Наш мозок споживає 30% всього кисню, що надходить в організм, а також потребує хорошого кровопостачання, вітамінах, мінералах, жирних кислотах та інших поживних речовинах.
Які вітаміни важливі для хорошої пам'яті і розуму
Найбільш важливу роль у нормальному функціонуванні головного мозку відіграють вітаміни групи В. Вони сприяють поліпшенню пам'яті, мислення та уваги, надають комплексну дію на нервову систему.
Володіючи відмінними антиоксидантними властивостями, вони захищають мозок від зайвих навантажень, збагачують клітини киснем і перешкоджають ранньому старінню. При їх нестачі спостерігається сонливість, загальна слабкість, погіршення пам'яті, нервозність, безсоння, знижується апетит, з'являються головні болі, розумова діяльність відбувається вкрай повільно.
В групу входить цілий набір вітамінів: В1, В2, В3, В5, В6, В9 та В12. Розглянемо, в чому проявляється їх корисну дію і в яких продуктах вони містяться.
1. Вітамін В1 (тіамін)
Тіамін впливає на розвиток пізнавальних процесів і вміння запам'ятовувати великі обсяги інформації. Якщо його недостатньо, в організмі утворюється надлишок сечової кислоти, що призводить до послаблення роботи головного мозку.
Оскільки в результаті теплової обробки тіамін руйнується, краще приймати його до складу свіжих фруктів і овочів.
Цінні джерела вітаміну В1: гречка, вівсянка, горох, горіхи, м'ясо, яйця, риба.
2. Вітамін В2 (рибофлавін)
Його основне завдання — прискорення і поліпшення розумових процесів. Особливо він важливий при важкої розумової чи фізичної роботи, оскільки забезпечує нас енергією.
Основним джерелом цього вітаміну є кисломолочні та м'ясні вироби. Тому вегетаріанцям варто їсти побільше овочевих продуктів, що містять рибофлавін. Багато його в капусті, мигдалі, горосі, зеленій квасолі, ріпі, помідорах, пивних дріжджах, пророщеній пшениці, цибулі-пореї.
Хочете поліпшити свою пам'ять і підвищити концентрацію розуму? Корисні властивості моркви допоможуть Вам у цьому.
Прочитайте цю статтю, щоб дізнатися, які вітаміни містяться в моркві.
3. Вітамін В3 (нікотинова кислота)
Цей вітамін покращує пам'ять, продукує в нервових клітинах енергію, покращує роботу мозку.
Високий вміст нікотинової кислоти в таких продуктах: молоко, горіхи, печінка, жовток, куряче м'ясо, риба, овочі зеленого кольору, бобові продукти, дріжджі, гречка.
Вітамін В3 зберігається в молоці, навіть якщо його піддати термічній обробці.
4. Вітамін В5 (пантотенат кальцію)
Цей вітамін виконує функцію стимулювання довготривалої пам'яті. Він допомагає передавати нервові імпульси від одного нейрона до іншого. Ще одна його завдання – виробляти речовини, які протистоять дії алкоголю і нікотину.
Продукти, що містять вітамін В5: печінка, молочні продукти, яйця, гречка, кав'яр, капуста, горох, лісові горіхи.
Ефективність вітаміну В5 знижується практично в два рази в процесі нагрівання.
5. Вітамін В6 (піридоксин)
Основне завдання піридоксину – покращувати інтелект. Він надає позитивну дію на роботу мозку в цілому і захищає від дії алкоголю і нікотину.
На відміну від інших вітамінів, піридоксин синтезується самим організмом. Щоб підвищити його зміст, корисно вживати в їжу такі продукти: капуста, картопля, горіхи, крупи, яйця, банани, молочні продукти, печінка.
6. Вітамін В9 (фолієва кислота)
Вітамін В9 відповідає за швидкість мислення і якість запам'ятовування інформації. Від його наявності в організмі залежить протікання процесів збудження і гальмування ЦНС.
Як і піридоксин, фолієву кислоту виробляє сам організм, але вона руйнується під дією високої температури і сонячних променів. Щоб вітамін В9 краще засвоювався, необхідно їсти страви з вмістом біфідобактерій. Багато фолієвої кислоти в таких продуктах: горіхи, молочні продукти, особливо сир, гарбуз, абрикоси, червоне м'ясо, крупи, бобові продукти, гриби.
Щоб фолієва кислота приносила велику користь, найкраще вживати сирі плоди, в тому числі банани, апельсини, фініки, моркву, капусту.
7. Вітамін В12 (ціанокобаламін)
Основна роль вітаміну В12 – контроль добової активності організму. Він відповідає за перехід від стану бадьорості до сну, і навпаки. Якщо цей механізм працює належним чином, в процесі сну отримана за день інформація потрапляє в довготривалу пам'ять, і нормалізуються всі психічні процеси.
Якщо ви перейшли на новий режим або переїхали в інший часовий пояс, вам необхідно особливо ретельно стежити за тим, щоб організму вистачало ціанокобаламіну.
Щоб вітамін В12 успішно засвоювався, йому необхідний спеціальний білок, який виробляється шлунком.
Головні джерела ціанокобаламіну: птиця, молочні продукти, в першу чергу сир, яловичина, устриці, оселедець, ламінарія.
8. Вітамін С (аскорбінова кислота)
Ще один вітамін для зміцнення пам'яті та уваги — аскорбінова кислота. Це потужний антиоксидант, яких охороняє нас від фізичного і психічного перенапруження. Він допомагає краще засвоювати вітаміни групи В.
Джерела вітаміну С: цитрусові плоди, шпинат, смородина, болгарський перець, яблука, капуста, шипшина, обліпиха, томати, абрикоси, ківі, м'ята, суниця, картоплю в шкірці.
9. Вітамін D (кальциферол)
Він забезпечує еластичність судин і оберігає від раннього старіння. При його недоліку мозок втрачає здатність планування і обробки недавніх спогадів.
Багато вітаміну в таких продуктах: петрушка, жовток, вершкове масло, тунець.
10. Вітамін Е (токоферол ацетат)
Його завдання – виводити токсини, зміцнювати судини і підтримувати нормальну роботу мозку. При його нестачі пам'ять погіршується, людина не сприймає інформацію, стає дратівливою і навіть агресивним.
Продукти, що містять вітамін Е: рослинна олія, горіхи, бобові продукти, насіння, молочні продукти, вівсяна крупа, печінка, яйця.
Мінерали, що відповідають за роботу уваги і пам'яті
1. Йод
Допомагає поліпшити роботу мозку і регулювати метаболізм. Детальніше про важливість йоду в організмі людини можете прочитати тут.
Високий вміст йоду спостерігається в ламінарії, морепродуктах, йодованої солі.
2. Селен
Покращує якість роботи клітин мозку, що забезпечує енергією, підвищує захисні сили, відповідає за настрій.
Продукти з високим вмістом селену: морепродукти, гречка, ламінарія, кукурудза, вівсянка, м'ясо.
3. Цинк
Бере участь в утворенні клітин мозку, підвищує імунітет.
Багато цинку в таких продуктах: червоне м'ясо, пророщена пшениця, морепродукти, пивні дріжджі.
4. Залізо
Допомагає переносити кисень до клітин мозку, покращує концентрацію уваги, поліпшує пам'ять.
Залізо міститься в м'ясі, квасолі, яблуках, гречку, кукурудзу.
У великій кількості залізо міститься в свіжої і сушеної хурмі. Тут Ви знайдете багато корисних рецептів з цією дивовижною ягодою.
5. Омега-3 жирні кислоти
Допомагають розвивати інтелект, підвищують працездатність мозку.
Містяться вони в рослинному маслі, жирній рибі, насінні льону, горіхах.
Джерело: ukr.media