускладнень. Це перше дослідження, в якому вивчається частота побічних явищ нічних і денних операцій, інформує Ukr.Media.
«Результати цього дослідження будуть стосуватися всіх клініцистів. Цілком можливо, що збільшення захворюваності, зазначене у цьому дослідженні, у значній мірі є результатом втоми лікаря та інших людських факторів», – сказав доктор Вільям Харроп-Гріффітс (William Harrop-Griffiths), голова ради з якості клінічних досліджень у Королівському коледжі анестезіологів (Royal College of Anaesthetists).
Міжнародна дослідницька група вивчила 9 861 операцію на дорослих пацієнтах у 146 лікарнях Великобританії, Європи, Північної та Південної Америки, країн Карибського басейну, Близького Сходу, Євразії та Південно-Східної Азії.
У нічний час (з 8:00 вечора до 8:00 ранку) було проведено 555 операцій (5,6%), решта – протягом дня. Причому у 74% пацієнтів, прооперованих вночі, були саме планові, а не термінові або невідкладні операції.
Враховуючи типи операцій і характеристик пацієнтів, дослідники виявили, що під час нічних операцій загальна кількість небажаних явищ була набагато вища. З побічними явищами (зниження рівня кисню в крові, крововтрата, частковий колапс легеневої тканини і падіння артеріального тиску) зіткнулися 44% пацієнтів. Тоді як серед пацієнтів, що перенесли хірургічне втручання вдень, ускладнення виникли у 34%. Також нічні операції були пов'язані з необхідністю більш тривалого перебування в лікарні.
«Пацієнти, які перенесли хірургічне втручання вночі, піддаються більшому ризику ускладнень і смерті. Пацієнтам слід уникати нічних операцій, якщо це можливо, хоча бувають випадки, коли очікування буде більш ризикованим», – розповів один з авторів публікації, професор Гері Міллс (Gary Mills) з Шеффілдського університету (University of Sheffield), Великобританія.
Дослідники відзначили, що в літературі вже висвітлені питання впливу на нічну роботу медичних бригад таких факторів, як розумова або фізична втома і зниження пильності. Також може грати роль менша кількість медперсоналу і найбільш досвідчених членів команди в лікарні вночі.
«Оскільки результати нашого аналізу дозволяють припустити, що строки проведення операції впливають на результат для пацієнтів, представляється необхідним встановити баланс між ризиками і перевагами в кожному конкретному випадку, – пояснив автор доповіді, доктор Андреа Кортегіані (Andrea Cortegiani) з університету Палермо (University of Palermo), Італія. – Можна стверджувати, що операції поза денного робочого часу слід проводити тільки в тому випадку, якщо це нормальна практика, а це означає, що відповідальні команди об'єднані і готові виконувати ці операції протягом цих тимчасових інтервалів».
Загальне число небажаних явищ виявилось набагато вище, ніж очікували вчені, що пояснюється всеосяжним характером дослідження. Однак результати в цілому збігаються в усіх регіонах світу, що вказує на глобальну актуальність зроблених висновків.
Джерело: ukr.media