Алергія на сонце: симптоми, причини, лікування

Алергія на сонце: що робити? © depositphotos.com

Сонячне світло в житті людини відіграє не останню роль. Теплі промені покращують нам настрій і необхідні для нормальної життєдіяльності організму. При цьому у деяких людей від сонця з’являється гарна засмага, а у інших —пухирі і червоний висип. Ультрафіолетове випромінювання може викликати різні алергічні реакції, їх потрібно навчитися розрізняти, щоб правильно лікувати захворювання.

Як виникає “алергія на сонце”, як полегшити її симптоми і чи можна позбутися назавжди розповіла доктор-алерголог Анастасія Левченко, кандидат медичних наук, член Європейської академії алергології та клінічної імунології.

Алергія на сонце: хто в групі ризику?

Фотодерматит, часто званий в народі “алергією на сонце”, є найбільш поширеною формою реакції організму на вплив ультрафіолетових променів.

На жаль, за статистикою сьогодні з фотодерматитом стикається близько 20-30% населення у всьому світі і кількість зареєстрованих випадків алергії на сонце збільшується з кожним роком. Найчастіше від такої чутливості страждають чоловіки і жінки у віці від 15 до 35 років.

Анастасія Левченко
алерголог

погляд експерта

Важливо розуміти, що чим більше людина знаходиться на сонці без захисних кремів, тим вище згодом ставати фоточутливість. Цей термін означає підвищення чутливості до впливу УФ променів, схожу за механізмами до істинної алергії. Однак справжня алергія може розвиватися виключно на чужорідної білок, яким УФ промені не є. УФ промені, які поглинає шкіра, викликають структурні зміни в препараті або речовині, після чого він зв’язується з власними білками тканини людини, в результаті роблячи комплекс алергенним. Такі реакції можуть проявлятися від 30 хвилин до 6 годин після перебування на сонці. Найчастіше вони виникають у вигляді точкових висипань, які можуть супроводжуватися свербежем і відчуттям печіння. А при регулярному і тривалому знаходженні на сонці можуть зливатися і утворювати кірку. Іноді може проявлятися кропив’янка (сверблячі пухирі червонувато-рожевого кольору).

Такі реакції не тільки негативно позначаються на зовнішності, але і доставляють величезний дискомфорт. Зазвичай, вони з’являються на відкритих ділянках тіла. Наприклад, на кистях рук, плечах, шиї, обличчі.

Алергія на сонце: чому виникає © depositphotos.com

Алергія на сонце: які причини?

Існує велика кількість причин, які можуть спровокувати захворювання, умовно їх можна розділити на зовнішні і внутрішні.

Анастасія Левченко
алерголог

погляд експерта

Діагностувати таку проблему для професійного алерголога нескладно. Зазвичай алергія на сонце не вимагає великих аналізів або глибинної тривалої діагностики. Головне, що потрібно для постановки діагнозу, — це правильно зібраний анамнез і огляд. У такому випадку лікар працює як детектив, щоб дізнатися, які зовнішні або внутрішні чинники могли зробити шкіру чутливою.

До зовнішніх причин можна віднести лікувальні або косметичні засоби, які збільшують фоточутливість до ультрафіолетових променів. Перед тим, як використовувати продукти для зовнішнього застосування, уважно читай інструкцію. При виборі таких засобів особливу увагу звертай на його склад. Алергічну реакцію можуть викликати безліч компонентів, але частіше за все це:

  • група речовин ретиноидов (форма вітаміну А), які застосовуються в лікувальних засобах проти акне і входять до складу більшості антіейдж засобів
  • препарати, що містять сірку (сульфаніламіди).

Фоточутливість часто викликають деякі лікарські препарати, які приймаються внутрішньо, наприклад, оральні контрацептиви, антибіотики, деякі діуретики, але з’являється реакція на шкірі не у всіх.

Також алергію на сонце можуть посилювати косметологічні процедури — особливо пілінги, татуаж, депіляція.

Анастасія Левченко
алерголог

погляд експерта

Якщо говорити про внутрішні фактори, то варто звернути увагу на роботу печінки. Якщо у пацієнта спостерігається порушення детоксикації організму, яку здійснює печінка, то в його крові знаходиться велика кількість токсичних речовин, продуктів розпаду, що не вивела печінка. При впливі сонячних променів через кровоносні судини ці токсини можуть викликати фоточутливість шкіри.

Також алергічна реакція може виявлятися у людей, які страждають ендокринними захворюваннями, зокрема у пацієнтів з порушеною функцією щитовидної залози, особливо при її гіперфункції.

Фоточутливістю так само можуть супроводжуватися деякі інші захворювання, наприклад, червоний вовчак, порфірія і пелагра.

Анастасія Левченко
алерголог

погляд експерта

Не забувайте про їжу, яку ви вживаєте. Нерідко під час відпочинку на літньому курорті люди зловживають продуктами з високим вмістом гістаміну (є в морепродуктах, червоному вині, витриманих сирах,) або продуктах, які провокують його розпад (какао, шоколад, томати, цитрусові). Іноді організм навіть здорових людей не в силах впоратися з переробкою цієї речовини. Тому, при надлишку гістаміну в організмі навіть незначна фоточутливість може посилитися.

Алергія на сонце: як захистити шкіру? © depositphotos.com

Правила безпеки

Все життя уникати сонячних променів неможливо, особливо в теплу пору року, тому якщо ти помітила алергічні реакції на сонці — звернися за консультацією до лікаря-алерголога або дерматолога.

Анастасія Левченко
алерголог

погляд експерта

Тим, хто зіткнувся з такою проблемою, рекомендую перед виходом на сонце не наносити на шкіру ніяких продуктів, крім SPF-захисту. Однак і деякі компоненти в складі сонцезахисних засобів самі можуть спровокувати шкіру стати більш сприйнятливою до сонця. Компонентом SPF крему, найбільш ймовірно, що викликає таку реакцію, є оксибензон або бензофенон-3, а також ароматизатори та консерванти, які виробники зазвичай додають в сонцезахисні креми. Рекомендую віддати перевагу SPF кремам з фізичними фільтрами, а не хімічними.

Важливо також обмежити використання парфумами, дезодорантами, лаками для волосся, лікувальними мазями, адже в їх складі можуть перебувати агресивні речовини, які під сонячним впливом провокують алергію.

Анастасія Левченко
алерголог

погляд експерта

Якщо вже сталася реакція, то насамперед потрібно промити шкіру, прийняти душ і відмовитися від косметичних засобів. Також можете нанести на шкіру засоби з протизапальним, протисвербіжну і загоює дією — з д-пантенолом, метилурацилом. Якщо ці засоби виявилися недостатньо ефективними і немає можливості звернутися до лікаря, допускається використовувати протизапальні гормональні препарати, у вигляді мазі ( “Елоком”,  “Адвантан”), проте завжди краще перед їх використанням проконсультуватися з лікарем. Людям, які схильні до алергічних реакцій, необхідно мати в своїй аптечці і антигістамінні препарати другого покоління, які допоможуть усунути сильне свербіння і набряк шкіри. У важких випадках, знаючи, що у пацієнта виражений фотодерматит, доктор може призначити превентивне лікування за тиждень перед поїздкою. Якщо крім фотодерматиту у людини є ще підтверджені алергічні реакції на продукти харчування (риба, морепродукти, арахіс, яйця), або ж отруту комах, в поїздці в обов’язковому порядку рекомендується мати при собі адреналінову ручку (а краще дві), тому що алергічні реакції можуть бути різними, в тому числі і приводити до анафілактичного шоку. 

Якщо у тебе є схильність до алергії:

  • намагайся не засмагати під час найбільш активного сонячного випромінювання — з 10 до 16 години;
  • використовуй одяг з легких, натуральних тканин, що захищає від активного сонячного випромінювання великі ділянки тіл, а також кепки або широкополі капелюхи;
  • знайом шкіру з сонцем поступово;
  • перед прийомом сонячних ванн виключи продукти, які можуть викликати фотоалергічні реакції;
  • обов’язково обмивай шкіру після того, як вийшла з басейну або моря;
  • уникай продуктів харчування, які містять або ж порушують гістамін.

При перших симптомах прояву — негайно звертайся до лікаря!

Нещодавно ми писали про те, де знаходиться апендицит і як його можна визначити.

 

Джерело: lady.tochka.net

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *