Вже багато років жителі Кіровоградщини прикрашають стіни своїх будинків шпалерами. Але мало хто замислюється про те, що такий звичний матеріал може зашкодити здоров’ю. Наскільки це правда, і які саме види шпалер можуть стати джерелом небезпеки, читайте далі.
Види шпалер та їхні показники безпечності
Сучасний будівельний ринок пропонує споживачам придбати різноманітні шпалери для стін та стелі.
Паперові
Покриття, виготовлені з натуральної сировини, безпечні для здоров’я. Сьогодні можна придбати не лише класичні паперові шпалери, але й дуплекс, триплекс та рельєфні.
Рідкі
Відносно новий вид покриттів відноситься до найбільш екологічних. У складі матеріалу штучні компоненти практично відсутні. Навіть ті, що використовуються, цілком безпечні для здоров’я людини.
Склошпалери
Ще один різновид безпечних шпалер. До складу скловолокна не входять шкідливі речовини, воно не є живильним середовищем для мікроорганізмів. Такі шпалери можна зустріти в багатьох медичних закладах, що найкраще свідчить про їхню безпеку.
Бамбукові
Покриття виготовляються з натурального матеріалу, мають гарний вигляд та довгий термін експлуатації, не виділяють токсичних парів. Але, як і вся деревина, бояться підвищеної вологи.
Вінілові
Базовий шар – папір, флізелін чи ткана основа. Поверхня – декоративне ПВХ покриття. Так як декоративна плівка не пропускає повітря, під шпалерами може заводитись пліснява. Перед нанесенням рекомендується використання антисептичної грунтовки.
Флізелінові
Технологія виготовлення полягає в склеюванні целюлозних або текстильних волокон. Малюнок наноситься на полотно спіненим вінілом, тому їхні характеристики пересікаються з попереднім варіантом. При дотриманні виробником технічних регламентів, матеріал безпечний у використанні.
Шкідливі компоненти у складі покриттів
Крім того, що шпалери збирають пил та за неналежних умов використання на них може з’явитись грибок, до складу деяких полотен та клею можуть входити хімічні компоненти, що є джерелом небезпеки:
-
Бензол. Потужний канцероген, який дуже рідко зустрічається в якісній продукції, але є в низькосортних матеріалах.
-
ПВХ. При дотриманні технології, матеріали, до яких входить полівінілхлорид, не загрожують здоров’ю людини.
-
Свинець та інші важкі метали. Можуть входити до складу фарби, що наноситься на полотна сумнівної якості.
-
Формальдегід. Токсичний компонент, який входить до складу деяких покриттів, що миються.
Добрі поради
Щоб убезпечити себе та свою сім’ю, спеціалісти радять дотримуватись певних вимог:
-
Купуйте продукцію лише відомих виробників та в спеціалізованих магазинах, де ризик придбати неякісні матеріали зведено до нуля.
-
Перевіряйте наявність сертифікатів, читайте вказану в них та на етикетках до товару інформацію.
-
Якщо ви схильні до алергії – прислухайтесь до власних відчуттів.
-
Уважно обирайте клей. Він не буває повністю безпечним, тому читайте на упаковках склад та обирайте найменш шкідливі варіанти. Паперові шпалери можна клеїти на приготований вдома клейстер.
Провітрюйте приміщення, проводьте прибирання, щоби на шпалерах не збирався пил і не заводились бактерії.