Компульсивне переїдання: причини і вирішення проблеми

проблема переїдання © depositphotos

Термін з такою закрученою назвою на ділі є одним із видів розладів харчової поведінки, яка виражається в неконтрольованому переїданні. Іншими словами, це обжерливість, але не від почуття голоду, а через психологічні порушення в процесі прийому їжі.

ЧИТАЙ ТАКОЖ:

  • Розлад харчової поведінки: все, що тобі потрібно знати про проблему

З яких причин виникає компульсивне переїдання? Як зрозуміти, що в тебе саме нервове переїдання, а не просто надто здоровий апетит? Чи можна вилікуватися від цієї проблеми? tochka.net попросила психотерапевта-психоаналітика Анастасію Гебдовську допомогти розібратися з усіма питаннями, які виникають навколо теми РХП.

Анастасія Гебдовська, психотерапевт-психоаналітик © особистий архів

Що таке компульсивне переїдання

Це різновид харчової залежності, що розвивається за таким сценарієм: виникнення ситуації, яка тягне за собою певні емоційні переживання. Може проявитися дратівливість, злість, відраза, почуття провини. Потім йде неконтрольоване поглинання їжі, яке допомагає впоратися з переживаннями. Таким чином, виходить, що їжа допомагає заспокоїтися, заглушити ту гаму почуттів, яку відчуває людина.

У чому криються причини компульсивного переїдання

Пропоную поміркувати, що означає для людини їжа, крім її фізичної компоненти для росту і розвитку тіла.

Найперше джерело харчування для нас – материнські груди. Яка потреба підштовхує немовля утримувати в роті груди після тамування голоду? Це бажання побути в близькості і присутності мами, в полі її запаху, голосу, погляду, через які йдуть такі необхідні відчуття любові, захищеності, безпеки.

Щоб отримати це, дитина кричить, пхикає, закликає і підлаштовується під мамині відповіді і реакції, адже мама – її світ. Дуже часто, через мамину зайнятість, їсти для дитини – спосіб бути з мамою.

Мами бувають різні. Хтось вираховує по грамах, скільки потребується їжі, і для дитини ця тривожність потім стає психічною складовою, тому що саме так – значить “добре і правильно”.

Пізніше, щоб побути з мамою, потрібно попросити їжу і поїсти до кінця, щоб мама похвалила, сказала “молодець” і включила мультик.

Бувають мами, які не дають досхочу солодкого, мучного. Це означає, коли вона не бачить, дитина прагне наїстися забороненого плоду до відвалу. Такі діти мріють: “ось виросту, куплю собі ящик морозива, цукерок тощо. Потім людина виростає і реалізовує дитячу мрію знову і знову.

У школі стосунки і ситуації з різними людьми привносять у внутрішній світ дитини різні емоційні коливання. Приходячи додому в тривозі, образі, злості, вона зустрічає: “іди поїж”. І від їжі ніби і легшає.

Їжа стає начебто сполучною ланкою між людиною і мамою, через яку вона гарантовано отримує погляд, похвалу, турботу і подальше задоволення від взаємодії, і відчуття захищеності і впевненості, що її люблять. Таким чином, у психіці складається саме така конфігурація каналів отримання затребуваних почуттів безпеки, захищеності, радості, турботи і любові.

До якого лікаря звертати з проблемою і як лікується компульсивне переїдання

Це розлад, поряд із нервовою анорексією і нервовою булімією, має психогенний характер і вимагає роботи з психотерапевтом.

Проблему не можна залишати на самоплив, тому що переїдання згодом стає звичною частиною життя, а ожиріння обростає супутніми захворюваннями, які вимагають роботи інших фахівців.

Потрібно відзначити, що робота з психотерапевтом відрізняється від традиційного медикаментозного курсу лікування, оскільки підходи у фахівців по роботі з тілом і психікою різні. Для послідовних стійких внутрішніх змін від пацієнта потрібна висока зацікавленість і готовність до тривалої співпраці.

У чому складність роботи з компульсивним переїданням

Якби суть проблеми полягала в дисциплінарному підході “їсти – не їсти”, питання б дійсно вирішувалося дієтою і контролем. Але їжа несе ще й емоційну функцію: заспокійливу, заохочувальну, караючу.

Можна на час себе вмовити, мотивувати, але внутрішні несвідомі структурні комплекси досить глибокі і стійкі. А всі доводи і аргументи (потрібно схуднути, правильно харчуватися, змінити режим, потрібно для здоров’я тощо) звертаються саме до свідомої частини. В основі проблематики лежить комплекс несвідомих зв’язків, і саме з ним потрібно працювати.

Раніше ми розповідали, що таке фотостаріння і як з ним боротися.

ЧИТАЙ ТАКОЖ:

  • Не минає нежить: в чому причина і що ти робиш не так
  • Вихідні в липні 2021 в Україні: коли і скільки відпочиваємо

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *