Нині в Україні розпочався традиійний сезон гострих распіраторних захворювань, а також фіксують зростання кількості пацієнтів з ковідом. Сімейний лікар Дмитро Корольков розповів, що робити, аби лікувати легкий перебіг застуди.
“Один із дуже серйозних міфів взагалі про застуди, що треба щось зробити, щоб застуда не опустилася в легені. Віруси є дуже різні, у них є свої побажання до місця свого життя. І якщо вірусу, який ви підхопили, більше подобається жити в слизовій оболонці бронхіального дерева, а не у вас на мигдаликах – відповідно, що б ви не робили, але у вас буде бронхіт. Як правило в перші кілька днів лікар нічого погано у ваших легенях не почує. Але ви бігаючи по медичних закладах наражаєте інших пацієнтів на шанс захворіти, а також самі ризикуєте отримати, окрім одного вірусу, два три чи більше, вони усі зберуться у вашому організмі і ви будете дуже і дуже погано себе почувати, і відповідно маєте ризики як ускладнень, так і тривалого перебігу хвороби”, – каже лікар.
Які ліки пити під час застуди
Якщо висока температура тіла доцільно пити жарознижуючі.
“Є дві наукові теорії: одна каже, що треба терпіти до 38,5 або більше і тоді виділяються додаткові фактори захисту і ви одужаєте трохи швидше. Інша теорія каже: навіщо ви над собою знущаєтесь? Навіть, якщо ви одужаєте швидше на пів дня, але при цьому будете страждати 4-5 днів – який у цьому сенс? При контролю температури тіла і достатньому вживанні рідини ви будете почуватися не здоровим, але достатньо функціональним, щоб вставати з ліжка, виходити на вулицю (звичайно, при умовах дотримання дистанції)”, – каже лікар.
Для контролю лихоманки у нас є прекрасні препарати ібупрофен та парацетамол (це не торгові марки, а діюча речовина).
Ібупрофен відноситься до нестероїдних протизапальних препаратів, який має протизапальну дію. Парацетамол відноситься до анальгетиків (тобто має слабку, але протибольову дію) і антипіретиків (знижує саме лихоманку).
Обирайте той, який вам більше підходить. Їх можна комбінувати, але не бажано приймати їх одночасно.
“Дуже важливим є дози – вони написані на упаковках, ви можете дуже легко їх знайти. Максимальна добова доза ібупрофена – 1200 мг. Як правило, таблетки по 200 чи 400 мг, тому 200-ок можна приймати до 6 таблеток на добу. Парацетамолу максимальна доза 3000 мг, як правило дозування по 500 мг, тому ті самі 6 капсул чи таблеток на добу”, – каже лікар.
Зараз фармацевтична промисловість випускає дуже багато варіантів: таблетки, капсули, свічки, сиропи, пластирі.
“Обирайте, що вам зручніше залежно від ситуації. Якщо в дитини постійно рвота – ми не можемо дати їй цей препарат в середину. Я сповідую ту ситуацію, коли пхати голку в живу людину треба тільки в крайньому разі. Але в нас є свічки. Тому якщо в дитини є рвота, але вона добре тримає рідину – можна застосувати свічку. Якщо зовсім нічого не вдається – тоді доводиться робити уколи”, -каже лікар.
Нежить можна контролювати судиннозвужуючими засобами, але треба пам’ятати, що більше 5-6 днів до них поступово з’являється звикання.
Є препарати для зволоження слизової оболонки носа. Наш слиз за рахунок недостатнього вживання рідини і сухого повітря схильний згущуватися, подразнювати рецептори, викликати кашель і нежить. Тому важливо зволожувати повітря, слизові оболонки носа.
Також у нас є засоби для симптоматичного лікування горла. Вони не лікують, а лише пом’якшують симптоми болю, пом’якшують слизову оболонку, допомагають перенести цю симптоматику. Добре знімає набряк і біль морозиво чи вживання прохолодної рідини.
Решту ліків варто вживати лише за вказівкою лікаря.
Немедикаментозні рекомендації лікаря
1. Вживате рідину
Якщо у вас сеча світла, якщо ви раз на 3-4 години сходили в туалет – значить у вас все нормально, у вас нормальна гідратація.
Це дуже важливо, адже під час високої лихоманки, під час застуди, запальних захворювань, наш організм намагається підняти температуру, розширити судини, частіше дихати, частішає серцебиття і відповідно людина починає втрачати вологу, а волога це, по суті, основа нашого метаболізму. Більшість наших ферментів, наша імунна система, наші взагалі органи і системи працюють на воді. Вживання рідини – це основний механізм вашого майбутнього одужання.
2. Провітрюйте приміщення.
Навколо вас, коли ви хворі і говорите, чхаєте, кашляєте збирається аерозоль з вірусних часток. Відповідно людина, яка вам допомагає, за вами доглядає, чи просто зайшла в гості, має високий ризик захворіти. Кількість вірусних часток, які потрапили в організм теж мають значення: якась кількість може викликати захворювання, якась не може, адже наш імунітет встигне впоратися.
3. Контролюйте температуру приміщення.
Якщо у дитини чи дорослого висока температура, то перше на що варто звернути увагу в яких умовах знаходиться ця людина.
“Якщо температура оточуючого середовища висока, якщо це більше 20 градусів, то куди цьому організму віддавати тепло? Як організму віддати тепло, якщо немає руху повітря, якщо ми закупорили вікна?” – каже лікар.
4. Прогулянки.
Я дуже рекомендую своїм пацієнтам пару разів на добу із застудою, якщо ваш стан дозволяє, вийти на вулицю, на балкон, на поріг дому – це дуже круто і дуже класно. Дуже важлива мікроциркуляція”, – каже лікар.
Справа в тому, що запалення будь-якого характеру будь-де в нашому організмі супроводжується набряками. Слизова оболонка теж набрякає, кровообіг в ній зменшується, відповідно можливість доставити туди імунітет, доставити туди засоби захисту у нашого організму падає за рахунок набряку, який перетискає судини. Якщо ви даєте хоч мінімальне фізичне навантаження, серце ваше починає працювати веселіше, судини розширюються, потенційно зменшується набряк і потенційно вам стає значно краще.
Коли ми здорові чи хворіємо, нам треба нормальний кровообіг, нормально функціонуючі судини, а коли ви лежите, чи будуть у вас нормально судини функціонувати, чи буде у вас серце нормально працювати щоб проштовхнути кров? Немає сенсу лежати. Лежати потрібно тоді, коли ваш організм цього вимагає, якщо вам погано настільки, що ви не можете ходити, не можете вийти на повітря, прогулятися двічі на день.
5. Харчування.
Для того щоб переробити навіть саму класну і корисну їжу вашому організму теж треба витратити власні ресурси, а ресурси організму, який хворіє, використовуються на більш доцільні речі – на одужання. Тому якщо ви не хочете їсти – не треба себе примушувати. Єдиний варіант – це тоді, коли хворіє дитина. Так, як запасів вуглеводів в дитячому організмі не так багато, то це нормально дати дитині смачне солодке пиття, навіть якщо це буде не корисне пиття із супермаркету. Єдине – випустіть гази, тому що вони самі по собі можуть подразнювати слизові оболонки, викликати тошноту, неприємні відчуття у горлі. Тому, якщо випустити гази, нормально дати дитині цей дуже солодкий напій саме тому, що дитячий організм додаткової рідини і цукру.
Детальніше слухайте у подкасті “Медбалачки”:
Нагадаємо, у шостому епізоді подкасту “Медбалачки” лікар розповівікар розповів, коли обов’язково треба звертатись у лікарню із застудою.
Джерело: gre4ka.info