Паліатив – це медична та психологічна допомога для людей, які живуть з важким та невиліковними хворобами.
Як повідомляє пресслужба Нацслужби здоров’я України, з 1 квітня 2020 року паліативна допомога увійшла до Програми медичних гарантій. Відтак зросла кількість закладів, які надають паліативну допомогу: у Кіровоградській області їх 25, хоч у 2020 році було лише 15.
“Угоди з НСЗУ на надання паліативної допомоги пацієнтам у Кіровоградській області уклали як спеціалізовані, так і багатопрофільні заклади. Переважна більшість закладів паліативу знаходять в невеликих селах та селах міського типу. Усі ці заклади з 1 квітня 2021 року, відколи діє нова Програма медичних гарантій, отримали від НСЗУ 28,96 млн грн за надання пацієнтам паліативних послуг”, – розповіла директорка Східного міжрегіонального департаменту НСЗУ Наталя Будяк.
Доступність паліативної допомоги в регіонах великою мірою залежить від місцевої влади, яка відповідає за організацію надання медичної допомоги в громадах. Адже органи місцевого самоврядування є власниками медичних закладів. Саме місцева влада може ініціювати створення паліативних відділень або бригад у медзакладах, приймати місцеві програми надання паліативної допомоги і таким чином
поліпшувати доступ до такої допомоги.
Національна служба здоров’я України оплачує надання як паліативної допомоги у стаціонарі, так і мобільної паліативної допомоги.
Щоб отримати паліативну допомогу безоплатно, пацієнту потрібне електронне направлення. Його видає лікар, з яким пацієнт уклав декларацію чи лікуючий лікар.
Які безоплатні послуги для пацієнтів у паліативних стаціонарах?
- Лікування больового синдрому.
- Розміщення в одно- або двомісних палатах, цілодобовий нагляд.
- Необхідні лабораторні дослідження: аналізи крові, сечі, копрограма, бактеріологічні та інші дослідження.
- Інструментальні дослідження: електрокардіографія, УЗД, рентгенологія та інші за потреби.
- Знеболення на всіх етапах діагностики та лікування.
- Киснева терапія та респіраторна підтримка.
- Харчування, зокрема лікувальне.
- Колісні крісла, ходунки, палиці, милиці.
- Фізична терапія, медична реабілітація, психологічна та психічна адаптація.
Паліативні мобільні бригади надають майже всі ті самі послуги вдома у пацієнта, крім тих, для яких потрібна безпосередня присутність у лікарні. Такі заклади повинні мати
цілодобовий контактний номер для своїх пацієнтів.
Мобільна паліативна бригада контактує з пацієнтом не менше, ніж один раз на тиждень, це може бути як безпосередній візит, так і дистанційне спілкування.
Перелік усіх лікарень, які надають паліативну допомогу, можна побачити на дашборді НСЗУ https://bit.ly/3j2fmSy. Треба відкрити карту укладених договорів, у фільтрі ліворуч обрати Кіровоградську область та напрям “Паліативна медична допомога”.
Джерело: gre4ka.info