Як відновити зруйнований зуб і що таке зубні штифти: відповідає стоматолог © depositphotos.com
На жаль, часто у нас виникає необхідність відновити зруйнований зуб або кілька зубів. Найчастіше для цих цілей твій стоматолог застосує зубні штифти. Що це таке і чим штифт може допомогти зубам, ми розпитали у відомого українського стоматолога, професора, доктора медичних наук Ярослава Заблоцького.
Для початку, потрібно сказати, що зуб, який має карієс (маленьку або невелику чорну дірку) не вимагає ніякого відновлення штифтами. Такі зуби після видалення ушкодженої тканини відновлюються звичайними композитними пломбами або керамічними та золотими вкладками (пломби з кераміки або з золота). Такі зуби, як і абсолютно здорові зуби, називаються “живими”, в аналогії з зеленими деревами, які мають багато вологи і стійкі до різних навантажень. Якщо дірка в зубі дуже велика, то необхідно видалення пульпи зуба, такого собі пучка судин і нервових закінчень, який знаходитися в порожнині зуба. В результаті цього зуб стає “мертвим” і з часом висихає.
Ярослав Заблоцький
стоматолог, медичних наук
Саме такі “мертві” зуби або, по-іншому, сухі дерева, потребують відновлення штифтами, що в кінцевому підсумку допомагає їм протистояти навантаженням при жуванні і контактам з іншими, протилежними, зубами. Для того щоб це “сухе дерево” не зламалося, в порожнину мертвого зуба, там, де раніше знаходилася пульпа зуба, вставляють штифт – штучний стрижень з металу або скловолокна, якщо на самому корені немає ніяких запальних змін. Якщо такі зміни є, то перед відновленням такий зуб вимагає ендодонтичного лікування. Якщо твердих тканин зуба досить, що в таких випадках зверху на штифт (в цьому випадку він переважно скловолоконний) встановлюється композитна пломба, хоча в більшості випадків такі зуби відновлюються штучними керамічними або металокерамічними коронками.
- Чи обов’язкова коронка?
Бажана. Металокерамічна штучна коронка – це імітація здорового зуба, така собі шапка-вушанка з хутром, де метал – це чорний низ, а кераміка – білий верх, яка одягається на “мертвий” зуб, відновлений штифтом. Останнім часом більше використовують штучні коронки з білою підставою – білий низ і білий верх. У випадку з жувальними зубами штучні коронки виконують роль обруча, який одягається на бочку, щоб вона не розпалася. У разі відновлення передніх зубів, які не мають жувальній поверхні, можна відновлювати “мертві” зуби і без штучної коронки, але за умови, що збережена велика частина природного зуба.
- Як відбувається лікування?
Як правило, перед відновленням “мертвого” зуба, завжди проводиться лікування, перелікування кореневих каналів, що раніше лікувалися або, як мінімум, їх ревізія, яку проводить лікар-ендодонтист. Це дуже і дуже відповідальне лікування, від якого залежить майбутнє всієї реставрації. Установку штифта робить лікар-ендодонтист або ортопед, який і відновлює зуб штучною коронкою. Якщо ж зуб буде відновлений пломбою, то її реставрацію (відновлення) проводить лікар-терапевт. При такому підході не використовують металевих штифтів. У разі, якщо скловолоконий штифт встановлюють на передніх зубах – потрібна більш ювелірна робота. Є необхідність в делікатному підході – художній реставрації, щоб надати зубам природну форму і колір, адже сам “мертвий” зуб може мати темний колір.
- Кому можна і потрібно ставити штифт?
Штифт при необхідності можна ставити як дорослим, так і дітям, якщо мова йде про постійні, а не про молочні зуби. На жаль, у дітей, які не чистять зуби, карієс з’являється в першому класі, до 6-7 років. Такі дірки потрібно пломбувати, а до 12-14 років – пломбувати повторно або видаляти нерв. Виходячи зі свого досвіду, можу сказати, що дітям, які нерегулярно чистять зуби і не відвідують стоматолога кожні півроку, не проходять на професійну гігієну зубів, вже в 13-15 років ставлять перший штифт і відновлюють колір і форму зуба за допомогою пломби або коронки. Результат такого ставлення до своїх зубів сумний – у 80% молодих людей відсутній як мінімум один, а то й два перші постійні моляри, які були видалені ще в школі.
- Чи є ускладнення?
Якщо жувальний зуб, в якому вже немає нерва відновити просто пломбою, то, швидше за все, самої пломби буде більше ніж самого зуба (а точніше – його залишків) і вона не прослужить довго, оскільки живі тканини з часом будуть руйнуватися. Суху гілку зламати дуже просто – так само і з зубом. Дуже часто “мертві” зуби, відновлені за допомогою пломб, ламаються і якщо відламується частина зуба, що знаходиться під яснами, то такий зуб вимагає негайного видалення. Таким чином, коронка на зубі, в якому видалений нерв і встановлений штифт – краще, що продовжить життя нехай і мертвому, але все ж своєму зубу.
Перед тим, як встановлювати штифт, лікар повинен вивчити пошкоджений зуб професійно – зробити рентгенограму і оцінити всі ризики. І тільки отримавши позитивні результати, можна приступати до процесу установки штифта. Якість установки штифта залежить від рівня майстерності доктора-стоматолога та наявності у нього в клініці необхідного обладнання.
Трапляється, що стоматолог встановлює штифт не зовсім коректно – не по центру каналу, а в сторону. Це називається перфорацією. Якщо таке трапляється, то в довгостроковій перспективі це вимагатиме видалення зуба.
Наша порада – краще намагатися не запускати стан зубів до стадії, коли вже потрібні штифти. Іншими словами, потрібно просто чистити зуби – два рази на день самостійно і два рази в рік професійно, тобто робити професійну гігієну у фахівця, який чистить зуби там, де сама людина не може.
Джерело: lady.tochka.net